Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischer vyzval sponzory, ať doloží dary, které mu dali. Jinak je vrátí

  13:43aktualizováno  13:43
Ministr financí Jan Fischer vyzval dva své sponzory, aby do středy do 16 hodin doložili okolnosti darů, které od nich dostal na umoření dluhů po prezidentské kampani. "Pokud pánové Ladislav Dráb a Štefan Havlík ve stanoveném termínu nedoloží požadované, ministr financí Jan Fischer jim jejich finanční dary vrátí," uvedl jeho mluvčí Ondřej Šrámek.

Jan Fischer | foto: LN - Jindřich Mynařík

Fischer vyzval šéfa CE Group Ladislava Drába, aby doložil původ finančních darů, které mu v hotovosti vložil na jeho transparentní účet. Celkem ministr financí od Drába dostal přes 4,2 milionu korun. Nejprve už v dubnu 2,9 milionu, v červenci pak ještě 1,34 milionu, právě v době, kdy premiér Jiří Rusnok oznámil, že Fischer bude novým ministrem financí.

Drábova firma buduje obří zásobník zemního plynu na Vysočině a má zájem, aby ho využíval stát. Smlouvu se státní firmou DIAMO podepsal 30. června 2010, pět dní po demisi Fischerovy vlády, která zemi vedla až do poloviny července 2010. (text, ve kterém o tom iDnes.cz jako první informoval, najdete zde)

Stejně tak Fischer vyzval Štefana Havlíka, aby upřesnil, zda se v jeho případě skutečně jednalo o finanční dar, či půjčku, jak je uvedeno v poznámce u jeho finančního daru. Od Havlíka dorazilo na Fischerův účet 38 500 eur, v přepočtu 980 310 korun.

Fischerovi sponzoři bleskově zlikvidovali dluh 5 milionů korun

Během hodin se tak Fischerovi podařilo zlikvidovat milionový dluh z prezidentské kampaně, což se mu řadu měsíců nedařilo. Stačilo, aby premiér Jiří Rusnok oznámil, že Fischer bude ministrem a nahradí v čele financí Miroslava Kalouska a sponzoři se našli. Dva miliony mu věnoval i David Sivor z Izraele a milion Daniel Paľko. Sponzoři dluhy vyřešili ještě před tím, než byl Fischer na Hradě jmenován ministrem. (více o Fischerových sponzorech najdete zde)

"Každý z prezidentských kandidátů měl své sponzory. Opakovaně jsem jasně deklaroval, že nejsem žádnému z dárců, kteří podpořili moji prezidentskou kampaň, jakkoli zavázán. Z výkonu funkce ministra financí jim nebudou plynout jakékoli výhody. I přesto jsem jako jediný prezidentský kandidát opakovaně médii napadán, osočován z konfliktů zájmu či údajným závazkům vůči těmto dárcům. Abych ukončil tyto nepodložené útoky na mou osobu, veřejně jsem vyzval své dárce, u kterých panují jakékoli nejasnosti, aby učinili potřebné kroky k vyloučení pochybností," uvedl v pondělním prohlášení Fischer.

Nejasnosti kolem sponzorů, kteří mu těsně před vstupem do vlády na poslední chvíli vyřešili více než pětimilionový problém, snižovaly dosud šanci, že Rusnokova vláda získá ve Sněmovně důvěru.

Ostře kriticky se k okolnostem Fischerova sponzoringu vyjádřil nejen předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka, ale pochybnostmi se netajili ani komunisté. "KSČM požádá premiéra Jiřího Rusnoka o vysvětlení k mediálním kauzám, týkajících se ministra financí Jana Fischera," uvedl v pondělí předseda komunistů Vojtěch Filip. Vysvětlení od Rusnoka budou chtít i ohledně ministra zemědělství Miroslava Tomana. Po jeho rodinné firmě zbyly podle zjištění Respektu dluhy okolo 600 milionů korun. (více o tom najdete zde)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz