Slavnostní odhalení sousoší věrozvěstů provázely protesty (4. července 2010)

Slavnostní odhalení sousoší věrozvěstů provázely protesty (4. července 2010) | foto: ČTK

Fico odhalil v Komárně sousoší věrozvěstů. Fuj! křičeli na něj místní

  • 286
Odhalit na Slovensku sochu či památník není jen tak. Znovu se o tom přesvědčil odstupující premiér Robert Fico, jehož projev před sousoším slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v Komárně svými výkřiky přerušovaly desítky demonstrantů. Na druhou stranu maďarský prezident se loni k projevu ani nedostal.

Kauza sousoší slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve slovenském Komárně budí u našich východních sousedů vášně už poměrně dlouhou dobu. Nejde totiž o slavnostní odhalení zbrusu nového uměleckého díla, ale o jeho přemístění tak trochu na truc.

SOUSOŠÍ VĚROZVĚSTŮ

Bronzové sousoší vytvořil akademický sochař Ladislav Berák v roce 1999.

Socha měří 3,9 metru a přemístění povolila Matice slovenská, která je majitelem díla.

Sousoší věhlasných mudrců v Komárně stálo už dříve, a to v průčelí domu Matice slovenské. Jenže toto místo označil šéf SMERu Robert Fico za nedůstojné. Cyril s Metodějem byli podle něj umístěni "na balkoně", kdežto loni členové maďarské menšiny slavnostně odhalili sochu Sv. Štěpána, zakladatele uherského státu, přímo v centru města.

Radnice ale pro sousoší nemohla dlouhodobě najít žádný vhodný městský pozemek, solunští bratři tak nakonec skončili na nově postaveném kruhovém objezdu na náměstí Kossutha. Tamní pozemek je totiž státní.

Slavnostní odhalení sousoší věrozvěstů provázely protesty (4. července 2010)Slavnostní odhalení sousoší věrozvěstů provázely protesty (4. července 2010)

Slavnostní odhalení sousoší věrozvěstů provázely protesty (4. července 2010)

"Je to symbol 21. století, symbol sounáležitosti spojené Evropy," snažil se Fico tento nedostatek proměnit v klad s tím, že sousoší teď stojí na místě, kde se střetávají cesty do Bratislavy, Budapešti a na Nové Zámky. Celý jeho projev ale přerušovaly výkřiky desítek demonstrantů, kteří se shromáždili nedaleko slavnostní delegace.

Při každé promluvě premiéra Fica, nebo při zmínce jeho jména, se ozývaly výkřiky "fuj" a sirény z megafonu, napsal slovenský list SME. V Komárně žije početná maďarská menšina, někteří lidé si tak s sebou přinesli i maďarské vlajky. Stálo na nich kupříkladu: "Vítáme slovenské turisty v našem městě". (více v článku na SME.sk)

Odstupující premiér Robert Fico v Komárně odhalil sochu věrozvěstů (4. července 2010)

Nejen Cyril a Metoděj, také sv. Štěpán nebo Trianon

Dramatické slavnostní odhalování uměleckého díla ale není v příhraničním Komárně žádnou novinkou. Maďaři nemohou dodnes Slovákům zapomenout, že loni v srpnu nepustili do země jejich prezidenta László Sólyoma. Ten měl být u inaugurace zmíněné sochy sv. Štěpána. Maďarská hlava státu nakonec skončila na hraničním mostě, oficiálně protože slavnost byla v den výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. (více o zákazu vstupu zde)

Začátkem června ve městě zase odhalil šéf nacionalistické strany Ján Slota pamětní desku k výročí Trianonské dohody, která Maďary ve dvacátých letech minulého století připravila o dvě třetiny území. Památník na místě vydržel necelé dva týdny, v den voleb ho poškodil Slovák maďarské národnosti. (o památníku zde)

SOCHA KRÁLE SVATOPLUKA

Nejen v Komárně se odhalují díla, která vzbuzují kontroverze. Pouhých několik dnů před slovenskými volbami odhalil premiér Robert Fico na Bartislavském hradě sochu krále Svatopluka, aby posílil národní sebevědomí. (článek o soše zde)

"Svatopluk tu byl dávno před svatým Štěpánem a svatým Václavem," pronesl při projevu. Socha pobouřila řadu lidí svým ztvárněním i autorem. Tím je totiž Ján Kulich, jenž byl za komunismu předním normalizátorem slovenské kultury.

Nehledě k faktu, že Svatopluk nebyl král, nýbrž nitranský kníže, který v druhé polovině 9. století ovládl Velkomoravskou říši.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video