Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náboráři přijdou o miliony od zdravotních pojišťoven. Je to šok, tvrdí

  7:36
Certus Victoria, 2Tele one, Dynamo production nebo Inter gate Europe. To jsou příklady společností, kterým zdravotní pojišťovny platily za přetahování klientů. Inkasovaly desítky milionů korun. Externí nábory nedávno pojišťovnám zatrhl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Firmy ovšem ministrův krok kritizují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Například do marketingové společnosti Inter gate Europe přiteklo mezi roky 2011 až 2013 zhruba 24 milionů. V souvislosti s nákupem pojištěnců jí je poslala Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Vyplývá to z elektronické databáze veřejných zakázek.

Společnosti Certus Victoria inkasovala v letech 2012 a 2013 v souvislosti s nákupem pojištěnců téměř 6,5 milionu. Platby byly rozděleny do šesti zakázek. Peníze posílala Revírní bratrská pokladna. Stejná pojišťovna v roce 2010 poslala bezmála pět milionů na nábory pojištěnců společnosti Dynamo production. Loni pro tuto pojišťovnu za 700 tisíc telefonicky nabírala nové klienty firma 2Tele one.

Nejvíce peněz do náborů svého času nalila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Bylo to době rozkvětu její spolupráce s firmou IZIP. S ní uzavřela VZP několik smluv na akvizici. Podle někdejšího ředitele VZP Pavla Horáka si pojišťovna nakoupila 50 tisíc pojištěnců za 680 milionů korun. Právě kvůli jedné ze smluv na akvizici mezi VZP a IZIP policisté obvinili Horáka a ředitele firmy Jiřího Paška kvůli pletichaření při veřejné soutěži (více o případu čtěte zde). 

Z čeho pojišťovny platí firmám

Zdravotní pojišťovny odvádějí veškeré příjmy z pojistného státu, ten je znovu přerozděluje podle určitého klíče. Mimo jiné podle toho, jaké mají pojištěnce (věk, pohlaví, zdravotní stav).

Z těchto peněz si mohou pojišťovny zhruba tři procenta dát do provozního fondu. Z něj hradí provoz svých poboček, ale také třeba zmiňované náborové firmy.

Největší podíl peněz skončí v základním fondu, který je určený k hrazení zdravotní péče klientů.

V ČR jej nyní sedm zdravotních pojišťoven. Ročně jimi proteče kolem 230 miliard korun.

S dealery končíme, podepsalo šest pojišťoven

Akvizice, tedy nábory prostřednictvím soukromých firem, pojišťovnám na konci letošního února zatrhl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "Chci Vás upozornit na to, že v době, kdy české zdravotnictví zápasí s nedostatkem finančních prostředků, považuji vynakládání financí na akvizice za nepřijatelné a nepřípustné," napsal jim politik (jeho celý dopis najdete zde).

Šest zaměstnaneckých pojišťoven, mezi které nepatří VZP, odpovědělo na začátku března ministrovi dokumentem, ve kterém se zavázaly, že externí náboráře už si objednávat nebudou.

"S ohledem na opakující se negativní jevy tzv. externích náborů (...) se (zaměstnanecké zdravotní pojišťovny) dohodly, že ukončí veškerou existující spolupráci s externími dealery a dealerskými společnostmi při náboru nových pojištěnců," píše se v dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici (najdete jej zde).

"Letos díky tomu můžeme ušetřit na provozních nákladech sto milionů korun," uvedl Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven a šéf pojišťovny ministerstva vnitra.

Slib není nijak časově omezen. Pojišťovny tvrdí, že pokud všichni dodrží závazky, nebudou mít důvod na něm cokoliv měnit.

Ministr nás hodil do jednoho pytle, zlobí se firma

Pojišťovny uvedly, že mají připravené první výpovědi smluv s firmami, jež pro ně akvizice v letošním roce měly zajišťovat.

Mezi nimi je například i zmiňovaná firma Certus Victoria. "Je to pro nás zásadní. Přijdu o peníze, které jsem do podnikání investoval a 10 až 12 lidí přijde o práci," řekl iDNES.cz jednatel společnosti Zdeněk Pross. "Na této práci bylo závislých několik rodin. Ministr zdravotnictví nám nedal žádný čas, všechno uťal ze dne na den. Bylo to šok," dodal.

Podle něj ministr zdravotnictví dopisem hodil do jednoho pytle všechny společnosti, byť spolupráci s tou jeho si Revírní bratrská pokladna chválila. "Pan ministr si měl nejprve zjistit, kdo dělal ty podvody a pak měl na tyto firmy poukázat ve svém dopise," dodal podnikatel. Podle něj firmy nyní přejdou na jiné marketingové projekty, ale nějakou dobu jim to bude trvat.

"Rozhodnutí pana ministra nás letos nijak neovlivní, protože s žádnou zdravotní pojišťovnou nespolupracujeme. Ale uvidíme, jak to bude dál, protože jsme si říkali, že v roce 2015 bychom chtěli ve spolupráci s pojišťovnami pokračovat. Teď to ale vypadá, že to nebude možné," řekl iDNES.cz jednatel společnosti Tele one Adam Valtr.

