Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma, jež rozlítila dopraváky, vydělala „vyhazováním na dlažbu“ miliony

  13:02aktualizováno  13:02
Společnost BNV Consulting, která naštvala komiksem odboráře pražského Dopravního podniku, není na magistrátu ani u městského přepravce žádným nováčkem. Pro město připravovala firma vedená Petrou Barešovou, která je také spoluautorkou zmíněného komiksu, celou řadu personálních auditů.

Komiks, který naštval odboráře pražského Dopravního podniku. | foto: BNV Consulting

Ty se týkaly jednotlivých organizací, jejichž zřizovatelem je město. Mezi nimi nechybí ani Dopravní podnik. Na zakázkách pro město už údajně společnost vydělala asi 22 milionů korun.

Právě v Dopravním podniku se společnost BNV stala letos na podzim rozbuškou pro stávku odborů. - čtete Stávka pražské MHD nebude, odbory se dohodly s městem

Odboráři: Buď odejde BNV, nebo budeme stávkovat

Odbory totiž managementu vzkázaly, že pokud ukončí spolupráci se společností BNV, nebudou stávkovat. Zároveň požadovaly, aby podnik ukončil spolupráci s ředitelem pro transformaci Radkem Novotným. Ten je totiž zároveň jednatelem BNV Consulting.

Co dělají pro město

Květen 2007
Audit radnice Prahy 6. Propuštěno bylo 35 lidí.
Říjen 2007
Město oznámilo, že ze svých organizací na základě auditu BNV vyhodí 191 lidí.
Červenec 2008
Audit městské knihovny. Patnáct poboček se mělo zavřít.
Červen 2009
Primátor Pavel Bém chtěl údajně nahradit ředitele Dopravního podniku Dvořáka jednatelem BNV Radkem Novotným.

"Stávkový výbor obnovil činnost vzhledem k tomu, co BNV v pozvánce udělala. Navíc jsme zjistili, že společnost si údajně zajišťuje v budově podniku termíny, kdy budou potřebovat zasedací místnosti, a to až do června příštího roku," sdělil už v úterý předseda odborů Jiří Obitko.

Podle ředitelky společnosti BNV Petry Barešové to tak ale není. "Rozhodně to není pravda. Nikdy jsme ani žádné prostory neměli. Jediným, kdo měl kancelář, byl Radek Novotný, což byla místnost dva na dva metry."

Odboráře se snažil uklidnit i mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený, který potvrdil, že podnik ukončí spolupráci s BNV podle dohodnutého termínu, tedy k 31. prosinci letošního roku.

Pozvánka na vánoční večírek společnosti BNV Consulting.

Nejen v Dopravním podniku má ale Petra Barešová pověst té, která "vyhazuje lidi na dlažbu".

Její společnost totiž provedla personální audit například také v Pražské informační službě. Audit, který proběhl v říjnu 2007, znamenal výpověď pro čtyřiatřicet zaměstnanců z celkových sto třiceti dvou.

Rozruch pak BNV způsobila rovněž loni v červenci, kdy přišla s nápadem, aby město zavřelo patnáct poboček městské knihovny, a to přesto, že město se zavázalo Evropské unii, že některé z nich bude provozovat minimálně do roku 2011.

"Pobočky jsme hodnotili podle kritérií, jako jsou návštěvnost, cena nájmu nebo jejich vybavení. Celkem jsme vybrali patnáct poboček, které doporučujeme zrušit, dvanáct z nich pak doporučujeme určitě zrušit," hájila výsledky auditu Barešová. Proti výsledku auditu v městské knihovně se tehdy postavil i radní pro kulturu Milan Richter.

Pochybnosti v souvislosti s magistrátními zakázkami se objevily zejména v souvislosti s tím, že město nezadalo BNV jednu zakázku na audit všech organizací, ale na každou zvlášť. Ty pak nepřesáhly dva miliony korun, a město tak nemuselo vypisovat výběrové řízení.

To bylo podle kuloárních spekulací proto, aby BNV v celkovém součtu vydělala víc. Vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem se vždy hájilo tím, že každá organizace je jiná, a proto nelze vypsat pouze jednu zakázku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz