Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischerova vláda schválila programové prohlášení

  15:47aktualizováno  18:08
Úřednický kabinet Jana Fischera schválil programové prohlášení. Se seznamem svých priorit požádá Sněmovnu o důvěru. Vláda prohlášení celou dobu tajila, nezveřejnila ho ani dnes. Text uvidí zřejmě až poslanci před hlasováním o důvěře vládě.

"Priority nebudou žádným překvapením. Předsednictví, deficit rozpočtu ne větší než 170 miliard korun," řekl dnes po jednání kabinetu Fischer.

Zopakoval, že vláda je apolitická, tudíž nebude provádět razantní změny. Termín, kdy by poslanci o osudu vlády měli rozhodovat, zatím nebyl určen.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se kvůli tomu zítra dopoledne sejde s premiérem k jednání. Fischer ho navštíví v 9 hodin.

Termín, kdy se Sněmovna sejde, zatím pevně stanoven není. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip řekl, že nejzazším termínem, do kdy by se Sněmovna měla vyjádřit, je 9. červen. V tento den se Sněmovna sejde na řádné červnové schůzi.

Varuje ale před rizikem, že pokud by se rozprava v ten den protáhla a Sněmovna by o důvěře nestihla hlasovat, uplynula by zákonem daná lhůta. Vláda by tím pádem byla od následujícího dne vládou bez důvěry.

Hlasování o důvěře? Příští týden

Radiožurnál dnes uvedl, že o důvěře by se mohlo hlasovat již příští týden. "Zatím nechci hovořit o tom, který to bude den, ale myslím si, že to bude určitě příští týden," řekl rozhlasu předseda dolní komory Vlček.

Ministerský předseda už minulý čtvrtek uvedl, že obsah programového prohlášení konzultoval s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, které navrhly kandidáty na ministry v jeho vládě, jež má zemi dovést k podzimním předčasným volbám.

Sociální demokraté a zelení Fischerovi dali náměty, jež měl při sestavování programu své vlády zohlednit. Většinu z připomínek kabinet akceptoval, řekl tehdy.

"Byla to doporučení a jako s doporučeními jsem s tím pracoval, do většiny z nich jsme se dokázali vejít, o dalších bude ještě řeč," řekl Fischer k seznamu požadavků ČSSD. Připustil však a opět připomněl spornou otázku privatizace pražského letiště, kterou chce ČSSD zastavit. Podle Fischera bude v programovém prohlášení chybět výčet připravovaných privatizací či státních zakázek.

Zelení část programového prohlášení zveřejnili

Výběr bodů, které do programového prohlášení navrhovala a jsou tam, zveřejnila jen Strana zelených. Její předseda Martin Bursík zároveň uvedl, že strana nesouhlasí s tím, že Fischer programové prohlášení nezveřejnil.

Kabinet podle Bursíka podpoří recyklaci odpadů, sníží skládkování bioodpadu, bude chránit "na vědeckém základě" Šumavu a podpoří efektivní využívání energie a úspory.

V oblasti lidských práv bude vláda chránit práva dětí, rovné příležitosti pro ženy a muže a význam neziskového sektoru. Podpora se dostane i obcím při řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit. Plánované rozpočtové škrty podle Bursíka nepostihnou resort školství, SZ prosazovala i jedno procento HDP pro kulturu, s čímž však neuspěla.

Podle dohody politických stran, které stojí za vznikem překlenovacího kabinetu, by těžištěm činnosti Fischerovy vlády mělo být dokončení českého předsednictví EU a příprava úsporného rozpočtu na příští rok.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz