Filip zůstává v čele KSČM. Ransdorf přirovnal stranu k trabantu

  10:15aktualizováno  22:35
Komunisté si podle očekávání zvolili za předsedu stávajícího šéfa Vojtěcha Filipa. Vedení KSČM si ale na sjezdu vysloužilo i kritiku. Podle europoslance Miloslava Ransdorfa je strana jako trabant - sice poslouží, ale nenadchne. Po drtivé porážce od Filipa se rozhodl zcela odejít z vedení strany.

Miloslav Ransdorf dostal jen 22 hlasů. Filip 176 a Grospič 70. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vítězství Vojtěcha Filipa, který tak v čele strany zůstane do roku 2012, oznámil šéf stranické volební komise Pavel Kováčik. Současný předseda obhájil svůj post už v prvním kole. V tajných volbách dostal 176 hlasů, nedosáhl však 70 procent hlasů, jak si přál.

Pro jeho nejúspěšnější konkurenta, poslance Stanislava Grospiče, hlasovalo 70 komunistů. Ransdorf získal 22 a poslankyně Soňa Marková jen 5 hlasů.

Miloslav Ransdorf zdrcený svým neúspěchem následně stáhl i svoji kandidaturu na místopředsedu. Stěžoval si, že mu bylo na sjezdu dovoleno mluvit jen osm minut. "Za takových okolností nechci být ve vedení strany," řekl.

"Mě to velmi mrzí," komentoval Ransdorfovo rozhodnutí Filip s tím, že ho ještě zkusí přemluvit. "My ho respektujeme jako mozkový trust KSČM, ale všichni víme, že on rád přemýšlí a málo věci organizuje," dodal k Ransdorfově porážce.

Překvapena ze svého neúspěchu nebyla ani Soňa Marková. "Nečekala jsem, že vyhraji. Jen se potvrdilo, že ten pohled rovných příležitostí ještě u nás tak úplně není," řekla poslankyně MF DNES. Pět hlasů je podle ní maximum, které mohla získat, a příslib do příští volby.

Zelení jsou "užiteční idioti", řekl Filip
Sjezd komunistů začal sborovým zpěvem české hymny. Mezi hosty komunistického sjezdu je odborářská šéf Milan Štěch, herečka Jiřina Švorcová i komunisté například z Ruska, Běloruska a Brazílie. Naopak chybí předsedové ostatních politických stran i prezident Klaus. Nepřijali pozvání.

Předseda KSČM Filip se na začátku velmi ostře "opřel" do politické konkurence. ODS prý nesleduje zájmy lidí. Lidovci se podle něj zpronevěřili svému programu, když se víc zajímají o církevní restituce než o rodinu. Snad nejhůře dopadli v jeho očích zelení, které označil za "užitečné idioty pravice".

Kritice se nevyhnula ani ČSSD, která podle Filipa spěchá pravici na pomoc v důležitých okamžicích, například když se nedařilo prosadit vyslání vojáků do Afghánistánu.

. Na sjezdu vystoupil člen ilegálních mladých komunistů

Zesílíme činnost, slíbil a dal Filipovi vlajku.

Grospič a Ransdorf kritizovali současné vedení
Poslanec Stanislav Grospič, který se s Vojtěchem Filipem utkal o předsednické křeslo, řekl, že chce bojovat s pravicí a kapitalismem. Rád by také změnil neokoloniální postavení ČR vůči velkým kapitalistickým státům.

Stanislav GrospičSpolu s dalšími delegáty sjezdu KSČM kritizoval současné vedení za jeho kompromisní politiku.

Z takzvaného "měkkého ne" Evropské unii se podle něj vyvinul eurooptimismus. Vytkl současnému vedení hmatatelný pokles hlasů pro komunistickou stranu a varoval před budováním strany manažerského typu.

Ke kritice se přidal i europoslanec Miloslav Ransdorf. "Současná reprezentace KSČM funguje tak trochu jako trabant - sice poslouží, ale nenadchne," řekl na sjezdu. Komunisté podle něj mají mnoho talentů, ale neumí je vyzdvihnout nahoru a využít. Stranu by chtěl víc otevřít veřejnosti.

. ANALÝZA: KSČM PŘED SJEZDEM

Švorcová vynadala Grebeníčkovi za kritiku Filipa
Ze souboje o šéfa stran odstoupil její bývalý předseda Miroslav Grebeníček a nepřijel ani na sjezd. S řadou lidí ve vedení strany si prý nerozumí. V týdnu napsal Filipovi otevřený dopis, kde mu doporučil, aby uvolnil místo v čele strany mladším.

Za to bývalého předsedu KSČM ostře zkritizovala herečka Jiřina Švorcová, která jinak na komunistických manifestacích obvykle jen recituje budovatelské básně. "Jak se mohl člověk, který celý život žil jako komunista, snížit k tomu, že škodí straně i sobě," vyčetla Grebeníčkovi.

Filip se snažil vášně uklidňovat. Grebeníčkova absence se podle šéfa komunistů podepsala na slabé podpoře Miloslava Ransdorfa.

Sjezd KSČM

Likvidace živnostníků byla chyba, řekl Kováčik
Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik na sjezdu mluvil o činnosti komunistů v padesátých letech. Likvidaci drobných a středních živnostníků označil za jednu z největších chyb, které kdy KSČ udělala.

"Přehnaná kolektivizace v tomto směru byla chyba," přiznal i další komunista Václav Exner.

Autoři: , , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...Najdete na iDNES.cz