Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Filipínští povstalci propustili další tři rukojmí

  9:37aktualizováno  9:37
Filipínská povstalecká skupina Abu Sajafa operující na ostrově Jolo propustila tři z malajsijských rukojmích. Na tento víkend však byl ohlášen konec trápení pro všech 28 zajatců, mezi nimiž jsou i Evropané. Muslimští únosci ale nedodrželi slovo.
Za 10 rukojmích, které postupně vydali v předchozích měsících, už únosci dostali přinejmenším 5,5 milionu dolarů výkupného.

Vyjednávač po neúspěšném návratu konstatoval, že jednání bude pokračovat. "Byli jsme domluveni, že propustí rukojmí najednou. Nyní je únosci chtějí propouštět po skupinkách. To je však nepřijatelné pro filipínského prezidenta," konstatoval šéf vyjednávačů Lybijec Radžáb Azzarúk.

Nařízení prezidenta Josepha Estrady, tedy že všichni zajatci musí být propuštěni najednou, vyvolalo spekulace, že krátce po tom zahájí armáda na Sajafovu skupinu útok. Proto budou rebelové zřejmě hledat bezpečnostní záruky, aby k něčemu podobnému nedošlo.

Libye se pro osvobození rukojmích na Filipínách výrazně angažovala. Anonymní západní diplomat v Tripolisu tvrdil, že Libye dokonce souhlasila s tím, že za propuštění zajatců zaplatí 25 milionů dolarů. Povstalcům však peníze nestačí a chtějí i další záruky a ústupky od manilské vlády. Ta je však nechce poskytnout.

Únosci inkasují velké sumy
V moci povstalců nadále zůstává tříčlenný tým francouzské televize, dvanáct filipínských křesťanských kazatelů, tři Malajsijci, dva Filipínci a devět zahraničních turistů. Za dosud propuštěné rukojmí teroristé dostali už 5,5 milionu dolarů.

"Peníze vyplacené povstalcům byly určeny na potraviny a ubytování," uvedl ve zprávě pro prezidenta Josepha Estradu náčelník generálního štábu Angelo Reyes. Neřekl však, zda výkupné složila filipínská vláda, která během krize kolem rukojmích veřejně důsledně odmítala finanční požadavky Skupiny Abu Sajafa.

Podle zpráv v tisku vyplatila malajsijská vláda několik milionů dolarů za propuštění šesti svých státních příslušníků. Separatisté také dostali téměř 900 tisíc dolarů za propuštění churavějící Němky Renate Wallertové ze 17. července. Německý týdeník Der Spiegel zaplatil blíže neurčenou sumu za propuštění svého reportéra Andrease Lorenze.

Předpokládá se, že separatistům za propuštění svého týmu  zaplatila i filipínská televize. Hlavní vyjednávač filipínské vlády Roberto Aventajado prohlásil, že o vyplacení výkupného povstalcům se dozvěděl pouze z novin.

Skupina Abu Sajafa dosud drží 25 rukojmích, mezi nimi Evropany, Jihoafričany a Filipínce.

Zvláštní libyjský zmocněnec Radžáb Azzarúk, který se případu ujal na žádost únosců ze skupiny Abú Sajáfa. Snímek pořízen 9. května 2000, kdy se rovněž vrátil z ostrova s prázdnýma rukama.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz