Filipíny požádaly o pomoc USA

Více než měsíc zadržují povstalci ze Skupiny Abu Sajáfa na jihofilipínském ostrově Basilan 23 rukojmích, včetně dvou Američanů. Vládním jednotkám se je stále nedaří vysvobodit. Filipíny proto požádaly o pomoc proti muslimským rebelům Spojené státy. Podle filipínské prezidentky Glorii Arroyové USA s poskytnutím pomoci souhlasily.

"Požádala jsem Spojené státy, aby nám pomohly svými odbornými zpravodajskými znalostmi a poskytnutím moderních zařízení, a jejich odpověď byla pozitivní," prohlásila prezidentka před zahraničními podnikateli. Jak bude však konkrétně pomoc vypadat, prezidentka neupřesnila.

Skupina Abu Sajáfa zadržuje rukojmí, z nichž některé zajala 27. května, na ostrově Basilan, kde se je zatím neúspěšně snaží najít zhruba 5000 vojáků .

Američan nebyl popraven, tvrdí armáda

Popravili jsme americké rukojmí, tvrdí povstalci
Představitelé skupiny Abu Sajáfa tvrdí, že popravili jednoho amerického rukojmího, avšak jeho tělo nebylo nalezeno a není jisté, zda je skutečně mrtvý.

Skupina Abu Sayyafa prohlašuje, že usiluje o vytvoření
islámského státu na jihu převážně katolických Filipín.

Povstalci: Jsme připraveni zemřít
Skupina Abu Sajáfa se nevzdá, zdůraznil druhý týden po zajmutí civilistů v místním rozhlase její mluvčí.

"Vláda chce, abychom se podmínečně vzdali. Zbláznila se? Pokud si myslí, že nás může pronásledovat do hor a tam s námi skoncovat, pak se mýlí," řekl mluvčí Abu Sabaya. "Jsme připraveni zemřít, a ne se vzdát. Pamatujte si to." Mluvčí varoval prezidentku Glorii Macapagalovou-Arroyovou, aby varování nebrala na lehkou váhu.

Devíti zajatcům se již podařilo uprchnout, ale dva byli nalezeni s useknutou hlavou. Rebelové při úniku před armádou zajali v jedné nemocnici tucet dalších rukojmích včetně tří sester.

V pondělí 4. června došlo ke střetu
Filipínská armáda se v pondělí střetla s muslimskými povstalci. Přestřelku na ostrově Basilan nepřežili dva vojáci. Několik dalších bylo zraněno.

Počet obětí a zraněných mezi rebely není znám, ale všichni zadržovaní jsou podle armády naživu. Ostrov zablokovalo vojenské námořnictvo, aby povstalcům zabránilo uprchnout přes moře jinam.

Vojáci zaútočili i v sobotu
Během sobotních urputných bojů ve městě Lamitan na ostrově Basilan přišla armáda o dvanáct svých mužů a přes třicet jich bylo zraněno. Nepřehlednou situaci však využilo několik zajatců k útěku. "Zbavili jsme se pout a uprostřed střelby se nám podařilo uprchnout," prohlásila jedna z rukojmích. Zprávy o uprchlících se však různí. Podle některých je na svobodě devět, podle dalších už jedenáct lidí.

Vojáci v sobotu u města Lamitan našli dva mrtvé, pravděpodobně se jedná o rukojmí. Jedno tělo bylo bez hlavy. Podle stupně rozkladu vojáci usoudili, že muž byl zabit ještě před sobotní armádní operací.

Akce v Lamitanu byla pro vojáky neúspěšná i proto, že z džungle na ně zaútočilo dalších asi sto povstalců.

Skupina Abú Sajáfa tvrdí, že bojuje za vytvoření islámského státu na jihu převážně katolických Filipín. Dvacet rukojmích unesla minulou neděli z turistického letoviska Dos Palmas zhruba 600 kilometrů jižně od hlavního města Manily.
Rebelové řádili i v nemocnici
Ve městě se v sobotu rebelové zmocnili nemocnice, z níž unesli nejméně čtyři její pracovníky. O případně unesených pacientech není zatím nic známo.

Povstalci do Lamitanu vstoupili, neboť chtěli setřást vojáky, kteří je pronásledovali. Rebelové ovládli ve městě kostel a nemocnici. Tvrdili, že tam drží na dvě stě místních obyvatel. Nepřehlednou situaci během bojů využilo šest lidí ze skupiny rukojmí. Mezi uprchlíky je i osmiletý chlapec, Američanům se utéct nepodařilo.

Skupina 40 až 60 rebelů v převážně křesťanském Lamitanu zaútočila na nemocnici a kostel. Nato ve městě propukly pouliční boje, bylo slyšet střelbu a výbuchy minometných granátů. V džungli nedaleko Lamitanu se odehrál střet mezi vojáky a další skupinou povstalců.

Šéf povstalců byl údajně zabit
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová v celostátní televizi v sobotu po útoku oznámila, že šéf povstalecké skupiny Khadaffy Janjalani byl během bojů s armádou ve městě Tuburan na ostrově Basilan zabit.

Dodala, že během bojů se podařilo od povstalců uprchnout už šest rukojmí. Podle dostupných zpráv jde vesměs o Filipínce, zatímco tři američtí turisté zůstávají nadále v zajetí. Mezi uprchlými je i osmiletý chlapec.

