Filmaři jdou do boje o 300 milionů

  • 23
Tamtamy českých filmařů bijí znovu na poplach. Zdroje peněz, za které se v Česku točí filmy, vysychají. A protože ve finanční krizi je i Česká televize, jež platila výrobu mnohých filmů, peněz na filmovou tvorbu je čím dál méně.

Filmaři chtějí, aby do fondu kinematografie, kam dosud plyne jedna koruna z každého prodaného lístku do kina a výdělky z prodeje starších českých filmů, přispívali všichni, kteří na filmech vydělávají.

Kromě kin tedy i televize a distributoři. Změnu, jež má přinést filmařům dalších až 300 milionů korun ročně, chce prosadit ministr kultury Pavel Dostál za tři týdny ve vládě.

Za ministra se v pátek postavili režiséři, producenti i herci, kteří dokonce na podporu novely zákona o státním fondu kinematografie sepsali výzvu. "Pomozte zachránit českou filmovou tvorbu," apeloval herec Jan Macháček na poslance, ministry, senátory a prezidenta.

On a další lidé z filmu jsou přesvědčeni, že české filmy potřebují finančně vzkřísit, jinak nebudou vznikat kreslené filmy, dokumenty, ale ani hrané snímky, o nichž nejde předem říci, zda se stanou kasovními trháky.

"Odvody z reklamy v televizi, distribuce a prodeje videokazet a DVD je zcela běžný. Nezatíží navíc státní rozpočet," říká ministr kultury Dostál, který věří, že tentokrát vládu přesvědčí.

Najít peníze pro filmaře už zkoušel, ale jednou narazil u ministra financí a pak v parlamentu. Ani tentokrát však nemá klíčového ministra na své straně. "Souhlasím, aby se zvýšil poplatek z lístků do kin, ale s ostatním ne. Dopadlo by to na firmy, které už zdaněny jsou," říká ministr Bohuslav Sobotka.

Na filmy by podle návrhu Dostála a České filmové komory měly jít tři procenta z ceny lístku do kina, ale i kterékoli filmové videokazety či DVD. Navíc by zákon nařídil televizím odvádět do fondu tři procenta z příjmů z reklamy.

Televize by tak asi 240 milionů korun od inzerentů přispěly filmařům. Největší soukromá televize je zásadně proti. Do fondu by musela dát kolem 130 milionů ročně. Vadí jí také, že by neměla kontrolu nad tím, jaké filmy se za ně natočí.

"Chceme sami rozhodovat, na co přispějeme. Proč bychom měli financovat filmy pro svého konkurenta?" namítá šéf Novy Petr Dvořák v narážce na to, že ČT coby koproducent českých filmů mívá i výhradní práva je vysílat.

Umělci vědí, proti komu stojí, a proto apelují i na majitele skupiny PPF, jíž Nova patří. "Pan Kellner studoval filmovou produkci, a je tedy ze stejného hnízda, proč by neměl mít rád film," ptal se kameraman Miroslav Ondříček.

Proti jsou však i distributoři. "Stát nařídí, abychom přispěli, a sám nepřispěje. My přece platíme daně a tohle je další daň. Záměr není špatný, ale jde proti duchu podnikání, je diskriminační. Ať dávají i prodejci a půjčovny," říká šéf Bonton Filmu Ladislav Hrabě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue