Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischerově vládě důvěřuje třikrát víc lidí než Topolánkově

  14:03aktualizováno  14:26
Úřednické vládě Jana Fischera v červnu důvěřovalo 55 procent lidí. To je téměř třikrát více, než kolik jich v dubnu mělo důvěru ke koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka. Vládě v demisi tehdy věřil jen každý pátý Čech. Ukázal to čerstvý průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.

Premiér Jan Fischer se svojí vládou při jmenování na Pražském hradě (8. května 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Úřednické vládě Jana Fischera důvěřovala v červnu více než polovina respondentů (55 procent). "Míru této důvěry však vzhledem ke statusu vlády nelze porovnávat s výsledky minulých průzkumů," uvádí zpráva CVVM. Vládě častěji "spíše důvěřovali" lidé s deklarovanou dobrou životní úrovní a středoškoláci.

Prezidentovi republiky důvěřovalo 66  procent lidí. V porovnání s posledním výzkumem vzrostl tento podíl o pět procentních bodů.

"Co se týče prezidenta, z hlediska sociodemografických diferencí mu častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní a vyššími příjmy, ekonomicky aktivní a potenciální voliči ODS," stojí v průzkumu.

Důvěra obyvatel ústavním institucím.     Tabulku zvětšíte kliknutím

V porovnání s minulým průzkumem se mírně zvýšil podíl občanů důvěřujících Poslanecké sněmovně a Senátu. I tak obě instituce zaznamenaly tradičně nízký podíl důvěřujících - poslancům důvěru vyjádřilo 25 procent, senátorům 28 procent dotazovaných.

Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřilo 12 procent respondentů. V porovnání se stavem v květnu 2009 se podíl občanů spokojených s politickou situací zásadně nezměnil. Ani spokojena, ani nespokojena se cítí být zhruba čtvrtina obyvatel.

Vývoj spokojenosti/nespokojenosti s politickou situací.

Graf zvětšíte kliknutím

Nespokojenost s politickou situací vyjadřují téměř tři pětiny dotázaných (59 procent). Zbytek respondentů zvolil variantu "neví", uvádí CVVM.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění probíhal ve dnech 8. až 15. června a zúčastnilo se jej 1 107 dotazovaných starších patnácti let.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Den rozhodnutí o menšinové vládě ANO a žádosti policie o vydání Babiše

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Andreje Babiše čekají v úterý ve Sněmovně dvě nepříjemnosti. Poslanci odmítnou jeho menšinovou vládu, měli by rovněž...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Najdete na iDNES.cz