Film Muži, kteří nenávidí ženy čili Cynická zpráva o současnosti

  8:55
Do tuzemských kin vstoupil očekávaný snímek Muži, kteří nenávidí ženy od ceněného amerického režiséra Davida Finchera. Zatím se objevují protichůdné reakce: buď je film oslavován, nebo zatracován. Následující text se snaží doložit, že stejné věci, na nichž je často vystavěna chvála Fincherova díla, jsou často také obhajobou a prostředkem hany. Tento text je recenzním doplněním materiálu, který Benjamin Slavík publikoval v tištěné Kavárně MF DNES.
Daniel Craig a Rooney Mara ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy

Daniel Craig a Rooney Mara ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy | foto: Falcon

Filmy Davida Finchera jsou zvyklé na přepychový život: kritici je milují, diváci se štosují do front. Jeho novinka Muži, kteří nenávidí ženy zřejmě bude muset přivyknout skromnější existenci.

Na předešlém Fincherově díle Social Network byla téměř automaticky přilepena inovativní značka, neboť šlo o první (a zatím to je stále jediný) portrét vzniku sociálního portálu, který znají a používají miliony lidí - Facebooku. Tentokrát si David Fincher svým způsobem předplatil opačný automatismus, plný pochybností. Kývl na to, že natočí miliony očí přečtenou knihu, která navíc byla už jednou – a nedávno, před dvěma lety - zfilmována. Diváky tak přímo vyzval, aby diskutovali, zda je Stieg Larsson hoden Davida Finchera, či zda je David Fincher hoden Stiega Larssona. Výsledky těchto konverzací bývají nerozhodné. Autor tohoto textu si myslí, že Fincherovu přemýšlení a názoru je podobnější a bližší společenský cynik, americký spisovatel Chuck Palahniuk, než švédský autor divné detektivky skoro pro každého.

Daniel Craig a Rooney Mara ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy

Předloha filmu ovšem nebyla jediným „varováním“. David Fincher totiž už několik let musí zápasit s nepřítelem, se kterým musí zápasit každý ftvůrce, jehož styl je už definovaný. Více vzrušující je totiž sledovat vznik něčeho nového a důležitého než být při již vytvořeném dokonalém tvaru. Social Network totiž působil, jako by se v něm David Fincher opájel sám sebou, svým vizuálem, svým budováním neprostupné atmosféry, svou patologičností. Ze stigmatu „příliš ustáleného stylu“ se však v novém díle zdárně vysmekl: Fincherova metoda kreativní koláže těch nejlepších složek své tvůrčí minulosti vyvolává u jeho novinky potřebný nervní efekt. Platí to jak pro obsahovou, tak vizuální složku filmu.

Detektivka jako platforma k něčemu vyššímu

Film Muži, kteří nenávidí ženy je zdánlivě nenápadný. Před čtyřiceti lety bohatému dědečkovi někdo - zřejmě z kruhů rozvětvené rodiny - zabil milovanou vnučku, což chce, ještě než umře on sám, vyšetřit. Divák očekává následující: detektiv lomí rukama nad tím, že toho není a nemůže být schopen; do případu se však nakonec ponoří, aby během dvou filmových hodin přišel na šokující zjištění. Takhle stál dva roky starý švédský film; detektivka s ničím navíc, nicméně docela dobrá detektivka.

Režisér David Fincher (vpravo) se svými hvězdami, herečkou Rooney Marou a jejím kolegou Danielem Craigem, na premiéře společného filmu Muži, kteří nenávidí ženy (zde v Berlíně)

Režisér David Fincher (vlevo) se svými hvězdami, herečkou Rooney Marou a jejím kolegou Danielem Craigem, na premiéře společného filmu Muži, kteří nenávidí ženy (zde v Berlíně)

David Fincher - za téměř plného zachování příběhové linie - jde dál, k věcem, které mohou vypovídat o dvojím: o zkažené společnosti a o krutosti zla ukrytého přímo v našich srdcích. Příběh pátrání je zde pouze šablonou (tu si každý může vybarvit po svém, což Fincher dělá), prostředím a prostorem, v němž lze vyprávět něco úplně jiného. Fascinace tímto filmem vlastně mohou začít už u zobrazení onoho místa, kde se vše odehrává. Fincher švédský venkov, kde je vám zima i v srpnu, zobrazil cizelovaným a širokoúhlým americkým způsobem. Je sympatické, že si nehrál na autenticitu evropské syrovosti. Tato vizuální jednotlivost je typická pro celý film: vše, co v něm uvidíte, je čistě osobní Fincherova optika. Mluvit o tom, že to je remake, je už z tohoto důvodu omylem.

Nehledá se vrah, hledá se zlo

Uvidíte hodně násilí páchaného na hlavních hrdinech a hrdinkách. Ten mužský je zmlácen a zavěšen do mučící kazajky, a také postřelen. Ženská hrdinka je análně znásilněna; za celou její osobností budete moci pozorovat život plný ponížení a zneužívání. Vše uvidíte explicitně, explicitněji než v posledních dvou filmech Davida Cronenberga. Muži, kteří nenávidí ženy chvílemi nefalšovaně bolí, což je - vzhledem k jejich vnitřnímu tématu a ambicím - jedině klad. Fincher ukazuje to, co se ukrývá za tím, když někoho brutálně zmrzačíte nebo znásilníte. Chce, abyste se podívali zblízka na démony, které má v sobě téměř každý. Chce, abyste viděli, že vražda, znásilnění, zmrzačení, upálení svého rodiče může být odrazem něčeho temného, o čem se běžně nemluví, ale co se přirozeně nachází v lidském nitru.

Daniel Craig ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy

Přesně v tom tkví hlavní rozdíl mezi americkou a švédskou verzí! Oplev hledal vraha, aby si spravedlnost přišla na své. S Fincherem vám dojde, že je úplně jedno, kdo nakonec vraždil. Hledána je totiž neuchopitelná hybná a zlá energie, která prostupuje obývaný prostor. Atmosféra najednou – jak si nevzpomenout na díla Davida Lynche! - nechutně houstne. Nemůžete věřit vlastně nikomu. Každý úsměv se stává falešným; čím je na první pohled výpověď upřímnější, tím je v konečném důsledku lživější. Kulka vás do hlavy může trefit z jakékoliv strany, z jakéhokoliv rohu.

Je zajímavé, že s něčím podobným David Fincher pracuje jako s popovým filmem. Na Muže, kteří nenávidí ženy si může zajít každý. Popcornovému divákovi bude projekce nepříjemná, ale přežije ji a démonické pocity mu v hlavě dlouho nezůstanou. Ale jde o ten případ, kdy střední proud je infikován něčím, nač není zvyklý.

Proti proudům

David Fincher nejspíš ví, že kniha Muži, kteří nenávidí ženy není - slušně řečeno - nic moc. Sám říká, že by si ji sám nikdy nevybral. Její příběh však modifikovat a upravovat nechtěl, což nebyla chyba. Aby se dostal výš než předloha, musel šponovat atmosféru; dostat ji do míst, kde mluvíme o temném existenciálním soumraku nebo o činech vnitřně dekadentních.

Aby mi bylo rozuměno: jeho nový film není výjimečný několika násilnými scénami a skličující temnou atmosférou. Pokud Fincher na předloze něco cení (alespoň tak hovoří v interviewech), jsou to postavy. Jako severská tundra nepřístupný novinář-detektiv, křivě usvědčený z pomluvy. Hackerka s účesem dikobraza, která ráda spí s klukama i holkama, upálila vlastního otce a její obličej je plný piercingových ozdobiček. Nedozvídáme se o nich více, než je nutné k tomu, aby je bylo možné sledovat. Nepozorujeme u nich téměř žádný vývoj, žádné emoce. Jsou divní, nedostupní. Moc toho o nich nevíme, což zvyšuje jejich filmový sex-appeal. Jejich pátrání je od určitých chvil prostoupeno duševní zběsilostí; vědí, že by v tom neměli pokračovat, neboť se tím stávají živými terči. Můžeme v tom spatřovat osobnostní destrukci, pro ukojení své vášně udělám cokoliv. Je to velké Fincherovo přiznání: baví mne lidi, co jdou proti proudu, který společnost očekává.

Z filmu Social Network: David Fincher režíruje

Z filmu Social Network: J. Eisenberg

Říkal to i ve svých předešlých filmech. Social Network byl o uhrovitém chlapci, který vymyslel Facebook tím, že rozpracoval nápad uzmutý krásným a svalnatým chlapcům; Fincher zde adoruje nerda. Podivuhodný příběh Benjamina Buttona ukazoval fešáka, co nestárne, nýbrž mládne - narozen jako stařec, umírající jako miminko; porušení platného řádu koloběhu času. V Zodiaku pátrá po vrahovi detektiv-amatér, neboť profesionálové jeho dopadení považují za nemožné; takže zpochybnění kompetentnosti a prestiže těch, kteří mají na své pozice školy a certifikáty. Snímek Hra byl nápravou samolibého, penězi a mocí zkaženého manažera. Klub rváčů poslal do pekel celou konzumní společnost; nic menšího než anarchistická filmová hymna.

Ještě jedna poznámka k hrdince Fincherovy novinky. Filmový svět může režisérovi děkovat, že objevil - přestože to nebyla její první role ani ve filmu, ani u tohoto režiséra - pro velké role Rooney Maru.

benjamin button

The Curious Case of Benjamin Button

Jsme na jedné vlně?

Za zvrácenostmi se ovšem u Davida Finchera vždy nachází morální až moralistní rovina. Například ve snímku Sedm si vrah své oběti vybírá podle sedmi smrtelných hříchů. Je v tom varování: „Pokud budete žít rozporu s biblickým řádem, riskujete, že nebudete žít vůbec.“ Zakódované morální zprávy můžeme hledat také ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy. Tentokrát jim však David Fincher nedává názorový akcent, neříká vám, co si máte myslet, nýbrž jen předvede několik fragmentů společensko-politického života, které jsou na pováženou.

Vítězi jeho nového filmu jsou dva. Prvním je novinář, který finančního magnáta z jeho špinavostí usvědčí až na základě informací z jeho osobní pošty. Druhým vítězem je hackerka, která se umí dostat do pošty kohokoliv. Fincher tím vzkazuje: chcete-li být v dnešní době v pořádku, musíte přistoupit na pravidla špinavé hry; když je přijmete, může se vám podařit vykonat pár věcí, za které vám bude společnost vděčná, například kriminálníky pošlete do kriminálu. Že slušnost není v dnešním světě funkční hodnota, ilustruje jedna z minipoint filmu: v úvodu dostává novinář-detektiv slib, že na konci své práce získá materiál, který toho, kvůli němuž byl křivě odsouzen za pomluvu, zdiskredituje. To, co mu podnikatel ze staré školy nakonec poskytne, však dokáže jen morální špinavost onoho zlovolného člověka, nemá to však potenciál pro právní napadení. Fincher tím ukazuje, jak má v myslích staré a mladé generace morálka zcela jinou důležitost.

Fincherem představovaný současný společenský řád je nihilistický a depresivní. Také proto tento film sympatický může být jenom nihilistickým cynikům. Považuji se za něj. Pokud vás předchozí popis dovedl k tomu, že vztahem ke společnosti film Muži, kteří nenávidí ženy myšlenkově vyrůstá z Klubu rváčů, jste se mnou na jedné vlně.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  12:30

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...