Jméno lobbisty Miroslava Šloufa ve filmu Příběh kmotra nezazní, jeho tvůrci ale

Jméno lobbisty Miroslava Šloufa ve filmu Příběh kmotra nezazní, jeho tvůrci ale bývalého komunistického aparátčíka, který se s Františkem Mrázkem dobře znal, připomenou jinak. | foto: Z filmu Příběh kmotra

Ve filmu o mafiánech se objeví Líčko a Schlouf i „tváře“ Klause a Grosse

  • 59
Film Příběh kmotra, který bude mít premiéru letos 24.října, děsí některé politiky. Mají strach, že bude o nich. Že se vrátí na přetřes jejich vazby na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Františka Mrázka. Ten se stal předobrazem filmového kmotra.

Tvůrci filmu jsou však v klidu. A obavy politiků je naopak pobavily. "Přijdou mi vlastně neskutečně směšní. Čeho se bojí? Vždyť to nejzávažnější, čeho se dopustili, už bylo stokrát napsané," říká režisér filmu Petr Nikolaev.

Podle něj ani nebylo nutné zacházet ve scénáři do podrobností politických tahanic a odposlechů. "Politika? Ta je ve skutečnosti děsně nudná. A navíc, když pozměníte ve filmu jména, tak je daleko důležitější vyobrazit a pochopit mechanismy pokřivených vztahů v politice a jejich korumpování, než konkrétní skutky jednotlivých politiků," vysvětlil Nikoalev.

Snad nejhlasitěji se zatím ozval bývalý korunní princ ODS a exministr vnitra Ivan Langer. Toho zachytily policejní odposlechy z roku 2000, jak čile a přátelsky komunikuje s významným pražským developerem Luďkem Sekyrou. Ten své lobbistické a podnikatelské aktivity zase ihned konzultoval právě s kmotrem Františkem Mrázkem. Langer se tak díky Sekyrovi a Mrázkovi dostal do legendárního spisu Krakatice, který popisoval klientelistické sítě kolem Mrázka.

Langerův právník proto letos zaslal tvůrcům dopis, v němž je vyzývá, aby "se zdrželi jakéhokoli užívání jména a příjmení či identity" jeho klienta, neboť Langer k tomu "nejenže nedal souhlas, ale výslovně je zapovídá".

Postava Ivana Langera ve filmu přitom vůbec nefiguruje, a ani figurovat neměla. Ti, kteří znají celou kauzu Františka Mrázka a spisu Krakatice, ale jistě ve filmu postřehnou, jak se mafiáni baví o jistém "Líčkovi". To je jasná narážka na skutečnou přezdívku Ivana Langera ze spisu Krakatice. V odposleších o něm totiž mafiáni mluvili jako o "Íčkovi".

Filmaři si takto pohráli i s dalšími postavami české politiky. Tak třeba Miroslav Šlouf, bývalý poradce premiéra Miloše Zemana (z roku 2000), se ve filmu fyzicky taky neobjeví. Ale šikovný divák zaregistruje ve filmu narážku, která k němu směřuje. Na jednom záběru je vidět kamion, který veze samé cennosti, s nimiž obchoduje hlavní aktér filmu mafián František Vedral (předobraz Mrázka). A na kamionu je nápis firmy: "Schlouf spedition".

Miroslav Šlouf se s Mrázkem znal velmi důvěrně. Tykali si, často se navštěvovali, pomáhali si a předávali si informace. A jak Šlouf později také potvrdil, přijímal kamaráda Mrázka přímo na Úřadu vlády jako tajnou návštěvu.

Ve filmu sice nepadnou ani jména exprezidenta Václava Klause a bývalého premiéra Stanislava Grosse, ale jejich tváře ve snímku zaručeně poznáte. Byť to bude jen na malou chvíli, i tito bývalí vrcholní politici na nás nakonec z plátna "vybafnou".

Nikolaevův film Příběh kmotra je volně inspirovaný knihami Kmotr Mrázek. Hlavní postavy ve filmu hrají Ondřej Vetchý (kmotr Vedral) a Lukáš Vaculík (policista Cajthaml).

František Mrázek, který začínal v době socialismu jako obyčejný vekslák a "invalidní důchodce", se stal později významným zákulisním hráčem české politiky a organizovaného zločinu. 25.ledna 2006 ho zastřelil dosud neznámý vrah. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video