Filipínští povstalci propustili dva místní novináře

Filipínští muslimští povstalci, kteří stále zadržují 30 rukojmí na ostrově Jolo, propustili po pětidenním věznění na svobodu dva místní televizní novináře.
Kameraman Percival Cuenca a jeho žena Ma'an Macapagalová měli na ostrově pokrývat zpravodajství o rukojmích, které skupina Abu Sajáfa zadržuje již přes tři měsíce. Tyto vesměs zahraniční turisty, unesli rebelové z výletního střediska v Malajsii. Únosci již dříve propustili jednu nemocnou ženu, čtyři Malajsijce, dva Filipínce a německého novináře.

Cuenca a Macapaglová, kteří pracují pro stanici ABS-CBN, byli nejprve předáni vyjednávačům. Ti kontaktovali propuštěný pár s Robertem Aventajadem, který zastupuje ve vyjednávání s únosci, zadržujícími ještě další rukojmí, filipínskou vládu.

Oba novináři už odletěli z Jola do města Zamboanga. Tam mají podle prohlášení, které vydala Aventajadova kancelář, uspořádat tiskovou konferenci.

Rebelové propustili německého novináře
Filipínští muslimští rebelové ze skupiny Abu Sajáfa propustili ve čtvrtek po pětadvaceti dnech zajetí německého novináře Andrease Lorenze. Reportér byl zajat, když se snažil popsat život jedenadvaceti rukojmí včetně evropských turistů zajatých před třemi měsíci z turistického střediska v Malajsii.

"Lorenz, bankogský reportér německých novin Der Spiegel, odletí z ostrova Jolo letadlem  do nedalekého Zamboanga, kde se sejde se svou manželkou," řekl hlavní vyjednavač filipínské vlády Roberto Aventajado.

Rebelové již  minulý pátek propustili čtyři malajsijské a dva filipínské rukojmí ze stejné skupiny. Již v pondělí 17. července byla propuštěna těžce nemocná Němka Renate Wallertové trpící vysokým tlakem. Povstalci nyní na Filipínách zadržují ještě 30 osob. Je mezi nimi šest Francouzů, dva Němci, 15 Filipínců, tři Malajsijci, dva Finové a dva Jihoafričané.

Jak informovali vyjednávači filipínské vlády, rebelové převezli minulý týden rukojmí k jedné vojenské základně.

Podle agentury AP se již k propuštění  Malajsijců schylovalo ve středu, ale únosci nakonec zvýšili požadavek na výkupné z necelých 70 na téměř 340 tisíc dolarů za každého propuštěného.

Malajsijské zdroje přiznaly, že ozbrojencům byla za dva již dříve propuštěné Malajsijce vyplacena blíže neurčená finanční částka a dodána rýže.

Těžce nemocná Němka odletěla domů
Pondělní propuštění Wallertové bylo už velmi naléhavé. Žena byla velmi slabá a trpěla vysokým tlakem. Po propuštění odletěla z ostrova Jolo do Manily a pak do Německa.

Jeden z únosců před časem tvrdil, že žena občas nemůže chodit, ale že když slyší střelbu tak vezme nohy na ramena a je na útěku mezi prvními.

Sedmapadesátiletá Wallertová je první Evropankou, kterou únosci propustili. Není podle agentury AP jasné, zda za ženu, o jejíž propuštění se kvůli jejímu zdraví usilovalo nejvíce, bylo zaplaceno výkupné. Ještě v květnu únosci požadovali za její propuštění dva miliony dolarů. Zadržováni stále zůstávají její manžel a syn.

Agentura AP soudí, že propuštění Wallertové představuje klíčový předěl ve vyjednávání s únosci, které vrchní filipínský vyjednávač Robert Aventajado přerušil na měsíc kvůli stupňujícím se požadavkům rebelů. Po obnově rozhovorů předali povstalci novou listinu požadavků, které vládní strana studuje.

Povstalci, kteří původně požadovali především nezávislost, nyní chtějí, aby Manila více investovala do chudého jihu. Mimo jiné má například založit pomerančovou plantáž, kterou by spravovalo družstvo místních rolníků. Také stále požadují výkupné ve výši milionu dolarů za každého evropského rukojmího.

V průběhu týdne by mělo být propuštěno zbývajících sedm Malasijců. Za jejichž propuštěné už malajsijská strana zaplatila blíže neupřesněnou sumu a dodala i padesát pytlů s rýží. Malajsie také slíbila pomoc na rozvoj ostrova Jolo.

Prezident se zařekl, že násilí nepoužije
Filipínský prezident Joseph Estrada v Manile při setkání s ministry zahraničí Francie, Německa a Finska ubezpečil, že armáda neprovede žádnou akci k násilnému vysvobození rukojmích.

Šéfové diplomacií evropských států zase veřejně potvrdili, že jejich země neustoupí požadavkům únosců a nezaplatí za své státní příslušníky žádné výkupné.

Únosci chtějí za "kus" milion dolarů
Zdroj ze skupiny vyjednávačů oficiálně hovořil o "stravném" a dalších "nákladech" za zadržování, protože filipínská vláda ze zásady výkupné únoscům neplatí. Pokud zajatce nevysvobodí násilím, a toho se Manila před vysokým představitelem EU Javierem Solanou zřekla, pak jí nezbude, než svou zásadu obejít.

Nejprve si chtěli "stravné a náklady na ubytování" únosci účtovat ve výši 1200 až 1700 dolarů na osobu. Po zdlouhavých diskusích, v nichž se navzájem nemohli shodnout, co vlastně chtějí, dospěli k závěru, že budou požadovat milion dolarů za každého rukojmího.

Kdo je unesen a kdo měl být unesen
Jeden z členů povstalecké skupiny Abú Sajafa agentuře AP prozradil, že podle původního plánu mělo být z malajsijského letoviska na ostrově Sipadan unesena stovka cizinců včetně Američanů. Šéf Abu Escobar prý ale pak změnil názor kvůli nedostatku času vzal 23. dubna za vděk menší skupinkou 21 turistů.

Únosci z Abu Sajáfa v kontextu
Bývalý filipínský generál Guillermo Ruiz komentoval růst násilností na jihu Filipín, kde operuje více povstaleckých organizací, a popřel, že by situace na Filipínách byla vážná nebo že by snad směřovala k občanské válce nebo k státnímu převratu.

Podotkl, že největší muslimské povstalecké hnutí na jihu filipínského souostroví, Fronta islámského osvobození Morů zahájí brzy s vládou mírové rozhovory. Skupinu Abú Sajafa označil pouze za malý houfec banditů a únosců, který nemá velký vliv.

Filipínští muslimští povstalci propustili po pětidenním věznění na svobodu dva místní televizní novináře (29. července 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video