Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischer má jména nových ministrů, jednoho sehnal až v Austrálii

  12:42aktualizováno  16:16
Premiér Jan Fischer si už vybral tři nové ministry. Ministrem pro evropské záležitosti se místo Štefana Füleho, který míří do Bruselu, stane velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel. O životní prostředí se nově postará Jan Dusík a legislativní radu vlády povede Pavel Zářecký.

Nového ministra pro evropské záležitosti Juraje Chmiela sehnal premiér Jan Fischer až u protinožců v Austrálii, kde je nyní Chmiel velvyslancem. | foto: Archiv MZV

Noví ministři budou jmenováni v pondělí 30. listopadu. "Už jsem o tom s panem prezidentem telefonicky hovořil," řekl Fischer.

Chmiela do vlády navrhla ODS, Zářeckého, který už byl ministrem v bývalé vládě Jiřího Paroubka, doporučila sociální demokracie a Dusíka Strana zelených. - čtěte ČSSD navrhuje, aby se ministrem stal právník Pavel Zářecký

Odchodné pro Mika a Füleho: 117 200 kč

Změny ve Fischerově vládě zasáhnou státní pokladnu

"Je zachován trojkoaliční charakter nominací," sdělil předseda ODS Mirek Topolánek po setkání s Fischerem.

Ve vládě tak nyní bude osm členů nominovaných za ODS, osm za ČSSD a dva ministry doporučili zelení. Zrekonstruovaná vláda bude mít nově osmnáct členů místo sedmnácti.

ODS a ČSSD se dohodly na srovnání sil ve vládě

Na vyrovnání "poměru sil" se ODS a ČSSD dohodly při nominaci nového eurokomisaře Füleho. Domluva zněla, že ODS pošle svého člověka do vlády místo Füleho a ČSSD, aby netratila, navrhne nového ministra, který bude mít na starost legislativní radu vlády. Takové místo zatím ve Fischerově vládě vůbec nebylo.

Dusík v kabinetu nahradí Mika, který se vrací do své kanceláře generálního ředitelství životního prostředí v Evropské komisi. Dusík si kvůli funkci ministra pozastavil členství ve Straně zelených, jejíž kandidátku vedl při volbách do Evropského parlamentu.

Do poslední chvíle se řešilo prakticky jen místo ministra pro evropské záležitosti, jména dalších dvou nových ministrů byla avizována již dříve. "Panuje politická shoda, že tento ministerský post je nadále užitečný," řekl dnes Fischer k obsazení pozice ministra pro evropské záležitosti.

Premiér Jan Fischer jednal o nových ministrech s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. (26. listopadu 2009)

Premiér Jan Fischer jednal o nových ministrech s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. (26. listopadu 2009)

"Proč Juraj Chmiel? Především splňuje moji představu člověka do úřednické, překlenovací vlády. Má zkušenosti z jednání s nejvyššími představiteli," vysvětloval dnes šéf ODS Topolánek. Chmiel v roce 2007, kdy byl Topolánek premiérem, pracoval na úřadu vlády v sekci pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku.

Chmiela provázela při jeho působení na ambasádě v Austrálii aféra, když jeho manželka rozesílala krajanům agitační e-mail ODS. Inspekce ministerstva zahraničí ale minulý týden rozhodla, že nezneužila své postavení a neporušila české ani mezinárodní právo.

Narodil se v Budapešti, žil na Slovensku, teď je Čech

I když jméno Juraj Chmiel nasvědčuje tomu, že je Slovák, má budoucí ministr Fischerovy vlády české občanství. Narodil se ovšem v Budapešti a mládí prožil na Slovensku - v Bratislavě chodil na základní školu a později i na gymnázium.

Ve vládě nebude jediným ministrem se slovenskými kořeny. Dalším je ministr dopravy Gustáv Slamečka. Ten teprve nedávno získal české občanství, ale stále - i při oficiálních jednáních - používá slovenštinu. - čtěte Ministr dopravy Slamečka získal české občanství, dál bude mluvit slovensky

Kdo půjde místo Chmiela na pozici velvyslance do Canberry, není zatím jasné. Chmiel je členem Topolánkova týmu Vize 2020, který má rozpracovat programové plány občanských demokratů.

Fischer i Topolánek také potvrdili, že se dohodli na režimu pravidelných setkání zhruba jednou za čtrnáct dní, aby diskutovali o aktuálních problémech a vládní agendě. Premiér řekl, že podobná setkání bude mít i s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

Kdo jsou noví ministři

Náměstek ministerstva životního prostředí Jan Dusík.Jan Dusík, ministr životního prostředí, dosud byl náměstkem, je mu 34 let. Vystudoval práva na Univerzitě Karlově a management životního prostředí v Oxfordu. Působil v Hnutí Brontosaurus, pracoval i v Evropské komisi v Bruselu na Generálním ředitelství pro životní prostředí. Vedl kandidátku Strany zelených v letošních eurovolbách,.

Pavel Zářecký v roce 2005 jako ministr pro legislativu ve vládě Jiřího Paroubka.Pavel Zářecký, ministr a předseda legislativní rady vlády, je mu 69 let. Vystudoval práva na Univerzitě Karlově. Nyní vede katedru veřejné správy a práva Vysoké školy mezinárodních vztahů a veřejné správy v Praze. Byl už ministrem ve vládě Jiřího Paroubka, na stejné pozici. V letech 1966 až 1969 byl členem KSČ.

Český velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel.Juraj Chmiel, ministr pro evropské záležitosti, je mu 49 let. Vystudoval orientalistiku a afrikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Nyní působí jako velvyslanec v Austrálii, v roce 2007 pracoval na Úřadu vlády, kde vedl pro pro Mirka Topolánka sekci premiéra pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku. Je členem ODS.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

ŽIVĚ: Kauza Čapí hnízdo je vylhaná, je to na objednávku mafie, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že žijeme v zemi, kde si někdo může objednat vaše stíhání a vy se můžete dostat do...

Najdete na iDNES.cz