Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma dala středočeské ODS půl ročního zisku. Bendl o dárci nic neví

  12:41aktualizováno  12:41
Středočeská ODS dostala od malé plzeňské soukromé firmy sponzorský dar 1,5 milionu korun. Částka činí polovinu jejího ročního zisku. Firmu prý k daru vedly sympatie ke středočeské ODS. Na Plzeňsku majitel, člen tamější ODS, podporuje jen sportovní a kulturní akce. Předseda místní ODS Petr Bendl je za peníze rád, na bližší okolnosti si prý nevzpomíná.

Bendl tvrdí, že s firmou, která darovala středočeské ODS 1,5 milionu, žádný obchod nedělali. Na další okolnosti si už nevzpomíná

Malá plzeňská firma S. K. I. plus poslala loni na podzim středočeské ODS nezvykle vysoký sponzorský dar, jeden a půl milionu korun. Tím se připojila nejen k největším dárcům krajské ODS, ale patří i k deseti největším sponzorům celé ODS.

"Přišli za námi na přelomu září a října loňského roku s tím, že nám na smlouvu chtějí dát jeden a půl milionu korun," říká předseda středočeské ODS Petr Bendl.

Společnost straně darovala částku, která se rovná polovině jejího zisku z roku 2008. "V roce 2008 jsme měli zisk něco přes tři miliony korun, v roce 2009 jen 140 tisíc," řekla Jana Hajžmanová, spolupracovnice majitele firmy Martina Otýse. Ten se odmítl vyjádřit.

Tlustý: Věrohodnost sponzora má garantovat lídr

"V roce 2008 jsme měli obrat 33 milionů, v loňském roce to bylo samozřejmě nižší kvůli krizi, jen 14,5 milionu," doplnila Jana Hajžmanová. Podle Hajžmanové vedly firmu k nezvykle vysokému sponzorskému daru sympatie ke středočeské ODS. A to přesto, že Otýs je členem plzeňského sdružení. "Podporujeme i sportovní, kulturní a charitativní akce v Plzeňském kraji," podotkla.

V minulosti ještě žádnou politickou stranu finančně nepodpořili. Proč se k tomu firma S. K. I. plus rozhodla nyní, navíc zaslala peníze na účet ODS v jiném kraji, podrobněji nevysvětlila.

Firma podle Hospodářských novin, které na kauzu upozornily, podniká pouze v Plzeňském kraji. "Pokud já vím, žádný obchod jsme s nimi nedělali, což jsme si i ověřili. Jsme za ty peníze rádi. Na další okolnosti si nevzpomínám, byla to hektická doba," říká bývalý středočeský hejtman Bendl.

Výpadku Bendlovy paměti u tak vysokého daru se diví Vlastimil Tlustý, bývalý dlouholetý člen středočeské ODS a Bendlův předchůdce v roli krajského šéfa strany. Podle něj je regionální lídr garantem věrohodnosti sponzora. Poukazuje na nedávné sponzorské skandály ODS.

V roce 1995 vykázala ODS sponzorský dar sedm a půl milionu korun od Lájose Bácse a Radjiva M. Sinhy. Prvně jmenovaný byl v té době mrtvý, druhý nikdy o ODS neslyšel.

Plzeň se zlobí. Proč jsme peníze nedostali my?

"Pro středočeskou ODS bylo typické, že měla menší počet dárců. Běžné byly částky sto, dvě stě tisíc. Na milionový dar si nepamatuji. Odvážím se prohlásit, že co moje paměť sahá, tak jsme neměli mimoregionálního dárce. Kombinace veliké částky a dárce z jiného regionu je neobvyklá," říká Vlastimil Tlustý.

Ten se však s ODS rozešel ve zlém v roce 2008, kdy figuroval coby volavka v kompromitující kauze bývalého poslance ODS Jana Moravy.

Otýsovy spolustraníky z Plzeňského kraje zpráva o sponzorském daru pro Středočechy zaskočila. "Jestli jsou z Plzně, tak to spíš mohli dát nám," řekl Hospodářským novinám starosta druhého plzeňského obvodu Lumír Aschenbrenner.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz