Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischer zahájil kampaň. Česko není spálená země, vymezil se proti Zemanovi

  13:43aktualizováno  13:43
Nezávislý kandidát na prezidenta Jan Fischer v pátek spustil svou kampaň na post prezidenta republiky, která vyvrcholí volbami v lednu příštího roku. V přeplněném sále v paláci Žofín v Praze 1 se objevil například i režisér Zdeněk Troška, lékař Jan Pirk, herec Jan Hrušínský či moderátor Slávek Boura.

Bývalý premiér Jan Fischer měl bezmála padesátiminutový proslov, ve kterém představil svou vizi coby budoucí hlava státu. Svůj program nazval "Nová důvěra", protože právě ta je podle něj v České republice nedostačující, zejména pak v politické sféře.

Hlavně díky přímé volbě prezidenta se podle Fischera naskytla "jedinečná šance změnit politiku". Prioritní jsou pro něj čtyři oblasti, které zahrnují například i úsporu nákladů při financování politických stran, zeštíhlení veřejné sféry či zrušení trestní a přestupkové imunity poslanců a senátorů.

Fotogalerie

Fischer také přislíbil, že v zahraničí nikdy nebude prezentovat svoje vlastní názory, které by se rozcházely s převládajícími postoji v zemi.

"Zavazuji se, že za prezidenta naší země se nebudete muset stydět. Nikdy nebudu naši vlast přirovnávat ke 'spálené zemi', protože věřím v dobrou budoucnost a protože si vážím jejích občanů," prohlásil Fischer. Za "spálenou zemi" označoval Česko v devadesátých letech jeho prezidentský protikandidát Miloš Zeman.

Zatímco během proslovu sál ani nedutal, v jeho závěru se všichni postavili na nohy a odměnili jej velikým potleskem a obdivnými výkřiky. Následovala i pozvánka všech přítomných na číši vína do žofínské restaurace.

Spolu se Zemanem zatím Fischer jako jediný nasbíral potřebných padesát tisíc podpisů, aby se mohl přímé volby zúčastnit. Kromě těchto dvou kandidátů už je jisté také to, že do boje o Hrad se pustí i Karel Schwarzenberg za TOP 09, Jiří Dienstbier za ČSSD a Přemysl Sobotka za ODS.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz