Politici zelených Ondřej Liška a Martin Bursík požadují od premiéra garanci, že zelené návrhy nebodu padat pod stůl Jinak nemá cenu, abychom dál byli ve vládě, říkají zelení.

Politici zelených Ondřej Liška a Martin Bursík požadují od premiéra garanci, že zelené návrhy nebodu padat pod stůl Jinak nemá cenu, abychom dál byli ve vládě, říkají zelení. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Fischer zametá s návrhy zelených, strana hrozí odchodem z vlády

  • 379
Zeleným dochází trpělivost s tím, jak odmítavě se Fischerova vláda chová k návrhům, které si vybojovali ještě v kabinetu Mirka Topolánka. Jak omezení jízd kamionů, tak změnu horního zákona chce vláda stáhnout ze Sněmovny. "Pohár trpělivosti přetéká, bude-li to pokračovat, nemohli bychom ve vládě být," řekl iDNES.cz předseda Ondřej Liška.

Zelení nechtějí ve vládě Jana Fischera, kde mají dva ministry, dělat jen stafáž dvěma velkým stranám - ODS a ČSSD. A teď požadují jednání s premiérem, aby jim jasně řekl, jak to se zelenými myslí.

"Vláda podléhá tlaku těžařských společností a je neuvěřitelné, že při rozhodnutí stáhnout ze Sněmovny horní zákon obešla ministerstvo životního prostředí a vyšla vstříc ministrovi průmyslu, jehož úřad novelu nepředkládal," zlobí se na vládu i bývalý šéf zelených Martin Bursík. - čtěte Vláda stáhla ze Sněmovny novelu, která měla zkomplikovat situaci těžařům

Protestují proti tlaku na rozšíření těžby uhlí

Zelení požadují jednání s Fischerem, na němž má garantovat, že nebude do voleb schválena nová energetická politika. "Jestli premiér nezjedná pořádek, tak skutečně v té vládě nemůžeme dál být," řekl iDNES.cz Bursík. To potvrdil i šéf strany Liška.

Zelení se obávají tlaku těžařů na prolomení limitů těžby uhlí, což by zasáhlo obyvatele obcí v severních Čechách, i snahy vrátit do hry těžbu černého uhlí v Beskydech u Frenštátu pod Radhoštěm.

Návrh horního zákona, který v Topolánkově vládě prosadili zelení, určoval těžařům lhůty, během nichž musí poskytnout podklady pro správní řízení o odpisu zásob, o což usilují odpůrci těžby.

"Je to už druhý případ, kdy vláda Jana Fischera takto zachází s našimi návrhy. Před pár dny už řekla, že z parlamentu stáhne návrh zakázat v pátek odpoledne jízdu kamionů, nechápeme to," řekl Liška. - čtěte Ministři nechtějí rozšířit páteční omezení kamionů, raději by vyšší mýtné

Zelení se podle něj o své další účasti ve vládě rozhodnou podle toho, jakou dostanou garanci, že jejich návrhy nebudou zametány pod stůl.

"Zatím jsou to mediální vyjádření a na ta nebude pan premiér reagovat," řekl iDNES.cz mluvčí vlády Roman Prorok. Horní zákon vláda stáhla podle něj jen proto, že se opakovaně nedostal ani na program jednání Sněmovny. "Nelze stavět od střechy. Nejprve musí být projednána státní energetická koncepce," uvedl Prorok.

Rozhodnutí vlády stáhnout ze Sněmovny horní zákon bylo téměř jednomyslné, pro byli všichni ministři doporuční do vlády ČSSD i ODS, proti byl pouze Kocáb. Ministr životního prostředí Ladislav Miko, jehož rovněž do vlády vyslali zelení, se jednání neúčastnil.

Stranu čeká sjezd, Bursík kandidovat nebude

Stranu zelených čeká od 4. do 6. prosince volební sjezd v Brně. Nabízí se tak úvaha, zda nejde jen o "načechrávání peříček" od politiků, kteří se budou ucházet o stranické funkce.

"Neplánuji, že bych kandidoval do vedení," řekl ale Bursík. Proti Liškovi se na sjezdu nejspíš postaví Matěj Stropnický, kritik účasti zelených v bývalé vládě s ODS a s lidovci.

Zelení mají v současné době dva ministry - pro lidská práva Michaela Kocába a životního prostředí Ladislava Mika. Toho má příští týden v kabinetu nahradit dosavadní náměstek Jan Dusík. Ve Sněmovně mají nyní čtyři poslance - ztratili Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou, které pomohly sesadit Topolánkovu vládu, a fungují jako nezařazené. A Zubová je teď dokonce na pražské kandidátce ČSSD do voleb.

Podle preferencí je momentálně Strana zelených pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny. Průzkum agentury CVVM z minulého týdne dává zeleným šanci dostat ve volbách čtyři procenta. - čtěte Průzkum CVVM: Preference komunistů nerostou, naopak


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video