Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ficovi zamotali hlavu Topolánek s Paroubkem

  7:30aktualizováno  7:30
Mezi Českem a Slovenskem málem vypukl diplomatický skandál. Způsobila jej přetahovaná českého premiéra Mirka Topolánka a jeho předchůdce Jiřího Paroubka o to, kdo bude sledovat společně s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem fotbalový zápas reprezentací obou zemí v Bratislavě.

Slovenský premiér Fico nakonec v lóži přijal Topolánka i s Paroubkem. | foto: Reuters

Topolánek byl s Ficem domluvený na neformální schůzce na stadionu. Jenže Paroubek dopoledne nečekaně oznámil, že do Bratislavy jede na fotbal také a že jej Fico ještě předtím přijme na Úřadu vlády. A co víc, společně zhlédnou i večerní utkání.

Topolánka to natolik rozčililo, že schůzku s Ficem odvolal a rozhodl se fandit z tribuny pro běžné diváky. "Od pana Paroubka je to podraz. Je smutné, že se slovenská strana nechala zneužít a že slovenský premiér povyšuje zájmy stranické nad zájmy státu," řekl po poledni Topolánkův tajemník Marek Dalík.

Jiří Paroubek a Robert Fico jsou totiž tradiční spojenci. Oba jsou šéfy socialistických stran a vzájemně se podporovali v předvolebních kampaních.

Fico na poslední chvíli roztržku uhasil tím, že Topolánka přijal na Úřadu vlády půl hodiny před Paroubkem. Na tiskové konferenci pak oba premiéři oznámili, že se na fotbal budou dívat společně z čestné lóže.

"Vzhledem k fantastickým vztahům mezi Českou a Slovenskou republikou by bylo zvláštní, kdyby jejich premiéři neseděli vedle sebe," řekl Fico.

Podali si ruku přes Fica
Nakonec se všichni v lóži sešli. Na začátku utkání seděl Fico mezi Paroubkem a Topolánkem. Ti si přes sedícího slovenského premiéra dokonce podali ruce. Ale když pak čeští fotbalisté dali Slovákům gól, vůbec se spolu nebavili.

Dalík dodal, že jeho šéf půjde fandit mezi fanoušky a zdůraznil, že návštěvu na Slovensku považuje za čistě soukromou. Paroubek pak v rozhovoru pro MF DNES označil za viníka diplomatických potíží Topolánka.

"Pan Topolánek je ostudou České republiky. To on komplikuje naprosto zbytečně vztahy se Slovenskem. Kdyby tam jel na oficiální návštěvu, tak je to něco jiného, ale vždyť jede proboha na fotbal," uvedl.

Popřel také spekulaci, že se svým setkáním s Ficem ve stejný den pokouší Topolánka znemožnit a dát najevo, že skutečným představitelem Česka je stále on.

Fico byl z Paroubka v rozpacích
Podle neoficiálních informací slovenského deníku SME  byl Fico z náhlé Paroubkovy návštěvy v rozpacích. Jeho socialistický spojenec jej během dne přesvědčoval, aby jej na fotbale posadil vedle sebe.

Jakmile se Fico dověděl o Topolánkově nelibosti, vypuklo na slovenském Úřadu vlády hotové pozdvižení. Pracovníci protokolu se horečně snažili vymyslet, jak hrozící průšvih zažehnat. Poté, co Topolánek dostal pozvání k Ficovi, se tón jeho vyjádření výrazně zmírnil.

"Pan premiér se přijetím poslance Paroubka necítí uražen. S panem Ficem se sejde dřív než on na úřadu vlády, jak se sluší," řekl Dalík v podvečer. Návštěvu už neoznačoval za soukromou, ale "neoficiální pracovní".

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz