Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischer exit

  0:01aktualizováno  0:01
Podniky bývalého senátora mohou pod jménem Fischer přežít jen zázrakem. A ty se často nedějí. Ještě před pár lety byl Fischer dáván za příklad vzorného a úspěšného podnikatele. Úspěšný také byl. Klienty zbožňován - poskytoval levné a solidní služby - skvěl se často na titulních stranách barevných časopisů.

Jeho jméno začala nést dokonce velká letadla značky Boeing. Ale to už byla možná předzvěst konce. Žádné jméno na trupu letadla není v dnešním světě zárukou síly či trvání, možná naopak.

Kde je dnes slavný PanAm nebo třeba Swiss Air? Na Fischerově pádu nenajdeme nic typicky českého, transformačního, nebo snad postkomunistického. Fischer není ani tunelář, ani podvodník, nezrodil se z kuponové privatizace, není produktem umělé bubliny bankovního socialismu.

Je to naopak člověk pilný, znalý hlavně marketingu (méně již finančnictví), nadaný slušným vystupováním a vybavený tvrdou zkušeností německého byznysu. Prostě se mu přestalo dařit, špatně si propočítal expanzi svých podniků, vzal si příliš velké sousto.

To se v kapitalismu či v tržní ekonomice čas od času prostě stává. Ten, kdo byl úspěšný včera, nemusí být úspěšný dneska. Fischer byl úspěšný více než deset let - tedy dosti dlouhou dobu - teď už není.

Kapitalismus je založen na změně, pohybu, dynamice. Zatímco v socialismu byl obchod "ovoce - zelenina" čtyřicet let na jednom rohu a nad Kolbenkou svítila čtyřicet let pořád stejná zaprášená rudá hvězda, na trhu je každou chvíli všechno jinak.

Nic tu není - zaplaťbůh - navěky. Přijdou jiní Fischerové, k moři se bude jezdit stále. Na trhu s cestováním vládne nejen ostrá konkurence, ale zuří tu už spoustu let i cenová válka. Zisky jsou malé, ale pád může přijít stejně bleskově, jako když padne banka.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Najdete na iDNES.cz