Václav Fischer se vrací, opět chce létat k moři s vlastní společností

  0:03aktualizováno  8:58
Václav Fischer je mistrem odchodů a návratů. Jeho aktuální comeback je však, zdá se, opravdu ve velkém stylu – opět i s letadly. Znovu nabízí zájezdy a založil leteckou společnost. Bývalý majitel stejnojmenné cestovní kanceláře byl na konci devadesátých let také jedním z nejpopulárnějších českých politiků.

Podnikatel Václav Fischer u soudu. (12. srpna 2009) | foto: MF DNES

První nezávislý senátor, který si sám platil kampaň, dostal ve volbách v roce 1999 neuvěřitelných 71 procent hlasů a stále tak zůstává historicky nejúspěšnějším kandidátem do Senátu. Fischer vyhrál v době po uzavření opoziční smlouvy v roce 1999, a to v prvních volbách, které se po ní uskutečnily – v doplňovacích volbách získal mandát po zesnulém Václavu Bendovi.

Fotogalerie

Pro většinu Čechů je ale Václav Fischer tím, kdo je naučil před více než 20 lety levně létat k moři. Jenže Fischer se stal také symbolem pádu a krachu, který byl v jeho případě hodně hořký. Fischer zvládl cestovní kancelář, ale už ne letecký byznys s Fischer Air.

Poté, co zadluženou Fischerovu cestovní kancelář převzal miliardář Karel Komárek a jeho skupina KKCG (Komárek dodnes firmě nechal jméno po Fischerovi, pozn. red.), na čas nebylo o Václavu Fischerovi slyšet. Teď se vrací do podnikání i společenského života v Česku, i když ho nekomentuje. 

V sobotu 13. října chce Fischer znovu lidem nabízet letenky a ubytování. Od příštího roku chce létat s vlastní společností. „Každý den vám přinesu jeden cestovatelský deal, jeden vybraný hotel a jednu leteckou trasu, na které si budete moci letenky zakoupit již za 990 Kč,“ slibuje podnikatel na webu fischervaclav.com.

Podle webu zdopravy.cz chce Fischer provozovat plnohodnotnou leteckou společnost a létat do Středomoří od roku 2019 například z Bratislavy, Basileje, Brna či Pardubic. Na seznamu výchozích letišť tak chybí Praha.

Ve volbách podpořil protikandidátku Jiřího Drahoše

Zároveň před uplynulými volbami aktivně podpořil senátní kandidaturu Evy Sykové (za hnutí ANO), která ovšem prohrála s Jiřím Drahošem.

Od cestování k politice a zpět

  • Václavu Fischerovi je dnes 64 let. V roce 1978 emigroval do Německa a i dnes má trvalé bydliště v Berlíně a firmu v Hamburku.
  • Po roce 1989 se vrátil do Česka, kde založil Fischer Reisen. Přepravil každoročně k moři desetitisíce klientů a právě on zavedl v Česku populární „last minute“, tedy zlevněný prodej zájezdů na poslední chvíli.
  • V roce 1999 zvítězil v doplňovacích volbách do Senátu uspořádaných po smrti senátora Václava Bendy. Senátorem byl čtyři roky.
  • Postupně se dostal do potíží a v roce 2003 jeho zadluženou firmu převzala finanční skupina KKCG.

„Setkala jsem se s ním a ráda bych s ním vyjednala slevy pro naše seniory a nemocné děti pro zájezdy k moři. Ale rozumíme si i v politických prioritách. Propojil nás náš společný známý,“ uvedla pro MF DNES Syková s tím, že o podporu si aktivně Fischerovi neříkala.

Syková vysvětlila, že s Fischerem se nedávno sešla na večeři. Zmínila, že projekt zájezdů pro důchodce a děti není úplně vázán na to, jak si v senátních volbách povede.

„Fischer je filantrop a já se také tak trochu cítím,“ zmínila Syková. Společně se bavili i o nedávných Fischerových těžkostech v podnikání. „Říkal, že to byla jeho velká prohra a zklamání. Ale nabyla jsem dojmu, že je to člověk, kterému se dá věřit,“ uzavírá Syková.

Ta si nemyslí, že by se nyní Fischer nějak přikláněl k ANO, šlo prý jen o její osobní podporu. Fischer na konci září založil společnost Fischer Air s r. o., jak vyplývá z obchodního rejstříku. Vystupuje v ní jako společník s vkladem 100 tisíc korun a jednatelem je Robert Erhart. Ten pracoval donedávna jako manažer výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic.

S kunovickou továrnou spolupracoval v roce 2016 i sám Fischer a chtěl jí zajistit odbyt letadel v Německu. „Pan Erhart u nás již nějakou dobu nepracuje. V současné době tak nemá ani on, ani pan Fischer se společností Aircraft Industries nic společného,“ odpověděla ale minulý týden Denisa Solaříková z oddělení marketingu kunovické firmy. 

Návrat na nebe

Sám Václav Fischer se za týden k otázkám MF DNES nevyjádřil, ačkoli ho redakce sháněla od minulého týdne po mailu, přes formulář na jeho internetové stránce, na mobilu i přes právníka, který ho zastupoval ještě nedávno v arbitrážním řízení proti České republice.

Po vydání článku se Fischer zareagoval, nijak ovšem nekomentoval současné aktivity, jen podotkl, že společnost Fischer Air nezkrachovala.

„Fischer Air nezkrachovala. V roce 2003 vstoupil do mých společností investor. Vliv na chod společnosti jsem ztratil poté, co jsem byl pro nadbytečnost propuštěn k 31.lednu 2004. O dvacet měsíců později byla Fischer Air novým majitelem přejmenována na Charter Air a následně k 31. říjnu 2005 poslána do konkurzu. Zkrachovala tedy Charter Air, jejímž majitelem jsem již dávno nebyl,“ napsal do redakce Fischer.

Majetkový úřad vyhrál spor o zabavené boeingy společnosti Fischer

Právě neslavný konec tehdejší letecké společnosti Fischer Air byl dosud tečkou za Fischerovým veřejným angažmá. Odstavená modrá letadla bývalé letecké společnosti Fischer Air pak dlouhé roky míjeli cestující u hangáru za plotem ruzyňského letiště. Letadla se v roce 2005 stala součástí konkurzní podstaty, dnes létají v Nigérii.

Fischer se tehdy soudil s českým státem a žádal odškodné za zabavené stroje, které neudržované na ruzyňském letišti ztratily na ceně. Letos v lednu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových definitivně uspěl u soudu ve sporu s Fischerem, a stát mu proto nemusí nic platit.

Obvodní soud pro Prahu 2 v lednu 2016 Fischerův nárok zamítl, označil ho za promlčený:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Vysočinu a severní hory zasype sníh. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Běžkaři na Kvildě.

Od úterního odpoledne až do středečního rána očekávají meteorologové husté sněžení ve vyšších polohách na severu země a...

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v...

Najdete na iDNES.cz