Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman vnitru „zatajil“ peníze na volby i bydliště. Chyboval i Fischer

  10:28aktualizováno  10:28
Ministerstvo vnitra třídí přihlášky kandidátů do přímé volby prezidenta. Třem, kteří shromáždili potřebné podpisy - Janě Bobošíkové, Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi - zaslalo zprávu, že jejich kandidatura má formální nedostatky. Musí je nyní opravit, jinak je vnitro vyřadí.

Jana Bobošíková, Jan Fischer i Miloš Zeman se ucházejí o přízeň občanů v přímé volbě prezidenta. Usmívají se, ale jejich kandidatury, které podali na vnitru, měly chyby. | foto: iDNES.cz

Nedostatky se u trojice zmíněných kandidátů netýkají množství shromážděných podpisů občanů. Právě počet podpisů v posledních dnech rezonoval v médiích poté, co se objevila nepotvrzená zpráva, že až polovina jich může být neplatná (více čtěte v článku Pravost podpisů stát nehlídá).

Hlasujte, koho chcete na Hradě

První kolo hlasování čtenářů iDNES.cz končí ve 14:00

Janě Bobošíkové vnitro vytklo, že ke kandidátní listině nepřiložila potvrzení o zřízení volebního účtu včetně bankovního spojení a údaje o penězích převedených na volební účet.

Jan Fischer zase nemá přesně uvedená jména dvou členů svého volebního výboru. "Dadja Altenburg Pešta-Kohl je vedena v evidenci obyvatel pod jménem Drahoslava Pešta Kohl, Věra Lančová pod jménem Věra Brzybohatá-Lančová," uvedlo vnitro.

Dva nedostatky našlo vnitro u Miloše Zemana. Ke kandidátní listině sice připojil potvrzení o zřízení volebního účtu včetně bankovního spojení, chybí však údaj o finančních prostředcích převedených na volební účet. "Údaje by měly být prokázány výpisem nebo potvrzením z příslušné banky," uvedl Václav Henych z ministerstva vnitra.

Po kontrole v evidenci obyvatel také Henych zjistil, že Zeman má trvalý pobyt jinde, než uvedl na kandidátní listině a ve svém prohlášení. I to bude muset nyní napravit, stejně jako ostatní kandidáti na to má čas do šestnácté hodiny 22. listopadu. Pokud by tak neučinili, budou z přímé volby vyřazeni.

Přihlásil se i Petr Cibulka a Klára Samková, chyběly podpisy

Přihlášky ostatních osmi kandidátů podle vnitra formální nedostatky nemají. Stále ovšem nemají jistotu, zda se vyškrtáním neplatných podpisů nedostali pod padesátitisícovou hranici - dozvědí se to 23. listopadu, kdy vnitro zveřejní konečný seznam kandidátů.

Na ministerstvo nicméně dorazily přihlášky dalších osmi lidí, kteří potřebný počet podpisů nedodali.

Přihláška Petra Cibulky obsahovala 319 podpisů, přihláška advokátky Kláry Samkové 128 podpisů, přihlášky ostatních buď méně než sto, nebo žádné podpisy. Zajímavostí se stal tandem kandidátů Karel Světnička - Jan Toman, kteří se vzájemně stali zmocněnci svých kandidatur. Ani jejich přihlášky však neměly potřebné náležitosti.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, rozčiluje se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz