Běženci na hraničním přechodu Salla na rusko-finské hranici (23. ledna 2016)

Běženci na hraničním přechodu Salla na rusko-finské hranici (23. ledna 2016) | foto: Profimedia.cz

Běžencům se uzavře arktická brána, přes finsko-ruskou hranici neprojedou

  • 88
Finsko v úterý podepsalo dohodu s Ruskem na dočasném omezení provozu na společné hranici. Přechody Salla a Raja-Jooseppi mezi ruskou Murmanskou oblastí a Laponskem se na půl roku uzavřou pro všechny kromě občanů Finska, Ruska a Běloruska. Skandinávská země se tak brání přílivu migrantů, hledajících cestu do Evropy.

Podle dohody mezi finským prezidentem Saulim Niinistöm a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem budou smět po dobu sto osmdesáti dní překračovat hranici pouze občané tří států a jejich rodinní příslušníci, informovala agentura Reuters.

„Jen občané Finska, Ruska a Běloruska... budou smět překračovat hranici na přechodech Salla a Raja-Jooseppi na severu Finska,“ uvádí se v prohlášení kabinetu premiéra Juhy Sipiläa.

„Cílem omezení je předejít organizované nezákonné imigraci a vzniku nové migrační trasy,“ komentovala restrikce kancelář finského prezidenta. Finsko podle ní opatřením plní své závazky plynoucí z členství v Evropské unii.

Dohoda, která má platit šest měsíců, vstoupí v platnost až po jejím odpovídajícím potvrzení orgány obou zemí.

1 340 kilometrů dlouhá hranice mezi severskou zemí a Ruskem je zatím relativně snadnou cestou pro migranty, jíž se mohou dostat do schengenského prostoru. Jen během ledna a února ji překročilo na tisíc běženců, což je o tři sta víc než za celý minulý rok.

Finská vláda se navíc obává, že zlepšující se počasí a uzavření balkánské trasy způsobí prudký nárůst počtu migrantů, kteří budou hledat alternativní cesty do Evropy.

Hraniční přechody Salla a Raja-Jooseppi

Hraniční přechody Salla a Raja-Jooseppi

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Na sever severozápadní trasou

První migrační trasa za polárním kruhem vedla přes Rusko do Norska. V roce 2015 začali norští pohraničníci registrovat zvyšující se počet migrantů, kteří přijížděli od Murmansku k přechodu Storskog. Protože Rusové zakázali pěší překonávání hranice, přijížděli migranti k přechodu na kolech. Jakmile překročili hranici, bicykl odložili a po krátkém pohovoru s policisty nastoupili do letadla směr Oslo (více čtěte zde).

Norům však došla trpělivost ve chvíli, kdy se ukázalo, že většina těchto migrantů žije již delší čas v Rusku a nejedná se tedy o uprchlíky před válkou. Oslo následně oznámilo, že začne migranty vracet zpátky do Ruska. Proud lidí tedy změnil tok a místo na kolech do Norska začali běženci jezdit v ojetých autech do Finska (psali jsme zde).

Černomořské migrační trasy

Zablokování balkánské trasy na začátku března a uzavření dohody o vracení běženců mezi Evropskou unií a Tureckem podle mnohých způsobí zvýšený zájem o trasy podél Černého moře a eventuálně přes Rusko na sever.

Severní trasa navíc skýtá pro migranty oproti té balkánské některé výhody – je v zásadě bezpečnější a také mnohem levnější. Ruští novináři uvádějí příklad jistého Syřana, který zaplatil za ruské vízum, let z Bejrútu do Moskvy a tranzit z Moskvy k norským hranicím celkem 2 400 dolarů (asi 60 tisíc korun). Trasa přes Řecko či Itálii prý migranty stojí až pětinásobek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video