Fiala bude kandidovat do čela ODS. Přestala podle něj hájit své voliče

  10:50aktualizováno  14:04
Exministr školství Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS. Při přednášce na vysoké škole CEVRO řekl, že ODS přestala v některých ohledech fungovat jako politická strana. "Přestala veřejně formulovat a obhajovat zájmy svých voličů," řekl Fiala. "Je poprvé ohrožena její pozice v politickém systému," prohlásil.

Profesor Petr Fiala vystoupil 7. prosince s přednáškou v pražském CEVRO institutu a oznámil při této příležitosti, že bude kandidovat na předsedu ODS. | foto: ČTK

"Nechci a nemohu být jen novou tváří," prohlásil. Nový předseda musí stranu sjednotit, vytvořit nový tým a musí mít takový mít mandát, aby mohl být katalyzátorem změn, které jsou podle bývalého ministerstva školství a dříve také rektora brněnské Masarykovy univerzity nutné.

Zatím není jasné, kdo všechno se s Fialou na volebním kongresu 18. a 19. ledna v Praze utká. Nominován byl europoslanec Edvard Kožušník. Zájem už dříve projevila bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. A už v pátek popřela spekulaci, že nakonec kandidovat nebude. "Byla jsem pozvána na volební sněm TOP 09 a určitě nezneužiju této půdy, abych se bavila o otázkách, které se týkají ODS. Až budu chtít cokoliv k tomu říci, tak o tom momentu rozhodnu já a vydám své sdělení," řekla v sobotu Němcová.

Fotogalerie

Už dlouho podle Fialy strana nehájí zájmy svých tradičních voličských skupin, jako jsou živnostníci a podnikatelé. "Minulá vláda pod naší značkou připravila řadu reforem, které byly pro naše voliče sporné," řekl Fiala. ODS podle něj přijala koncept permanentních změn, který je podle něj bližší spíše levici.

"Dolní sazbu DPH dnes máme nejvyšší ze členských zemí Evropské unie," uvedl. Kritizoval její zvyšování za pravicových vlád, což ODS vůbec nedokázala vysvětlit pravicovým voličům.

ODS podle Fiala selhává i v další funkci politické strany, kterou je mobilizace voličů a získávání jejich podpory ve volbách. "ODS klesá dlouhodobě, kontinuálně, teď s vyšší dynamikou, to není jen výsledek pádu vlády Petra Nečase," zdůraznil Fiala.

"Selháváme v získávání elit, v rekrutování nových voličů," pojmenoval Fiala další selhávání občanských demokratů. Místní společenské elity se podle něj neprve distancovaly od politiky a následně se přesunuly k hnutí ANO. Největší předností ODS je podle něj dvacet tisíc členů, které strana má.

"Nečekejte zázraky ani kouzelné recepty, nečekejte Mesiáše," vybídl Fiala občanské demokraty. "Musíme obnovit důvěru veřejnosti v ODS, to je klíčová podmínka úspěchu. Došlo k poškození značky ODS, dnes je spojována s vyprázdněním politiky a s korupcí," prohlásil v Sobotku Fiala.

Politiku nemohou řídit ekonomické zájmy, ty musí být politikou usměrňovány. ODS musí reprezentovat na všech úrovních lidé, kteří musí působit důvěryhodně. "Musíme mobilizovat členy strany, bez toho k žádné mobilizaci voličů dojít nemůže," nabádal Fiala občanské demokraty. ODS podle něj nespasí, když se programově rozkročí do středu politického spektra. Strana musí jasně vědět, čí zájmy hájí, a neobracet se na voliče, kteří občanské demokraty volit nebudou.

Regionální organizace Fialovu kandidaturu přivítaly

První ohlasy z některých regionálních organizací ODS na Fialovu kandidaturu byly kladné. "Určitě jsem rád, že svůj záměr oficiálně oznámil, ostravská ODS mu svou podporu vyjádřila už v minulých týdnech. Podle mého názoru symbolizuje změnu v ODS a návrat důvěry a perspektivy," řekl ČTK náměstek ostravského primátora a šéf ostravské ODS Martin Štěpánek. Za přednosti Fialy považuje klidné strategické uvažování, které předvedl jako rektor i při řízení ministerstva školství.

"Pan Fiala byl před čtrnácti dny na našem regionálním sněmu a z reakcí našich delegátů naše členy zaujal. Podporuji pana Fialu na předsedu ODS a myslím si, že je to v tuto chvíli pro stranu nejlepší volba," řekl předseda regionálního sdružení a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Podle něj jde o člověka, který na jedné straně nebyl spojen s vedením ODS v posledních letech, ale není to nová tvář v politice.

Pro šéfa krajské ODS na Vysočině senátora Miloše Vystrčila není Fialova kandidatura překvapením. "Možnost vybírat mezi Miroslavou Němcovou a Petrem Fialou bude pro účastníky kongresu v každém případě dobrou volbou," řekl Vystrčil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze.

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Posun v kauze Čapí hnízdo stojí na dobré vůli Švýcarů a Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu

Policie řeší dva případy, v nichž figuruje syn premiéra Andreje Babiše. Jestli získá odpovědi k jeho údajného únosu na...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Pokud padne vláda, dvě třetiny lidí chtějí předčasné volby, ukázal průzkum

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Přes osmdesát procent respondentů si myslí, že nově zveřejněné informace ohledně kauzy Čapí hnízdo ovlivní současnou...

Najdete na iDNES.cz