Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy žádají peníze od ministerstva

  8:22aktualizováno  8:22
Vysočina - Celkem šest firem z kraje se uchází o státní podporu svých projektů u ministerstva průmyslu a obchodu. K jejich plánům se formou bodování vyslovili také krajští radní. Právě doporučení kraje Vysočina by mělo mít na rozhodování ministerských úředníků značný vliv.

"Ve hře je patnáct milionů korun určených k podpoře firem. Peníze bude rozdělovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Musí být proinvestovány ještě v letošním roce," uvedla Jana Vičanová z Regionální rozvojové agentury v Jihlavě. Právě omezený termín vyřadil několik zájemců o státní peníze. Ti budou mít novou šanci až v příštím roce, po schválení nového státního rozpočtu. Letos zůstala šance celkem šesti firmám z Vysočiny, které by  požadované částky údajně stačily utratit už v letošním roce. Ani ony ale nemají podporu jistou. Svůj díl ze zmíněných patnácti milionů by totiž chtělo pro své projekty na čtyři desítky dalších zájemců z celé země.

Plánované investice šesti podniků z Vysočiny minulý týden posoudili krajští radní. "Náš hlavní pohled byl ten, do jaké míry jsou projekty v souladu s programem kraje. Tomu všichni vyhověli. Také nás zajímal vliv na zaměstnanost v té které oblasti a druh průmyslového odvětví," uvedl zástupce hejtmana Miloš Vystrčil. Dalším zkoumaným faktem bylo, jakou má firma, která o podporu žádá, svou vlastní finanční sílu. Nejvyšší bodové ohodnocení, na něž bude brán ze strany ministerstva velký zřetel, dostala od radních mlékárna v Polné. "Tam nás zaujalo že firma hodně vyváží do ciziny. Pokud česká firma exportuje potravinářské výrobky za hranice, zaslouží si podporu," soudí Vystrčil.

Polenské mlékaře kladné hodnocení potěšilo. "Snad to zvýší naše šance. Plánujeme modernizovat výrobu bílých sýrů a koupit nové zařízení z Německa. Celé má stát dvanáct milionů a od ministerstva bychom rádi dostali jednu šestinu této částky," plánuje jeden z šéfů mlékárny Miloš Kvasnička.

Pokud by stát přesto na rozvoj nové technologie nepřispěl, vedení mlékárny by to neodradilo. Obrátilo by se s žádostí o půjčku na zemědělce, kteří s nimi spolupracují. Úvěr ale neočekávají od peněžních ústavů. "Protože žádná banka dnes mlékárně nepůjčí," dodal spolumajitel mlékárny.

Nejnižší bodový zisk nasbírala od kraje textilní továrna Jilana z Malého Beranova. Její vedení ale přesto věří, že na ně ministerstvo s podporou nezapomene. "Našli jsme díru na trhu se speciálními rouny, které se v Česku zatím nedělají. Jsme přesvědčeni, že náš projekt bude úspěšný," vysvětlil ředitel Jilany Alois Kuchař.
Na zakoupení linky pro nový výrobní program potřebuje firma dva miliony. Z toho by polovinu ráda dostala ze státního fondu.

Další čtyři firmy které se ucházejí o podporu jsou Sapeli Polná, Budest Moravské Budějovice, Tirad Šašovice a Nate Chotěboř. O případných finančních injekcích se má rozhodnout příští měsíc.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz