Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy mají novou reklamu - charitu

  0:04aktualizováno  0:04
Výrobci léků podporují dobročinné akce. Připomíná to sbírku Ostrovy života, kdy výrobci jogurtů, oplatek, polévek či Pepsi-coly odvádějí část zisku na nákup přístrojů pro dětská oddělení nemocnic. Jenže! Tentokrát nejde o jogurty, ale o léky, z nichž mnohé mají vedlejší účinky.

Společnost Léčiva odváděla loni korunu z každé prodané krabičky Ibuprofenu, léku tlumícího bolesti, na projekt pro vozíčkáře. Společnost Galena letos založila nadační fond podporující stáže mladých lékařů - fond je živen třemi korunami z každé krabičky léku na cholesterol Simgal. A konečně Nadace Naše dítě těží z prodeje antibiotika Klacid firmy Abbott Laboratories.

Platí přitom jednoduchá rovnice: čím více zmíněných léků se prodá, tím více budou obdarováni ti, kteří peníze potřebují. Firmy odmítají názor, že lékaře přímo ovlivňují. "Mladý lékař, kterému přispějeme na kongres, nemusí předepsat ani krabičku," tvrdí Martin Holub, ředitel firmy Galena pro Českou republiku.

HLASUJTE V ANKETĚ

Zakázali byste farmaceutickým firmám dobročinné akce, při kterých motivují lékaře předepisovat co největší množství jejich léku?

KOMENTÁŘ MF DNES

Hadův hřích?

Odborníci "Považujeme tento způsob za etičtější než odvézt třicet lékařů na zahraniční kongres." Jan Hnízdil, primář rehabilitace v poliklinice Všeobecné fakultní nemocnice, oponuje: "Toto není dar, ale smlouva o dílo, protože je tam podmínka: My vám dáme, ale kolik vám dáme, to záleží na vás, tak se snažte. Ve většině případů jde navíc o léky hrazené pojišťovnami, tedy z našich peněz. Těmito penězi pak firmy jakoby obdarovávají druhé, což považuji za obzvlášť zvrhlé. Všechny tyto léky mají navíc vážné vedlejší účinky."

Jan Hnízdil před několika dny zdokumentoval všechny tři zmiňované případy a zaslal je etické komisi ministerstva zdravotnictví a České lékařské komoře s žádostí, aby podobné akce odmítly.

Vedení lékařské komory včera nebylo po celý den k zastižení, její prezident David Rath však dal již dříve najevo, že má na tyto aktivity jiný názor: "Projekt, v němž farmaceutická firma odvádí ze svého zisku peníze na pomoc humanitárnímu sdružení, považuji za chvályhodný, vítám jej a podporuji," řekl Rath o projektu Léčiv Volná cesta.

Ministerstvo zdravotnictví na otázku MF DNES za dva dny vůbec nereagovalo.
Lidé z nadací, které byly firmami obdarovány, označují tyto aktivity za jednu z mála možností, jak získat peníze. "Moc jsme se radili, zda do toho jít, nebo ne. Ale nakonec nám to pomohlo zkolaudovat budovu," uvedla Alena Kábrtová z Centra Paraple o projektu Volná cesta.

"Pro mnohé naše aktivity potřebujeme finanční zázemí," dodal profesor Karel Horký, který přijal nabídku členství v nadační radě fondu Galena. Rada rozhoduje mimo jiné o tom, který z mladých lékařů pojede na stáž hrazenou z prodeje léku Simgal. "Dva internisté teď pojedou na kongres do Alicante, což stojí sto tisíc korun. Jinak bychom je tam vyslat nemohli."

Podle Jana Hnízdila však firmy těží právě z toho, že platy neumožňují lékařům vycestovat a ani pacienti nejsou motivováni k nižší spotřebě léků. Na vysokou spotřebu antibiotik u dětí nedávno upozornil primář liberecké nemocnice Martin Zítek.

Za nebezpečné označil neuvážené předepisování silných antibiotik (mezi něž patří i Klacid), která sice téměř stoprocentně zabírají, ale, jsou-li indikována neodůvodněně, mohou v budoucnu vyvolat odolnost vůči bakteriím. Jedno balení Klacidu ve formě sirupu stojí podle Zítka 479 korun, "obyčejný" penicilín 145 korun.

Chcete na stáž? Nebo k moři?
Máte vysoký cholesterol? Lékař může zvolit mezi několika léky, tak zvanými statiny, z toho dvěma českými: Simvacardem a Simgalem. S nadsázkou lze říci: který lék nakonec předepíše, může být ovlivněno tím, zda vyhrál zájezd k moři, nebo zda chce jet na kongres.

Dvě tuzemské firmy, Léčiva a Galena, uvedly zhruba před dvěma měsíci na trh dva léky na snižování cholesterolu. Oba preparáty mají takřka shodné účinky, oba mají téměř shodnou cenu. Oba výrobci se snaží prosadit po svém.

Galena založila nadační fond, financovaný z výtěžku prodeje léku Simgal, z něhož mají být podporovány stáže lékařů. Firma Léčiva uspořádala nedávno na kardiologických dnech satelitní sympozium, na něž lákala slovy: Účastníci se automaticky účastní losování o zájezd k moři pro dvě osoby. Součástí společenského večera byla i kuželková soutěž SimvaCup.

Kristián Flek, manažer Léčiv, potvrdil, že cílem loterie i turnaje bylo dostat do povědomí lékařů zmíněný preparát a přesvědčit je, aby předepisovali zrovna ten. Dodal však, že v tom se Léčiva nijak neliší od konkurence: "Každá druhá firma vyhlásila na kardiologických dnech nějakou soutěž, konkurence například o horské kolo za 25 tisíc. My jsme chtěli získat lékaře na sympozium, které se odehrávalo poslední den v šest odpoledne." Flek potvrdil, že jeden z lékařů zájezd k moři vyhrál a cenu přijal.

Firmy jsou sdruženy v České asociaci farmaceutických firem, ta však zatím nemá etický kodex, který by metody propagace nějak upravoval. "Slyším to teprve od vás, ale myslím, že je to tak na hraně. Je to nepřímé nabádání lékařů - na druhé straně si nejsem jist, zda je to až tak bere," zhodnotil obě aktivity výkonný ředitel asociace Lumír Kroček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Najdete na iDNES.cz