Fischer prodá firmu a chce na Hrad

  0:01aktualizováno  0:01
Majitel cestovní kanceláře a dosluhující senátor Václav Fischer má velkolepé plány, o nichž zatím nikde nemluvil: chce se během pěti let stáhnout z podnikání a zúčastnit se v roce 2008 volebního klání o příští hlavu státu. Prozradil to v exkluzivním rozhovoru pro Mladou frontu DNES.

"Mým cílem je spojit cestovní kancelář Fischer s velkým západoevropským koncernem," říká Fischer a dodává, že se touto myšlenkou zabývá řadu měsíců. "Budu zcela upřímný: zajisté si nechám za akcie svých společností dobře zaplatit a budu potom dobře připraven na to, abych se do politiky vrátil."

Návrat plánuje za pět let. "Jde o to, abych - až překročím padesátku - měl čas i na něco jiného než to, co dělám už více než dvacet let." Fischerovu taktiku je možné popsat: odcházím ze Senátu, abych se mohl do politiky vrátit, rovnou na Hrad.

Fischer říká: "Pokud bude přímá volba prezidenta - a jak to tak vypadá, tak bude - chtěl bych se takového klání v příštích volbách zúčastnit." Volbu Havlova nástupce tedy přenechá jiným.

Václav Fischer, který odchází ze Senátu po třech letech, patřil ještě donedávna k nejoblíbenějším politikům. Při šetření agentury STEM letos na jaře jej 27 procent dotázaných označilo za nejlepšího adepta na prezidenta. On sám má pocit, že ho politika spíše poškodila. "Kdybych dnes stál tam, kde jsem stál před třemi lety, a věděl, co vím dnes, tak bych řekl ne," vysvětluje Fischer, proč by do Senátu už nekandidoval.

Jeho politické angažmá doprovázela i hospodářská ztráta jeho společností v roce 2000. Fischer v tom vidí jistou souvislost: "Politickou prací zcela logicky škodíte svým podnikatelských aktivitám. ... Ztráta v hospodaření byla, ale my jsme ji vyrovnali velmi dobrým loňským a letošním ziskem a navýšením kapitálu z mých soukromých zdrojů," dodal.

Fischerovy společnosti utrpěly ztrátu přes 600 milionů korun, loni se už přehoupl do zisku, ale v červených číslech zůstala kolonka vlastní jmění. To znamená, že kdyby firma rozprodala všechen majetek a uhradila všechny dluhy, nic by vlastníkům nezbylo.

O prodeji společností mluvil Fischer už několikrát, ale vždy pouze o menšinovém podílu. Nyní říká, že by mohl zůstat vlastně jen minoritním akcionářem. Odhadnout, za kolik by Václav Fischer mohl své impérium rozprodat, je kvůli nepříliš dostupným informacím těžké.

Možných kupců není mnoho. V úvahu připadají - i podle Fischerových dřívějších slov - velké cestovní kanceláře převážně z Německa, jako je TUI, LTU či Thomas Cook. Většina velkých firem však již v Česku své služby prostřednictvím různých prodejců nabízí.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Babiš rozděluje společnost, ale zlepšil výběr daní, ukázal průzkum

Tisková konference ohledně kauzy Čapího hnízda a vyjádření Babiše mladšího (15....

Agentura Median provedla průzkum, který hodnotí vnímání osobnosti Andreje Babiše veřejností. Nejvíce negativně podle...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz