Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischer napsal paměti: Topolánek nebyl vašnosta, ale rozhřešení mu nedám

  11:12aktualizováno  11:12
Expremiér Jan Fischer nechá nahlédnout do zákulisí vzniku a fungování úřednické vlády, kterou vedl. Napsal knihu Ano, pane premiére, která se na pultech objeví tento měsíc. Vzpomíná v ní například na půtky s tehdejšími předsedy ODS a ČSSD. Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka si označil jako dvojici Hugo a Boss.

Jan Fischer v knize vzpomíná i na evropské a americké politiky a složitá vyjednávání například kolem ratifikace Lisabonské smlouvy. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Název Fischerovy knihy připomíná populární britský sitcom Jistě, pane premiére (v angličtině je podoba ještě větší - jmenuje se Yes, Prime Minister), v němž hlavní roli hraje smyšlený premiér Jim Hacker. Fischerovy peripetie nicméně byly skutečné.

STATISTIK, PREMIÉR, BANKÉŘ

Poté co Paroubkova ČSSD vyvolala na jaře 2009 pád středopravé koaliční vlády, tehdejší předseda ODS Topolánek Fischerovi zatelefonoval s nabídkou práce premiéra. Šéf Českého statistického úřadu Fischer si jako podmínku kladl návrat k této práci. Nyní je viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Hodně si "užil" například s nesmiřitelnými rivaly a tehdejšími předsedy ODS a ČSSD.

"Byli dva vlivní politikové, říkal jsem jim už za hrzánských časů sám pro sebe Hugo a Boss. Bez rozlišení, kdo je kdo. Jeden byl modrý, druhý oranžový; Mirek Topolánek a Jiří Paroubek," píše Fischer v knize. V některých kapitolách se vydává dál do historie své rodiny.

Řičel jsem na Topolánka a Paroubka

Už při sestavování úřednického kabinetu prý Paroubek s Topolánkem jednali "v dojemné shodě", když se snažili na vlivné vládní posty prosadit své kandidáty. "Já zase přicházel s vlastními návrhy. Občas jsme se přeli, někdy jsem na ně dokonce v telefonu řičel," popisuje složitá jednání o vznikající vládě Fischer.

Rozumně se podle něj v té době z klíčových politiků choval jenom prezident Václav Klaus, který prý dal jen najevo, že vzhledem k českému předsednictví v EU nelze vládu skládat donekonečna.

Topolánek nebyl vašnosta, ale rozhřešení mu nedám

Předsedové dvou největších stran na Fischera prý také společně tlačili v otázce nového českého eurokomisaře, když toto místo nabídli jemu samotnému.

UKÁZKY Z KNIHY

"Dorazil jsem za Paroubkem a Topolánkem na utajené místo (...) Vyznali se tam moc dobře; soupeři a spojenci zároveň."

"Topol spojil mé židovství s jakýmsi uhejbáctvím, což se mě děsivě dotklo."

"Přijal jsem pozvání Paroubka s Topolánkem a dorazil za nimi na utajené místo. Šlo o jakýsi penzion na předměstí Prahy a setkali jsme se tam mezi šesti očima. Nehodlám prozradit, kde to je, nebylo by to gentlemanské. Nevím, jestli tam ti dva chodí dál, ovšem vyznali se tam moc dobře; soupeři a spojenci zároveň," popisuje atmosféru jednání Fischer. Komisařem se pak stal diplomat Štefan Füle.

Expremiér se také vrací k aféře, která stála Mirka Topolánka post předsedy ODS. O Fischerovi řekl, že "je Žid a uhne".

"Topol spojil mé židovství s jakýmsi uhejbáctvím, což se mě děsivě dotklo. Pokud by se mě někdo ptal, zda je ten výrok antisemitský, rasistický, tak samozřejmě je. Nad tím se nedá spekulovat," uvádí ke kauze v nové knize Fischer. Topolánek jej prý urazil neodpustitelným způsobem.

"Já mu své rozhřešení v této knize nedám. Stojím si za svým a neustoupím ani o milimetr," doplnil expremiér, který si nicméně Topolánka pamatuje i jako politika, který nebyl "vašnosta".

"Měl v sobě emoce, bylo v něm hodně života, nechoval se přezíravě, na schůzích vlády nepodal ruku jen ministrům, ale všem přítomným bez rozdílu. Dlouho mě to všechno na něm oslovovalo," napsal Fischer.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Volkswagen CC 2.0 TDI 2013 ·...
Volkswagen CC 2.0 TDI 2013 ·...

r.v. 2013, naj. 132 322 km, diesel
400 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz