Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko řeší skandál s předsednictvím, Fico označil média za prostitutky

  16:19aktualizováno  16:19
Slovenskému ministerstvu zahraničí hrozí pokuta, neboť se nezabývalo stížností bývalé úřednice, jež upozornila na údajné plýtvání veřejnými prostředky. Část peněz podle ní plynula také firmě napojené na vládní stranu Směr. Premiér Robert Fico nařčení odmítl a novináře, kteří o kauze informovali, označil za špinavé protislovenské prostitutky.

Bývalá referentka ministerstva zahraničí Zuzana Hlávková si stěžovala na údajné předražování slovenského předsednictví, jež má úřad na starost. Ministerstvo však podnět v zákonné lhůtě tří měsíců neprošetřilo a nyní mu tak hrozí pokuta až 20 tisíc eur (zhruba půl milionu korun), píše deník SME.

Šestadvacetiletá Hlávková se pro mnohé Slováky stala hrdinkou, jež se postavila proti zavedenému systému, když upozornila na údajné plýtvání veřejnými prostředky. Podle bývalé úřednice a nepřímých důkazů šla navíc část peněz firmě, která má zřejmě napojení na vládní stranu Směr, což však strana rozporuje.

Hlávková zveřejnila v minulých dnech na blogu případy mohutného navyšování původně plánovaných peněz na některé akce předsednictví. Za výrazným zvýšením finančních nároků stála podle Hlávkové bývalá ředitelka TV Markíza Zuzana Ťapáková, která byla loni přijata na ministerstvo jako „mediální poradkyně“.

Její tvrzení podpořil další bývalý pracovník ministerstva, Pavel Szalai, který poukázal na obrovský nárůst výdajů při představování loga předsednictví. Za logo zaplatil stát jeho autorovi, třiadvacetiletému výtvarníkovi Jakubu Dušičkovi, čtyři tisíce eur. Slavnostní večer, na kterém bylo představeno, však vyšel na dvě stě tisíc eur (asi pět milionů korun).

Dalším příkladem jsou dva zahajovací koncerty, na něž bylo vyčleněno 63 800 eur. „Poté, co se do věci vložila paní Ťapáková, se najednou rozpočet na tyto koncerty vyšplhal na několik set tisíc eur,“ uvedla Hlávková.

Fotogalerie

Slovenští novináři přirovnávají skandál k české kauze ProMoPro, kdy při českém předsednictví EU byla podle soudu způsobena škoda 327 milionů korun (více čtěte zde).

Jenže vedle navyšování rozpočtu tu jsou i jiné věci. To, jak utratit peníze navíc na galavečery, dostala na starost agentura Evka, a to bez veřejné soutěže - na základě výjimky ze zákona, která byla přijata právě pro případ předsednictví EU.

Podle Hlávkové měla agentura Evka zakázku i na předvolebním sněmu strany Směr v Nitře. Jak navíc dokládá porovnáním záběrů, na galavečeru pro předsednictví použila agentura koncept využitý už při kampani strany Roberta Fica. Strana se od tohoto nařčení distancovala.

„To, co se děje poslední dva nebo tři dny není náhoda. Je to cílený útok proti úspěšnému slovenskému předsednictví, je to cílený útok proti ministrovi zahraničních věcí. (...) Vy neinformujete, vy bojujete s touto vládou. Někteří z vás jsou špinavé protislovenské prostitutky,“ řekl ve středu Fico na adresu novinářů a následně opustil tiskovou konferenci.

Slovenské předsednictví má stát Bratislavu celkem asi sedmdesát milionů eur (necelé dvě miliardy korun).

„Rozpočet předsednictví se dodržuje, k jeho navyšování nedocházelo a nedochází, právě naopak - podaří se dosáhnout jeho snížení,“ komentoval kauzu na Facebooku ministr zahraničí Miroslav Lajčák. A dodal, že nechá celou záležitost prošetřit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz