Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma láká na rychlý test rakoviny, lékaři ji podezírají z šarlatánství

  16:28aktualizováno  16:28
Máme přístroj, který dokáže bez odběru krve zjistit, zda v těle nebují rakovinné buňky, chlubilo se pražské centrum neinvazivní diagnostiky. Za dva tisíce korun prý dokážou po krátkém vyšetření na screeningovém analyzátoru odhalit i rakovinu v časném stádiu. Onkologové se však diví. To by byl zázrak, míní.

Screeningový analyzátor krve | foto: Zdroj Aditus Vitae

Lékaři, kteří se screeningovým analyzátorem krve pracují, vychvalují jeho údajně převratné schopnosti. Přístroj za milion korun prý dokáže zjistit 117 různých údajů vypovídajících o zdraví pacienta a odhalit nejen rakovinu v počátečním stadiu, ale také cukrovku, kardiologické poruchy nebo riziko mozkových příhod.

"Vyšetření je přitom velmi rychlé, komplexní a zcela bezbolestné. Probíhá bez přímého odběru krve a bez dlouhého čekání na výsledky," informovala Lenka Řehořková ze zmíněného centra. Výsledky se pacient dozví hned, zatímco po klasickém vyšetření by musel s nejistotou čekat až týden.

Jak přístroj podle firmy funguje

Analyzátor je vlastně nesmírně citlivý a přesný teploměr. Teplotní rozdíly měří na tisícinu přesně. Jeho funkce je založena na vzájemném vztahu mezi prací vykonávanou krevním oběhovým systémem a teplem, které vzniká v důsledku chemických reakcí molekul vodíku, kyslíku, dusíku a uhlíku. Při měření lékař zapíše do počítače váhu, věk pacienta a jeho dechovou a tepovou frekvenci. Pak pacientovi přiloží pět optických senzorů na takzvané biologicky aktivní body do oblasti krku, podpaží a pupku. Získaná data se převedou do počítače a zpracují se speciálním programem. Výsledky vyšetření zpracuje lékař a pacientovi pak může doporučit další postup, případně jej ve spolupráci s praktickým lékařem pošle na další vyšetření za specialistou.

Podle lékaře Jiřího Skoupého, který s analyzátorem pracuje, je screeningová analýza krve nekonvenční metoda, odvozená z postupů používaných v péči o kosmonauty při dlouhodobých stavech beztíže.

"Technologie se vyvíjela zhruba deset let na východě a čtyři roky se využívá komerčně. V České republice jde zatím o novinku," uvedl Skoupý.

To by byl zázrak, míní odborníci

Onkologové ale o takové metodě na odhalování časných stádií rakoviny doposud neslyšeli.

"Screeningový analyzátor krve je sen všech onkologů, který se ale zatím nevyplnil. V současnosti nic takového k dispozici na odhalení časných stádií rakoviny není," mírní nadšení onkolog z pražské Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. O propagovaném analyzátoru neslyšel.

"Každá cesta, která se jeví v léčbě rakoviny, je dobrým znamením, ale tohle nepovažuji za prověřenou a použitelnou záležitost. Podle toho, co říkáte, by přístroj mohl pacientům přinášet i zavádějící výsledky," míní Petruželka.

Diagnostikovat rakovinu z kapky krve či teploty je podle něj nemožné. "Je možné analyzovat cirkulující nádorové buňky v krvi pomocí takzvaných markerů, je ale třeba tu krev odebrat. Metoda se navíc používá v pokročilejší fázi rakoviny nebo v případě bujení dalších nádorů v těle z primárního tumoru až po skončené léčbě," dodal.

Za pravdu mu dává Jan Žaloudík z Masarykova onkologického ústavu. "Rakovinné bujení zjišťujeme rentgenem, CT vyšetřením, ultrazvukem nebo například pomocí biopsie, ale měřením pomocí čidel přiložených na tělo tedy doposud ne," sdělil.

Posteskl si, že čas od času se objeví malá firma se "zázračným přístrojem", který má umět divy, většinou mu ale chybí klinické studie či delší testování. "Často se jedná o přístroje, které pocházejí z ruských vojenských výzkumů. Různé skupiny se to nyní snaží rozprodávat," dodal Žaloudík s tím, že odborníci jsou skeptičtí.

O seriózních novinkách v léčbě se dozvídají dlouho dopředu. "Řeší se často na vědeckém fóru, zkoušejí se, procházejí klinickými testy, teprve poté se pomalu dostávají na trh, lékaři na to čekají jako na spásu. Pokud se něco tajemně objeví ze dne na den, přicházejí pochybnosti," dodal Žaloudík.

ČLK novinku prověří

Redakce iDNES.cz oslovila i šéfa České lékařské komory Milana Kubka, protože přístroj propagují dva lékaři soukromého zařízení.

"Česká lékařská komora musí zjistit, oč se konkrétně jedná, tedy jak přístroj funguje, na jakém principu. Vyžádáme si dokumentaci, která dokládá účinnost a bezpečnost tohoto přístroje, musí to mít schválené od Státního ústavu pro kontrolu léčiv a podobně. Teprve potom k tomu podá Česká lékařská komora stanovisko. Přístroj posoudí též naše vědecká rada," dodal Kubek.

Zdůraznil, že pokud přístroje s pochybnou účinností provozují či prodávají nelékaři, komora na ně nedosáhne, většinou jsou registrováni jako živnostníci.

Firma ubrala ze zázračných schopností přístroje

Provozovatel pražského centra po konfrontaci s názorem odborníků svá tvrzení o zázračných účincích přístroje mírnil.

"Samotný přístroj neumí rozpoznat rakovinové bujení a primárně k tomu ani neslouží. Může však tomu velmi napomoci už tím samotným faktem, že měří zdravotní stav pacienta z pozice celkové funkčnosti, hemodynamické rovnováhy, plynové výměny a výměny tekutin, měří funkčnost jater, plic, ledvin, srdečně cévního komplexu a nervového systému," vypočítal jednatel Pavel Szklenár.

A podotkl, že přístroj se využívá několik let na klinice v Kyjevě a podle tamních lékařů má i v oblasti onkologie velice dobré výsledky. "Mám s nimi dohodu, že na širší klinické studii se budeme podílet i my tady," dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz