Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bratislavu obsadí stovky politiků a expertů, budou debatovat o bezpečnosti v Evropě

  13:24aktualizováno  13:24
Přes šest set hostů, dvacítka prezidentů, premiérů a ministrů, desítky velvyslanců. Bratislavu čeká od čtvrtka třídenní maraton zatím nejrozsáhlejšího globálního bezpečnostního fóra ve střední Evropě - GLOBSEC. Prvním řečníkem bude novopečený slovenský premiér Robert Fico.

Slovenský premiér Robert Fico | foto: Reuters

Na Slovensko míří v těchto dnech stovky politiků, diplomatů, expertů a novinářů z celého světa, aby "obsadili" Bratislavu v rámci tradiční mezinárodní konference GLOBSEC, která se zaměřuje na zahraničně bezpečnostní agendu.

Zajímavosti v číslech

O šest stovek hostů konference GLOBSEC z téměř padesáti zemí, včetně tří prezidentů, dvou premiérů, 22 současných nebo bývalých ministrů nebo státních tajemníků a 39 velvyslanců, se stará šedesátičlenný organizační tým, který provedl na tisíc hotelových rezervací, nachystal 1 995 minut panelových diskuzí a 7 000 lahví vody. Účastníci na GLOBSEC přiletí z celého světa a celkem na svých cestách urazí dohromady 353 tisíc kilometrů.
Zdroj: GLOBSEC 2012

Letos bude ovšem jiná nejen zatím nejvyšším počtem hostů a VIP (organizátoři provedli přes tisíc hotelových rezervací), ale i důrazem na relativně nové téma v rámci bezpečnosti - ekonomiku.

"Důvody pro to jsou zřejmé, zdravé hospodářství a ekonomická stabilita tvoří v současnosti nejen pro Evropu klíčovou výzvu, jejíž bezpečnostní rozměr je dnes zcela nepopiratelný, od národních obranných rozpočtů až po roli nadnárodních společností," říká Róbert Vass, zakladatel a generální tajemník Slovenské atlantické komise, jež je hlavním organizátorem akce.

"Ekonomika souvisí s bezpečností na mnoha úrovních," řekl natoaktual.cz jeden z hostů konference Jan Jireš z Centra transatlantických vztahů v Praze s tím, že ekonomická krize může vést k podkopání schopnosti státu vykonávat své základní funkce.

Ekonomice se tak bude věnovat hned několik bloků akce, od úrovně evropské až po globální. V této souvislosti mezi řečníky zaujme například bývalý ministr financí z několika Berlusconiho vlád Giulio Tremonti.

Poslední schůzka před summitem NATO

Političtí představitelé se v Bratislavě scházejí pouhý měsíc před nadcházejícím květnovým summitem NATO, což jim umožní využít této středoevropské platformy k případným konzultacím svých pozic do Chicaga, kde se vrcholná schůzka NATO bude letos konat.

Ekonomika a bezpečnost

"Tradičně byla ekonomická výkonnost chápána jako předpoklad celkové moci státu, respektive jako podmínka pro výstavbu armády. V dnešní krizové době se však ukazuje, že ekonomika souvisí s bezpečností mnohem bezprostředněji. Ekonomická krize, či dokonce kolaps může vést k podkopání schopnosti státu vykonávat své základní funkce a k podkopání důvěry občanů ve státní instituce a demokratické zřízení jako takové." Jan Jireš, Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut.

Mezi řečníky budou jak vysocí představitelé jednotlivých zemí, včetně prezidentů Slovenska, Chorvatska a Slovinska, tak mezinárodních institucí, například náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow nebo eurokomisař Štefan Füle. Za Českou republiku se akce zúčastní ministr obrany Alexandr Vondra a náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Konference bude zároveň první významnou mezinárodněpolitickou akcí, kde se představí nová slovenská vláda, včetně zmíněného premiéra Roberta Fica nebo vicepremiéra a ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka. Bude tak mít příležitost se sejít s evropskými partnery a zlepšit obraz Slovenska.

"Robert Fico se od voleb několikrát nechal slyšet, že jeho vláda bude výrazně proevropská. Snažil se tím určitě poukázat na jeden z problémů minulé vlády, kdy právě koaliční spor o tzv. euroval vedl k jejímu pádu, stejně tak se snaží zlepšit svůj obrázek v očích evropských partnerů," říká politolog Petr Just a připomíná, že opětovná nominace respektovaného kariérního diplomata Lajčáka na post ministra zahraničí je obecně hodnocena velmi pozitivně.

Střední Evropa má mít svůj hlas

Jedním z důvodů konání fóra GLOBSEC je podle organizátorů snaha přivést dohromady středoevropské i zahraniční politické špičky k aktivnímu tvoření společné politiky.

"Evropa se dnes ocitá v bodě, kdy se lámou ledy a definuje se budoucnost evropské integrace. Je důležité, aby Slovensko nebylo jen součástí rozhodnutí činěných v Bruselu nebo Paříži, ale aby Bratislava byla součástí tvorby agendy," předjímá Vass roli konference.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz