Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma může číst maily všech školáků

aktualizováno 
Smlouva, kterou loni na podzim podepsalo ministerstvo školství a dodavatel projektu Internet do škol, potvrzuje obavy, že virtuální realitu žáků a učitelů ovládne soukromá firma. Přísně utajovanou smlouvu mezi ministerstvem a konsorciem AutoCont On Line a Český Telecom má MF DNES k dispozici. Vyplývá z ní, že generální dodavatel bude moci číst všechny e-maily učitelů a žáků a sledovat, které webové stránky navštěvují.

Dodavatelská firma bude rozhodovat také o tom, ke kterým stránkám budou mít přístup. Na školních stránkách bude moci vystavit informace, jež sama vybere.

Ministr sice před měsícem požádal AutoCont On Line a Český Telecom o zveřejnění smlouvy, dodavatel to však odmítl. "Tomu projektu nikdo nevěří. Máme pocit, že by to bylo zneužito jako volební téma," tvrdí mluvčí projektu Jiří Chvojka.

"Po volbách ztratí většina lidí o smlouvu zájem, pak ji zveřejníme." V příloze o řízení projektu se vedle obchodního náměstka či týmu právní podpory dočteme i o Krizovém týmu Nikita. Jeho úkolem je: Řešení technických krizí. Řešení "politických" krizí. Přispívání "netypickými" informacemi.

Ministerstvo mlčí
Ministr školství Eduard Zeman se ústy své mluvčí odmítl ke znění smlouvy vyjádřit.
"Když má škola problém třeba s připojením k síti, jede tam tým technologů," říká mluvčí Chvojka. Co je myšleno politickými krizemi a netypickými informacemi, však vysvětlit nedokáže: "No comment. Nevím. Netuším."

Na pondělí připravuje Balbínova poetická strana tiskovou konferenci, kde se chystá zveřejnit podrobnosti o projektu Internet do škol, které její členové zjistili.

Generální dodavatel bude mít přístup do všech poštovních schránek. Takovou možnost má kterýkoliv správce poštovního serveru. Jinou moc má však někdo, kdo má přístup do pošty jedné nebo několika škol, a jinou ten, kdo má přehled o korespondenci 3620 škol.

Kromě e-mailů žáků a učitelů bude moci generální dodavatel také sledovat, které stránky na webu navštěvují. Školy budou připojeny na jednotnou školskou síť - takzvaný školský intranet. Teprve odtud se budou přes jeden kanál připojovat do veřejné sítě.

V jedné z příloh smlouvy se dočteme, že "veškerý provoz se bude monitorovat, analyzovat a vyhodnocovat". "Smlouvu nikdo nezveřejnil. Nebudu se vyjadřovat k něčemu, co máte na stole," říká mluvčí projektu Chvojka.

Prodej informací
"Statistiky, data o tom, na které stránky se žáci a učitelé dívají a co na nich čtou, se dají dobře prodat," říká Jiří Peterka z pražské pedagogické fakulty. Zástupci generálního dodavatele se podle něj na seminářích také netajili tím, že se chystají marketingové studie dělat.

Generální dodavatel bude mít přehled o všem, co na počítači dělají žáci a učitelé.Tím však jeho moc nekončí. Bude také rozhodovat, ke kterým stránkám budou mít přístup.

A konečně, na školské stránky bude zavěšovat programy a informace. Na ministerstvu školství vznikl před časem materiál, který navrhoval, aby vznikla obecně prospěšná společnost. Ta měla shánět peníze na další počítače z reklamy zavěšené na školních stránkách a z organizování spotřebitelských soutěží pro žáky. Ve vládě se nakonec tento návrh neobjevil.

O tom, že generální dodavatel bude mít kromě státních miliard i peníze od firem, však hovoří další z příloh už podepsané smlouvy. "Odmítám se vyjadřovat," reaguje mluvčí Chvojka na otázku, za co budou firmy dodavateli platit.

Plánované spotřebitelské soutěže se však znovu nabízejí. Právě mluvčí projektu Internet do škol Jiří Chvojka je totiž zároveň spolumajitelem agentury GoodCom. Ta mimo jiné žije z reklamy pro řetězce potravinářských supermarketů Billa.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz