Ještě v dubnovém průzkumu CVVM vedli sociální demokraté. Teď je to naopak. Občanští demokraté mají osmiprocentní náskok.

Ještě v dubnovém průzkumu CVVM vedli sociální demokraté. Teď je to naopak. Občanští demokraté mají osmiprocentní náskok. | foto: ČTK

Favoritem eurovoleb je ODS, zjistily tři průzkumy

  • 97
Po "oranžové tsunami", která zaplavila české kraje po podzimních volbách, možná přijde nečekaný odliv. Tři různé průzkumy tento týden naznačily, že favoritem eurovoleb je ODS. Volit se bude už příští pátek a sobotu.

Obrat je to poměrně překvapivý. Ještě v dubnovém průzkumu CVVM vedli sociální demokraté. Teď je to naopak. Občanští demokraté mají osmiprocentní náskok. O něco těsnější vítězství jim připisují i další dvě agentury: STEM a SC&C.

I když si sociální demokraté dál udržují náskok v říjnových volbách do Sněmovny, případná "evropská" prohra je může výrazně oslabit. Sebere jim sebevědomí vítězů, na kterém v dosavadní kampani staví. A může rozviklat pozici šéfa strany Jiřího Paroubka.

"Eurovolby nejsou příliš významné, ale jejich výsledek vytvoří určitý psychologický dojem. ODS to může navenek interpretovat tak, že voliči neskočili na populismus sociálních demokratů a potrestali je za shození Topolánkovy vlády," upozorňuje politolog Jan Bureš.

Bude však záležet hlavně na tom, jak sociální demokraté na případnou prohru zareagují. Teoreticky by z ní mohli také hodně vytěžit. "Pokud postaví další kampaň na tom, že vítězství ODS legitimizovalo Topolánkovu vládu, kterou přece lidé nechtěli, mohou voliče přilákat," říká Bureš.

ČSSD sází na účast voličů

ČSSD chce v posledních dnech eurokampaně vsadit hlavně na to, aby k volbám přilákala co nejvíc lidí. "Taktikou ODS je odradit lidi, aby šli volit. Naši příznivci jsou hodně citliví na politické dění a kvůli ODS si mohou nakonec říct, že všichni politici jsou stejní blbci, a nepřijít," obává se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Politologové mu dávají za pravdu – právě volební účast ovlivňuje výsledky eurovoleb nejvíc. Může vysvětlit i čerstvý obrat v průzkumech.

V dubnovém volebním modelu CVVM chtělo jít k volbám 46 procent lidí a vedla ČSSD. Teď, o měsíc později, se k urnám chystá o šest procent lidí méně a vedení převzala ODS.

"Její voliči jsou disciplinovaní a volby vnímají jako morální povinnost. Příznivci ČSSD nejsou tak vyhranění a k volbám nepřijdou třeba proto, že jim vadí vysoké platy europoslanců," říká politolog Jan Bureš.

Průzkumy nereflektují "vaječnou válku"

kdo s koho

Květnové volební modely

Volební model pro volby do EP.

CVVM
ODS: 36,5 %
ČSSD: 28 %

STEM (pro ČT)
ODS: 30,9 %
ČSSD: 27 %

SC&C (pro ČT)
ODS: 28,9 %
ČSSD: 27,8 %

ČSSD neuklidní zpráva, že k volbám zřejmě přijde daleko méně lidí, než kolik to tvrdí. Před pěti lety vybíralo europoslance jen 28 procent voličů.

A tehdy na to nejvíc doplatila právě ČSSD, kterou o hlasy obraly nově vzniklé strany.

Podle průzkumu měsíc před volbami chtělo ČSSD volit 17 procent lidí a uspět neměla ani jedna mimoparlamentní strana.

Ve skutečnosti ČSSD dostala necelých 9 procent a do europarlamentu pronikly dvě nové strany. SNK-ED dokonce s nečekanými 11 procenty porazila sociální demokraty.

Slabinou čerstvých průzkumů je to, že ještě nezachycují "vaječnou válku" na mítincích ČSSD. Není přitom jasné, jak moc volební výsledky ovlivní. Může povzbudit jak odpůrce ČSSD, kteří budou chtít Jiřímu Paroubkovi zasadit další úder, ale i Paroubkovy příznivce, kterým je žloutky zbroceného šéfa ČSSD líto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video