Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma zve mrtvé ženy na mamograf

  15:45aktualizováno  15:45
Jiří Krátký z Třebíče si v únoru přečetl dopis, který přišel jeho ženě. Pelhřimovská firma DS radiodiagnostika jí oznamuje, aby se přeobjednala na mamograf. Marie Krátká je ale už devět let po smrti. Smutným paradoxem je, že v šestapadesáti letech podlehla právě zhoubnému onemocnění. "Ve zdravotnictví je bordel," zlobí se vdovec.

Samovyšetření prsu. Při vyšetření nezapomínejte na klíční kost. | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

"Porušuje to pietu. Všechny v rodině nás to naštvalo. Měli by se věnovat pacientům, kteří to potřebují, a ne nebožtíkům," uvedl Jiří Krátký. Za devět let po smrti ženy je to poprvé, co obdržel poštou nějakou zásilku s jejím jménem.

MF DNES zatelefonovala na číslo, které stojí na pozvánce. "My patříme pod majitele firmy, který tohle organizuje. On zve podle nějaké své databáze. Pojišťovna mu nedala k dispozici údaje, kdo zemřel a kdo ne," uvedla lékařka. Podle ní není případ paní Krátké ojedinělý.

Majitelem firmy DS radiodiagnostika je Petr Sláma. Také on potvrdil, že pozvánek mrtvým už bylo víc. "Tohle se bohužel tu a tam stane. Je to samozřejmě naše chyba. My nemáme žádnou aktuální databázi Všeobecné zdravotní pojišťovny. Oni nám ji prostě nedají, vzhledem k choulostivým údajům, jako jsou rodná čísla," uvedl.

A tak dosud vycházel ze své vlastní neaktuální databáze, v níž jsou pacienti, kteří pracoviště jeho firmy v minulosti navštívili.

Krajský ředitel VZP Jiří Kořínek vysvětlení Petra Slámy odmítl. "Pokud by pracoval s naším zabezpečeným portálem, tak se dostane k aktuálním údajům. Jde o to jen se propojit a může získávat informace. Každou pojištěnkyni si může kontrolovat on-line," uvedl ředitel Kořínek, který se ještě nesetkal na Vysočině s jiným podobným případem.

V aktuální databázi se úmrtí okamžitě uvádějí. Smluvní partneři pojišťovny můžou pomocí kódu do databáze vstoupit.

Rozzlobený vdovec napíše hejtmanovi

Pozůstalí, kterým přišly nepatřičné pozvánky z pelhřimovské firmy, zatím reagovali různě. Někdo jen zatelefonoval a oznámil: ženu už si vyškrtněte. Jednou přišel jako reakce dopis, v němž stálo: "Vy blázniví doktoři, moje paní je rok po smrti."

Petr Sláma slíbil, že se snaží zařídit, aby se další pozvánky tohoto typu nevydaly na cestu. "Pracuje se na tom, abych měl přístup do aktuální databáze," sdělil majitel firmy.

Společnost DS radiodiagnostika působí v Pelhřimově již přes deset let a na třebíčské poliklinice více než pět let. Kromě toho ještě provozuje radiodiagnostické oddělení polikliniky v Náměšti nad Oslavou.

Jiří Krátký se hodlá obrátit na hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, aby pomohl zamezit opakování případu s pozvánkami. "Napíšu mu doporučený dopis," uvedl.

Kraj ale není zřizovatelem poliklinik. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného by si firma měla velmi pečlivě ověřovat, komu a co posílá.

Nárok na bezplatnou mamografickou prohlídku má jednou za dva roky každá žena ve věku od 45 do 69 let. Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem žen ve vyspělých zemích. Česko není výjimkou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zkomplikoval dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz