Někteří kandidáti na post prezidenta porušili zákon povolebním placením závazků, domnívá se šéf senátního mandátového výboru Oberfalzer. Mezi nimi jsou i Miloš Zeman a Jan Fischer.

Někteří kandidáti na post prezidenta porušili zákon povolebním placením závazků, domnívá se šéf senátního mandátového výboru Oberfalzer. Mezi nimi jsou i Miloš Zeman a Jan Fischer. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zeman i Fischer porušili zákon, tvrdí šéf výboru, jenž kontroluje účty

  • 148
Někteří kandidáti na prezidenta porušili zákon, protože platili své závazky i po volbách. Tvrdí to senátor Jiří Oberfalzer. Ten vede výbor, jehož členům zákon ukládá, aby zkontrolovali účetnictví prezidentské kampaně. Žádný trest jim ale nehrozí.

"Někteří kandidáti porušují zákon tím, že nadále nakládají s účtem kampaně. Ne v tom smyslu, že jim tam chodí příspěvky, protože to nemohou ovlivnit, ale v tom smyslu, že z darů ještě hradí výdaje kampaně. Zákon přitom říká, že se od vyhlášení výsledků voleb nemá s účtem nakládat," řekl iDNES.cz Jiří Oberfalzer, předseda senátního mandátového a imunitního výboru, který přezkoumává účetnictví prezidentských kandidátů.

V zákoně rovněž stojí, že kandidáti nemohou náklady kampaně hradit jinak než právě ze speciálně zřízeného transparentního účtu. Oni i jejich týmy přitom už dříve poukazovali na to, že faktury jim chodí zpětně, tedy až po volbách. Zároveň s nimi jim ale na účty přistávají také povolební statisícové až milionové dary od sponzorů (více o povolebním sponzorování čtěte zde).

"To, že faktury chodí zpětně, chápu, ale na nějakou dobu dokončení operací se v zákoně nepomýšlelo. Zákon je nějak formulován a kandidáti s tím musí počítat," doplnil senátor.

Zákon porušuje hned několik kandidátů

Kdo konkrétně zákon porušuje, nechtěl Oberfalzer jmenovat. Připustil ale, že mezi pokárané budou patřit přinejmenším Miloš Zeman a Jan Fischer.

"Zákon jsem neporušil, financování mé kampaně je zcela transparentní a účetnictví jsem odevzdal ve stanoveném termínu včetně informace o dosud neuhrazených pohledávkách," zareagoval na slova senátora Fischer. "Teď je pro mě nejdůležitější, abych uhradil zbylé závazky, a to se také děje. Jinak se do žádných polemik pouštět nebudu, jsou zbytečné," doplnil pro iDNES.cz Fischer.

Z transparentních účtů jednotlivých politiků ale vyplývá, že faktury ještě po 26. lednu platil i Karel Schwarzenberg, Jiří Dienstbier, Táňa Fischerová i Přemysl Sobotka. Výdaje naopak den před vyhlášením výsledků voleb uťala Zuzana Roithová. Peníze po druhém kole nikomu neposílal ani Tomio Okamura a Vladimír Franz.

Tresty nehrozí

Oberfalzer podotkl, že stanovisko o porušování zákona je zatím jen neformálním názorem, protože žádné usnesení k němu výbor nepřijal. "Obecně jsme diskutovali. Pokud jde o dodržování financování, nepřijali jsme zatím k tomuto žádná věcná usnesení," popsal politik.

Ani kdyby výbor v budoucnu usnesení přijal, za porušení zákona kandidátům volby, prezidentovi či někomu z jeho týmu trest nehrozí. Zákon žádné sankce neukládá. Jediný výstup tedy bude, že porušení zákona senátoři zapíší do kontrolní zprávy.

Účetnictví kandidátů si senátní výbor nechá posoudit externím auditorem. Členové výboru v pátek posvětili zadání a postup pro jeho výběr. Vypsáno na něj bude výběrové řízení. Výsledky auditu by podle předpokladů politiků mohly být jasné do letošního července.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video