Hledáme principiální řešení problému. Snažíme se s ministrem zdravotnictví o změnu zákona o léčivech, říká Martin Beneš.

Hledáme principiální řešení problému. Snažíme se s ministrem zdravotnictví o změnu zákona o léčivech, říká Martin Beneš. | foto: Archiv SÚKL

Firma uplácející lékaře není zdaleka jediná, SÚKL chystá změnu zákona

  • 10
Státní ústav pro kontrolu léčiv začal vyšetřovat firmu Valeant, která uplácela lékaře. Má její účetnictví a ředitel ústavu Martin Beneš slibuje, že korupci potrestá. Společnosti může udělit pokutu až tři miliony.

SÚKL podal trestní oznámení na reprezentanta firmy, který lékařům nabízel bonusy za předepisování léků. Beneš ale nevylučuje, že může být trestní oznámení podáno na celou společnost.

Ústav už má účetnictví firmy a předpokládá, že v něm najde důkazy o tom, že firma uplácela. Sám pak může tyto delikty trestat ve správním řízení, kde může firma dostat pokutu do tři milionů a jednotliví lékaři nebo farmaceuti mohou být sankcionováni do výše 50 tisíc korun.

Korumpování podle něj není problém jen Valeantu. "Hledáme proto principiální řešení. Snažíme se s ministrem zdravotnictví o změnu zákona o léčivech," přiblížil Beneš.

Uvažuje se o tom, že by lékaři nesměli dělat pro farmaceutické firmy marketingové studie o lécích, které jsou pak maskovány jako vědecká aktivita. Měl by se také zprůhlednit kontakt farmaceutických firem s lékaři a lékárníky v oblasti reklamy.

Farmaceutická firma Valeant nabízela lékařům provizi za předepisování jejích léků. Jedna krabička léku Glanuta tak pacienta vyšla na 970 korun, přičemž až 500 korun dostal lékař jako odměnu (čtěte více o systému korumpování doktorů).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video