V pátek povstalci oznámili, že dva zajatci zemřeli
Ani moment překvapení nepomohl v pátek filipínským vojákům v záchraně 20 rukojmí, které na ostrově Basilan zadržuje skupina Abu Sajáfa. Filipínští vojáci zaútočili ve chvíli, kdy se únosci i se svými oběťmi koupali v řece Sampinip.

Rebelové tvrdí, že při útoku zemřeli dva rukojmí. Filipínská vláda smrt civilistů nepotvrdila. Úřední zdroje naopak oznámily, že zahynuli dva vojáci a 14 dalších jich bylo zraněno. Jaké ztráty utrpěli rebeblové není známo.

K přestřelce mezi únosci a vojáky došlo v horské lesnaté oblasti ležící asi padesát kilometrů od metropole Basilanu Isabely. "Zatím nemáme zprávy o civilních obětech," informoval mluvčí vlády. 

Radiu Mindanao jedna ze zajatých žen, které únosci umožnili mluvit, řekla, že se doslechla, že dvě rukojmí utrpěla zranění. Nejde prý ale o nikoho ze tří Američanů, z nichž jeden je peruánského původu.

Co se stalo ve čtvrtek
Únosci pluli podle místní rozhlasové stanice DZBB spolu se zajatci na lodi ověšené granáty. Loď byla podle místních obyvatel viděna u pobřeží ostrova Kinapusan na jihu Filipín. Granáty prý byly spojeny drátem, kterým lze všechny odjistit najednou.

Rebelové, kteří rukojmí zadržují od neděle, se tak chtějí pojistit, aby se armáda nepokusila rukojmí vysvobodit. Armádní představitelé zprávu nekomentovali. Oznámili pouze, že Spojené státy nabídly materiální pomoc určenou pro pátrání po únoscích s rukojmími.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v souvislosti s únosem upozornilo české občany na zhoršenou bezpečnostní situaci na Filipínách.
Doporučilo Čechům pobývajícím na Filipínách zachovávat zvýšenou opatrnost v celé zemi a vyhnout se zejména cestám do jižních provincií a nechráněných ostrovních oblastí.
K omezení cest do jižních Filipín své občany vyzvaly také Británie a USA.

Zaútočte, zavelela filipínská prezidentka
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová dala v pondělí armádě rozkaz na skupinu Abu Sajáfa zaútočit. "Ukončím, co jste sami začali. Síla proti síle, zbraně proti zbraním. Jak si to žádá výzva, kterou jste přede mne postavili," prohlásila prezidentka na adresu povstalců.

Arroyová prohlásila, že je odhodlána skupinu separatistů, kteří loni unesli kolem čtyř desítek cizinců, zničit. Řekla, že se nevzdá, dokud nebude skupina vyhlazena, nebo dokud se sama nevzdá.

V televizním projevu vyhlásila odměnu 100 milionů pesos (asi dva miliony dolarů) za informaci, která by umožnila dopadení vedení i stoupenců skupiny. Po schůzce Arroyové s bezpečnostními poradci její mluvčí Rigoberto Tiglao sdělil, že za rukojmí tentokrát nebude vyplaceno žádné výkupné.

Únos zpochybnil bezpečnostní situaci Filipín a otřásl rovněž filipínskou měnou, která se propadla vůči dolaru. Ministerstvo financí se obává odlivu zahraničních investic.

Příslušníci skupiny Abu Sajáfa loni unesli přes 40 cizinců a Filipínců ze dvou turistických středisek v sousední Malajsii a z jihofilipínského ostrova Jolo. Mnoho rukojmích propustili, když dostali vysoké výkupné. Jednoho Filipínce zadržují dodnes.

Za únosem stojí skupina Abu Sajáfa
K zajetí Američanů a 17 filipínských turistů a hotelových zaměstnanců, kteří byli uneseni z letoviska Dos Palmas, ležícího asi 600 kilometrů jižně od hlavního města Manily, se přihlásila islámská militantní skupina Abu Sajáfa.

Její příslušníci už loni drželi přes 40 cizinců a Filipínců a žádali tučné výkupné.  "Stojíme za tím, jsme ti, kdo to udělali," řekl po telefonu místnímu rádiu mluvčí rebelů Abu Sabája. Do rádia promluvili také někteří rukojmí.

Martin Burnham, jeden ze tří Američanů, které skupina zadržuje, rádiu DXRV řekl: "Ahoj, jsem Martin Burnham, americký občan. Jsem tu se svou ženou. Jsme v zajetí Abu Sajáfy. Jsem v bezpečí a bez zranění."

Filipínští vojáci se kryjí před střelbou povstalců z islámské skupiny Abú Sajáfa ve městě Lamitan, kde se zabarikádovali povstalci v kostele a nemocnici včetně asi 200 rukojmích. (2. června 2001)

Filipínští vojáci se kryjí před střelbou povstalců z islámské skupiny Abú Sajáfa ve městě Lamitan, kde se zabarikádovali povstalci v kostele a nemocnici včetně asi 200 rukojmích. (2. června 2001)

Zachránění obyvatelé města Lamitan vystupují z filipínského obrněného transportéru po přestřelce s povstalci z islámské skupiny Abú Sajáfa, kteří se zabarikádovali v kostele a nemocnici včetně asi 200 rukojmích. (2. června 2001)

Posily v počtu 3000 filipínských vojáků se vylodily na ostrově Basilan. Vojáci mají za úkol pronásledovat stočlennou Skupinu Abu Sajáfa a osvobodit 20 rukojmích (6. června 2001).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video