Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma tají, za kolik vykoupí domovní odpad

  11:20aktualizováno  11:20
Praha - Pražská firma A.S.A., s.r.o., tají, nakolik se její mnohamilionové investice do právě probíhajícího rozšíření skládky v Ďáblicích promítnou do cen, které bude od příštího roku město účtovat obyvatelům za likvidaci domovního odpadu. Zatím to neví ani magistrát. Jeho úředníci tvrdí, že žádné velké zdražení neočekávají. Letos platí Pražané za odpad jednotný poplatek 468 korun.

Od příštího roku by měli hradit tuto službu podle velikosti popelnice a četnosti jejího svážení. Kolik to bude, o tom zastupitelé rozhodnou zřejmě v září. Za uložení jedné tuny odpadu na skládce v Ďáblicích platí magistrát 512 korun. Rozdíl mezi touto cenou a vybíraným poplatkem od obyvatel město dotuje.

"Rozsah investice do rozšíření skládky ani informaci, jak se to projeví v ceně za odpad, nejsem oprávněna vám sdělit," uvedla Hana Medková, mluvčí společnosti A.S.A., která největší skládku v republice vlastní i provozuje. Důvody neřekla.

"Nevěříme, že by A.S.A. cenu výrazně zvýšila. Jsme její největší zákazník. Taky bychom mohli začít odvážet odpad jinam," reagovala Jana Kluzová z magistrátního dboru infrastruktury města.

Kolik vyprodukují Pražané odpadu:

* za rok 257 000 tun

* za měsíc 23 000 tun

* za týden 5 370 tun

* za den 767 tun

* za hodinu 32 tun Za každým obyvatelem Prahy zůstane v průměru 220 kilogramů odpadu ročně (domovní odpad, sklo, papír, nebezpečné odpady atd.)

Ďáblická skládka slouží pro celé hlavní město. V provozu je od roku 1993 a dosud vstřebala na 1,5 milionu domovního odpadu, výkopové zeminy a stavební suti. Ale do tří měsíců bude zaplněná, a proto ji firma A.S.A. nyní rozšiřuje, aby mohla sloužit ještě alespoň osm let.

Město hledá místo pro odpad
Pražané ročně vyprodukují na 300 000 tun odpadu. Desetina jde na skládku v Ďáblicích, zbytek se likviduje ve spalovně v Malešicích. "Ta by dokázala pojmout i více odpadu, omezena je však množstvím tepla, které od ní odebírá Pražská teplárenská," uvedla Jana Kluzová z magistrátního odboru infrastruktury. Proto úřad jedná i s Pražskou energetickou o možnosti výstavby jednotky, která by vyráběla elektřinu z tepla z Malešic.

"Za osm let skládka v Ďáblicích skončí a my nemáme lokalitu pro výstavbu nové. Část odpadu bychom museli ukládat na skládkách mimo Prahu, a to by se městu prodražilo," řekla Kluzová. Magistrát proto hledá způsoby, jak snížit objem odpadu ukládaného v Ďáblicích a zároveň zvýšit množství spalovaného v Malešicích. "V září otevíráme dvě třídírny na velkoobjemový odpad. Ty ďáblické skládce také odlehčí," uvedla Kluzová.

Ďáblická skládka slouží pro celé hlavní město. V provozu je od roku 1993 a dosud vstřebala na 1,5 milionu domovního odpadu, výkopové zeminy a stavební suti. (2. srpna 2002)

Ďáblická skládka slouží pro celé hlavní město. V provozu je od roku 1993 a dosud vstřebala na 1,5 milionu domovního odpadu, výkopové zeminy a stavební suti. (2. srpna 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz