Fischerova vláda schválila programové prohlášení

  15:47aktualizováno  18:08
Úřednický kabinet Jana Fischera schválil programové prohlášení. Se seznamem svých priorit požádá Sněmovnu o důvěru. Vláda prohlášení celou dobu tajila, nezveřejnila ho ani dnes. Text uvidí zřejmě až poslanci před hlasováním o důvěře vládě.

"Priority nebudou žádným překvapením. Předsednictví, deficit rozpočtu ne větší než 170 miliard korun," řekl dnes po jednání kabinetu Fischer.

Zopakoval, že vláda je apolitická, tudíž nebude provádět razantní změny. Termín, kdy by poslanci o osudu vlády měli rozhodovat, zatím nebyl určen.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se kvůli tomu zítra dopoledne sejde s premiérem k jednání. Fischer ho navštíví v 9 hodin.

Termín, kdy se Sněmovna sejde, zatím pevně stanoven není. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip řekl, že nejzazším termínem, do kdy by se Sněmovna měla vyjádřit, je 9. červen. V tento den se Sněmovna sejde na řádné červnové schůzi.

Varuje ale před rizikem, že pokud by se rozprava v ten den protáhla a Sněmovna by o důvěře nestihla hlasovat, uplynula by zákonem daná lhůta. Vláda by tím pádem byla od následujícího dne vládou bez důvěry.

Hlasování o důvěře? Příští týden

Radiožurnál dnes uvedl, že o důvěře by se mohlo hlasovat již příští týden. "Zatím nechci hovořit o tom, který to bude den, ale myslím si, že to bude určitě příští týden," řekl rozhlasu předseda dolní komory Vlček.

Ministerský předseda už minulý čtvrtek uvedl, že obsah programového prohlášení konzultoval s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, které navrhly kandidáty na ministry v jeho vládě, jež má zemi dovést k podzimním předčasným volbám.

Sociální demokraté a zelení Fischerovi dali náměty, jež měl při sestavování programu své vlády zohlednit. Většinu z připomínek kabinet akceptoval, řekl tehdy.

"Byla to doporučení a jako s doporučeními jsem s tím pracoval, do většiny z nich jsme se dokázali vejít, o dalších bude ještě řeč," řekl Fischer k seznamu požadavků ČSSD. Připustil však a opět připomněl spornou otázku privatizace pražského letiště, kterou chce ČSSD zastavit. Podle Fischera bude v programovém prohlášení chybět výčet připravovaných privatizací či státních zakázek.

Zelení část programového prohlášení zveřejnili

Výběr bodů, které do programového prohlášení navrhovala a jsou tam, zveřejnila jen Strana zelených. Její předseda Martin Bursík zároveň uvedl, že strana nesouhlasí s tím, že Fischer programové prohlášení nezveřejnil.

Kabinet podle Bursíka podpoří recyklaci odpadů, sníží skládkování bioodpadu, bude chránit "na vědeckém základě" Šumavu a podpoří efektivní využívání energie a úspory.

V oblasti lidských práv bude vláda chránit práva dětí, rovné příležitosti pro ženy a muže a význam neziskového sektoru. Podpora se dostane i obcím při řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit. Plánované rozpočtové škrty podle Bursíka nepostihnou resort školství, SZ prosazovala i jedno procento HDP pro kulturu, s čímž však neuspěla.

Podle dohody politických stran, které stojí za vznikem překlenovacího kabinetu, by těžištěm činnosti Fischerovy vlády mělo být dokončení českého předsednictví EU a příprava úsporného rozpočtu na příští rok.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....Najdete na iDNES.cz