Tele one lákala lidi k přestupu prostřednictvím telefonického rozhovoru a tento způsob považuje za transparentní, protože hovory jsou zaznamenávány. "Zákaz je úplně zbytečný. Chápu, že jsou společnosti, které získávají pojištěnce způsobem, který není správný, ale toto je pouze snaha VZP, aby jim nedocházeli pojištěnci, což se u nich ve velkém dělo," domnívá se Valtr.

Pojišťovna: Akvizice jsme dělali, byť postrádají smysl

Pojišťovny tvrdí, že miliony za externí nábor nových klientů vydávaly jako reakci na konkurenci. "Byla to reakce na odliv klientů. Ten byl způsoben akviziční činností ostatních zdravotních pojišťoven prostřednictvím externích firem," uvedla mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. "Prostředky vložené do externího náboru byly efektivní, protože došlo ke stabilizaci pojistného kmene," dodala. Přesto pojišťovna podotýká, že "v rámci systému veřejného zdravotního pojištění však přetahování klientů prostřednictvím externích firem postrádá smysl".

"Náklady na akvizice tvořily jen 1,5 promile našich celkových ročních výdajů," upozorňuje Jan Vomlela, asistent ředitele Revírní bratrské pokladny. V té se ročně protočí osm miliard korun. Podle něj se počet pojištěnců, který nyní činí 428 tisíc, v minulosti mírně zvýšil. Sama pojišťovna ale nábor s pomocí externistů nehájí. "Museli jsme zareagovat na to, že ostatní zdravotní pojišťovny mají takový servis zabezpečený, jinak bychom přicházeli o pojištěnce," dodal Vomlela. "Že s nábory pojišťovny skončí, jsme se už několikrát bavili, protože to celé vede jenom k tomu, že klienti mezi pojišťovnami kolují a každá za to platí," dodal.

Nákupy pojištěnců i přes zákaz pokračují

Současný ředitel VZP Zdeněk Kabátek už dříve řekl, že jeho pojišťovna nečiní žádné akvizice prostřednictvím třetích stran.

Mluvčí Mazurová ale tvrdí, že tomu je jinak. "Dle aktuálních informací z terénu víme, že některé zdravotní pojišťovny v této praxi nadále pokračují. Jedná se například o VZP, Oborovou zdravotní pojišťovnu a Vojenskou zdravotní pojišťovnu," uvedla.

Náboráře Vojenské zdravotní pojišťovně potkal reportér iDNES.cz na začátku března v parku Podviní v pražských Vysočanech. Slovy o tom, že jde jen o změnu barvy kartičky pojištěnce, ke změně lákali mladé rodiny s dětmi.

"Je to relikt z minulosti, vypovědět smlouvy se nedá ze dne na den. Všechno je nyní v procesu a s firmami jednáme kvůli vypovězení smluv," uvedl mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek s tím, že vše může trvat ještě několik týdnů.

Ministerstvo zdravotnictví loni v květnu podalo na Vojenskou zdravotní pojišťovnu trestní oznámení. Podle něj mohlo za "neobvyklých okolností docházet k vyplácení značného množství prostředků (v řádu desítek milionu korun)". Podezřelé toky peněz měly být spojeny i s náborovou kampaní (více o trestním oznámení čtěte zde). Pochybnosti pojišťovna odmítá. Kolik do akvizic v minulých letech investovala, Medek neřekl. Z rejstříků vyplývá, že na nábory veřejné zakázky nevypisovala.

Pojišťovnu lze změnit jedenkrát ročně

Situace se podle pojišťoven vyhrotila v době, kdy s nábory začaly nově vzniklé pojišťovny Média a Agel, které se na trhu ale nedokázaly uchytit. "Hodně tlačily na nábory, protože v zákoně je daný minimální počet pojištěnců, kterého stejně nedosáhly," vzpomíná Jan  Vomlela.

Samotný nákup pojištěnců "jako housek na krámě", jak jej předloni charakterizoval Horák, není protizákonné. Nicméně externí firmy při něm v některých případech nepostupovaly nijak citlivě. Známé jsou případy, kdy lidé i konkurenční pojišťovny tvrdili, že náboráři podávali klientům lživé údaje. Jindy se přetahování odehrávalo za pár stokorun.

Pojišťovny připouštějí, že nábory lidí se budou konat i nadále. Ale jen prostřednictvím vlastních zaměstnanců. Měly by tedy být v menší a bez dealerů s nevybíravým chováním.

V platnosti zůstává zákonem daná podmínka, že lidé mohou zdravotní pojišťovnu změnit jednou do roka. Změnu musí učinit do konce června, platnosti nabývá v lednu následujícího roku. Dříve byla pravidla benevolentnější, pojišťovnu šlo změnit i čtyřikrát do roka. Právě to náborářům usnadňovalo práci.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrchní soud rozhodne o odvolání muže, který dostal devět let za týrání družky

25. dubna 2024  8:49

Olomoucký vrchní soud dnes rozhodne o odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  8:38

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...