Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Filipínská sopka chrlí lávu

  17:31aktualizováno  17:31
Už více než 23 tisíc filipínských vesničanů muselo opustit své domovy před erupcí sopky Mayon. Ta už v sobotu začala chrlit dým, popel, lávu a vystřelovat stokilometrovou rychlostí balvany velikosti nákladních automobilů. Filipínští vulkanologové už vyhlásili pátý stupeň nebezpečnosti, což značí, že nastává nebezpečná erupce.

Sloup dýmu, který ze sopky vychází, dosahuje podle agentury Reuters do výšky deseti kilometrů a rozptýlený popel halí provinční město Legazpi i jeho okolí do temnoty. Stodvacetitisícové Legazpi leží asi 12 kilometrů od kráteru.

"Slyšel jsem něco jako mohutný hrom a pak jsem viděl temné mraky," popsal probouzení vulkánu místní novinář Rhaydz Barcia. V průběhu noci na neděli začala navíc ze sopky vytékat žhavá láva o teplotě 900 stupňů Celsia, která stéká po svahu dolů a spaluje vše, co jí stojí v cestě. Pokud by se proud přiblížil obydlenému území, počet evakuovaných by zřejmě vzrostl až na 60 tisíc.

Podle šéfa filipínského vulkanologického institutu Raymunda Punongbayana může erupce probíhat po dobu následujících čtrnácti dní.

Armáda, policie i úřady vyčlenily ze svého vozového parku automobily, které pomáhají urychlit evakuaci z ohrožených území. Odsun se nevyhnul i několika tragickým událostem. Starší žena podlehla v panice srdečnímu záchvatu, jednoho muže prchajícího na bicyklu srazila dodávka přivážející záchranný tým. Muž vzápětí svým zraněním podlehl.

Vulkán Mayon je jednou z 22 filipínských aktivních sopek. Jeho první erupce byla zdokumentována v roce 1616 a od té doby následovalo 47 velkých výbuchů. Ten nejhorší přišel v roce 1814, kdy bahno a balvany pohřbily celé město a zahubily 1200 lidí.

Masiv filipínské sopky Mayon, která začala chrlit dým, popel, lávu a vystřelovat balvany (24. června 2001)

Z vrcholu filipínské sopky Mayon teče rozžhavená láva (24. června 2001)

Z vrcholu filipínské sopky Mayon teče rozžhavená láva (24. června 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz