Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jdeme po vás, vzkázala FBI pěti čínským armádním hackerům

  18:21aktualizováno  18:21
Americké ministerstvo spravedlnosti se odhodlalo k zatím bezprecedentnímu kroku. Obvinilo pět čínských armádních hackerů z celkem 31 federálních zločinů, od průniků do počítačových sítí, přes krádeže identit až po kyberšpionáž. FBI už zveřejnila plakáty k dopadení i s jejich fotografiemi.

Pětice čínských armádních hackerů, které americké úřady viní z průmyslové špionáže | foto: natoaktual.cz

Je to první takový případ, kdy se americké úřady rozhodly obvinit čínské hackery a zveřejnit jejich identitu včetně fotografií.

Jde o pětici důstojníků čínské armády - Sun Kailiang (přezdívaný "Jack Sun"), Huang Zhenyu (alias "hzy_lhx"), Wen Xin Yu (alias "WinXYHappy" nebo "Win_XY"), Wang Dong (alias "Jack Wang" nebo "UglyGorilla") a Gu Chunhui (přezdívaný "KandyGoo").

Podle obvinění patří k "proslulé" jednotce 61398, která sídlí v armádní budově na okraji Šanghaje. Právě sem se sbíhají nitky i dalších rozsáhlých útoků, při nichž čínští hackeři získávali technologické plány, popisy výrobních procesů, výsledky klinických testů nebo vyjednávací strategie, ale i citlivé informace například o rozvodech vody a energií a jaderných elektráren.

Americké úřady tvrdí, že pětice obviněných Číňanů je od roku 2006 zodpovědná za celou sérií kyberútoků a krádeží citlivých dat nejméně šesti velky amerických průmyslových korporací, včetně například společnosti Westinghouse. Obvinění hovoří dokonce o spiknutí.

Fotografie

Čínský armádní hacker Sun Kailiang (přezdívaný
Čínský armádní hacker Wen Xin Yu (alias
Čínský armádní hacker Wang Dong (alias
Čínský armádní hacker Gu Chunhui (přezdívaný

"V tomto případě byla odcizena řada obchodních tajemství a citlivých obchodních informací, což vyžaduje tvrdou reakci," uvedl k případu generální prokurátor Eric Holder.

Podle náměstka pro národní bezpečnost Johna Carlina nemohou být "státní" hackeři vůči zákonům imunní jen proto, že se při kyberšpionáži ukrývají pod vlajku své země. "Kyberkrádež je skutečná krádež a povedeme státem sponzorované počítačové zloděje k odpovědnosti," dodal.

Výkonný zástupce ředitele FBI Robert Anderson přitom zdůrazňuje, že pokud někdo zaútočí na USA, ať už jde o trestný čin nebo národní bezpečnost, bude se zodpovídat. "Bez ohledu na to, v jaké zemi žije," varoval.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Najdete na iDNES.cz