Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Favority na předsedu ODS jsou Zahradil a Nečas

  13:46aktualizováno  13:46
Pražská organizace ODS bude 15. prosince při volbě nového předsedy strany podporovat dosavadního místopředsedu Jana Zahradila. "Jan Zahradil se silně vyprofiloval, má jasné plány a konzistentní postoje," řekl k volbě, která byla očekávána, předseda organizace Jan Bürgermeister. Na Jižní Moravě se naopak rozhodli, že v nadcházejících volbách podpoří rovněž nynejšího místopředsedu ODS, Petra Nečase.

Pražané volí Zahradila
O volbě Jana Zahradila rozhodl velkou většinou sobotní sněm pražských občanských demokratů.

V křeslech místopředsedů strany by pražská ODS ráda viděla primátora hlavního města Pavla Béma, středočeského hejtmana Petra Bendla a předsedu senátorského klubu ODS Mirka Topolánka. Trojici vybral sobotní sněm v tajném hlasování.

"Je to pouze politický názor regionálního sněmu, s tímhle jdeme na kongres. Volba je věcí každého kandidáta kongresu zvlášť," uvedl Bürgermeister.

Doplnil, že účastníci sněmu vybírali své favority na místopředsedy ze dvanácti jmen, přičemž téměř všichni kandidáti se představili v Národním domě na Smíchově osobně. "Přesvědčili nás svým vystoupením a tím, co o nich každý z minula ví," řekl.

Jihomoravská ODS navrhuje Petra Nečase
Na místo předsedy navrhuje jihomoravská ODS nynějšího místopředsedu strany Petra Nečase. Od 75 delegátů sobotního krajského sněmu ODS v Kuřimi na Brněnsku získal 52 hlasů. S hlubokým propadem za ním skončili Jan Zahradil, Mirek Topolánek a také Miroslava Němcová.

"Doporučíme jihomoravským delegátům, aby na kongresu dali hlas Nečasovi," řekl předseda krajské organizace ODS Milan Venclík.

"Na jižní Moravě dobře vědí, že více tíhnu ke konzervativismu, a nikdy jsem se tím netajil. To je patrně jeden z hlavních důvodů dnešního úspěchu," uvedl k výsledkům volby Nečas. Zdůraznil, že na účastníky sněmu patrně zapůsobila i jeho vize budoucnosti ODS.

Jihomoravští občanští demokraté také rozhodli, koho podpoří na posty místopředsedů strany. Nejvíce hlasů, rovných 50, získal současný místopředseda Ivan Langer. Jeho kolega Vlastimil Tlustý jich dostal 36, tedy o pouhý hlas méně než Miroslava Němcová. Čtveřici kandidátů doplňuje s 33 hlasy Martin Říman.

Na jižní Moravě má ODS 2300 členů, a má tak tři křesla ve výkonné radě strany. Sněm do ní zvolil nové zástupce: Milana Venclíka, Vlastimila Sehnala a Waltra Bartoše. Ti se zúčastní 13. až 15. prosince kongresu ODS ve Františkových Lázních.  "Jistě není bez zajímavosti, že všechny volby se konaly jednokolově a jednání o jednotlivých kandidátech neprovázely žádné dramatické spory a diskuse," doplnil Venclík.

Jihočeši chtějí za místopředsedu Zvěřinu

V pátek jihočeský sněm Občanské demokratické strany podpořil na cestě k místopředsednickému křeslu Jaroslava Zvěřinu, dal mu přednost před současným místopředsedou Miroslavem Benešem.

Beneš prohrál ve druhém kole o devět hlasů z celkových 67. Svou porážku posléze uznal a stáhl i kandidaturu na člena Výkonné rady ODS. Na mimořádném kongresu ODS opustí čelo strany po téměř 12 letech její zakladatel Václav Klaus.

Kongres strana svolává po neúspěšných červnových volbách. Nejnověji ohlásil kandidaturu na místo místopředsedy ODS primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz