Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

FBI stále pátrá po odcizeném laptopu, vypisuje odměnu

  12:15aktualizováno  12:15
Odměnu ve výši 25 000 dolarů vypsalo americké ministerstvo zahraničí za poskytnutí jakékoli stopy k nalezení ztraceného přenosného počítače s tajnými informacemi.
Laptop, který obsahuje pravděpodobně i údaje o jaderných technologiích, zmizel v lednu z budovy ministerstva zahraničí. Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který záležitost vyšetřuje, nebyl zatím s to vypátrat, zda počítač byl ukraden kvůli tajným informacím nebo čistě pro jeho hodnotu hardwaru.

Americký deník The Washington Post v březnu napsal, že počítač zmizel z kanceláře oddělení pro zpravodajské služby a výzkum. Osoba blízká ministerstvu zahraničí tehdy řekla agentuře Reuters, že zmizelý počítač obsahoval dokonce i velmi tajnou informaci o šifrovacím kódu a informace o zpravodajských službách a jejich plánech. Zmizení počítače nebylo podle nejmenovaného zdroje ministerstva citovaného listem The Washington Post důsledkem nedostatečných ochranných procedur, ale chybou zaměstnanců ministerstva, kteří tyto procedury nedodržovali.

Pokud neznámý pachatel odcizil laptop ze zištných důvodů, tak každý, kdo o laptopu dá vědět, tedy i případný zloděj, má zajištěnou naprostou diskrétnost, uvedlo ministerstvo v komuniké. Mluvčí ministerstva Richard Boucher však odmítl potvrdit, zda by mu byla zaručena i ochrana před trestním stíháním. Upřesnil, že dotyčný bude přinejmenším vyslýchán, protože vyšetřovatelé dychtí vědět, co se s laptopem po celou tu dobu dělo. Je podle něho nutné si udělat přehled o tom, jaké škoda byla napáchána pro národní bezpečnost. Boucher řekl, že odměna je v podstatě určena tomu, kdo počítač ukradl se snahou ho prodat bez zájmu o to, co jeho data obsahovala. V opačném případě již dotyčný jistě ví, co má k dispozici.

V roce 1999 agenti FBI objevili ruského špióna skrývajícího se poblíž ministerstva a pak odhalili odposlouchávací zařízení v jedné místnosti. V roce 1998 se muž v tvídovém kabátě pohyboval poblíž kanceláří tajemníků a asi jen šest dveří od kanceláře americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Nikdy nebyl identifikován a materiály, které se ztratily, se nikdy nenašly.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Najdete na iDNES.cz