Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma miliardáře Berana si postěžuje kvůli policejnímu zásahu u Vesecké

  10:54aktualizováno  10:54
Společnost Profi Credit Czech finančníka Davida Berana podá k rukám nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké stížnost na kontrolu protikorupční policie. Nesouhlasíme se zásahem policie z minulého týdne, uvedl předseda správní rady David Chour.

David Beran s partnerkou, bývalou Miss Terezií Dobrovolnou | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Firmě se například nelíbí, že v jejím sídle zasahovala také pořádková jednotka. Detektivové minulou středu dělali ve společnosti prohlídky, protože mají podezření na daňové úniky ve výši 250 milionů korun z let 2001 až 2007.

Profi Credit Czech vytýká policistům, že zabrali veřejné prostranství a zamezili zaměstnancům vstup. Zároveň si stěžuje, že firmu odpojili od serverů. Společnost, která podezření z daňových úniků odmítá, chce také požádat pardubický finanční úřad, aby u ní udělal finanční kontrolu.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek již dříve uvedl, že policejní zásah byl adekvátní a v souladu se zákony. Beran ho však označil za demonstraci síly vůči němu a jeho rodině. Akce podle něj byla nepřiměřená a v rozporu s trestním řádem. - čtěte Miliardář Beran: Policejní zásah byl demonstrací síly vůči mně

Policisté minulý týden zasahovali na osmi místech republiky. Mimo jiné šlo o sídlo firmy v Pardubicích, podle Berana vtrhli i do jeho bytu v pražské Bílkově ulici či do jeho nemovitosti v Chrudimi. Skřepek uvedl, že záměrem akce bylo zajištění důkazů. Nikdo nebyl obviněn.

Firma Profi Credit Czech, v níž je Beran předsedou dozorčí rady, se zabývá poskytováním půjček a úvěrů. Společnost je součástí Beranovy nadnárodní finanční skupiny Profireal Group, která působí v Česku, Slovensku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku.

Beran v posledních letech vedl a stále vede řadu soudních i arbitrážních sporů, které pramení zejména z jeho někdejší spolupráce s Karlem Komárkem a skupinou KKCG.

Podnikatelé se na přelomu tisíciletí podíleli například na privatizaci strojíren Vítkovice, plánovali také spojení firem Vítkovice, ŽDB a Bonatrans ve velký strojírenský holding. Oba se ale poté rozešli ve zlém a v několika nepřehledných kauzách po sobě navzájem požadují miliardy korun.

Beran i Profi Credit Czech již dříve naznačili, že policejní zásah mohl mít souvislost právě s finančníkovými nevyřešenými spory s bývalými kolegy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz