Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Sobotka se chystá, jak změní Česko. Chce méně škrtat a překopat daně

  • 471
Bohuslav Sobotka, který má našlápnuto k tomu být příštím premiérem, míří na volební sjezd ČSSD bez soupeře. I tak to nuda v Ostravě nebude. Sjezd ukáže, jak by strana po letech v opozici chtěla změnit zemi. "Naše vláda potraviny a další zboží a služby zdražovat nebude. Lidé mohou počítat s tím, že sazby DPH nepůjdou nahoru," řekl iDNES.cz před sjezdem Sobotka.

Volební sjezd strany se uskuteční pod heslem "Nový začátek pro naši zemi". A sociální demokraté, kteří jsou podle průzkumů favoritem příštích voleb, chtějí zemi změnit z gruntu.

Sobotka chce přehodnotit politiku pravicové vlády orientovanou na škrty a tempo snižování schodku hodlá více přizpůsobit ekonomické situaci, aby škrty nepodlamovaly hospodářský růst.

Sociální demokraté také pod jeho vedením chtějí výrazně změnit daně, znovu zavést progresivní zdanění s více sazbami, druhou sazbu daně z příjmu pro firmy (více o tom v rozhovoru s Michalem Haškem) a přehodnotit koncept důchodové reformy, který prosadila vláda Petra Nečase. Strana odmítá koncept, podle nějž lidé mohou část sociálních odvodů místo státu posílat soukromým penzijním fondům.

"Budu hovořit o vysoké nezaměstnanosti, o sociálních problémech, které přinesla politika pravicové vlády, a také o tom, že naším cílem by měl být obrat k hospodářskému růstu, k vytváření pracovních míst a ke spravedlivější politice v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí," uvedl Sobotka před sjezdem na webových stránkách sociální demokracie.

Strana nadále nesouhlasí s přímými platbami ve zdravotnictví, které pravice prosadila za vlády Mirka Topolánka. Z přímých poplatků ČSSD akceptuje jen platbu v nemocnici - jako příplatek na stravu s tím, že by se i tento poplatek měl platit maximálně první měsíc hospitalizace.

Vládnutí s tolerancí komunistů pro stranu není tabu

Tři dny před volbou nového vedení ČSSD také Sobotka jasně zopakoval, že vládnutí závislé na komunistech už pro jeho stranu není tabu: "Pokud by v příští Poslanecké sněmovně měla většinu současná parlamentní levice, to znamená ČSSD a komunistická strana, tak si dovedu představit menšinovou vládu tolerovanou pouze komunistickou stranou." Strana tak ani nemusí rušit takzvané Bohumínské usnesení zakazující přímou koalici s komunisty.

Druhý současný muž ČSSD, jihomoravský hejtman Michal Hašek, má v pohledu na komunisty trochu jiný názor. "Pokud půjdeme do menšinové vlády, budu určitě podporovat, aby to bylo s průřezovou podporou více stran ve Sněmovně," řekl iDNES.cz Hašek. Druhou Sobotkovou variantou je koalice se středovými stranami - s lidovci či se zelenými, pokud se ovšem do Sněmovny vrátí.

Hašek na sjezdu do střetu se Sobotkou nepůjde. Usilovat bude znovu o post prvního místopředsedy ČSSD, o který se utká s Lubomírem Zaorálkem. "Tandem Sobotka-Hašek se osvědčil. Máme za sebou výborné výsledky, vyhráli jsme krajské a senátní volby," argumentuje Hašek.

Pokud ČSSD vyhraje volby, očekává, že prezident Miloš Zeman sestavením vlády pověří právě Sobotku a nebude vymýšlet jiné varianty. Třeba že by sestavením vlády pověřil například právě Haška, který byl před volbou prezidenta ve straně velkým přímluvcem za Zemana, když neuspěl její kandidát Jiří Dienstbier.

Nakonec se strana k Zemanově podpoře přiklonila, když řekla svým voličům, ať zváží jeho podporu. A ČSSD věří, že jí to může pomoci při urovnávání vztahu se svým bývalým předsedou, s nímž měla v minulých letech vztahy napjaté. Prezident Zeman v pátek do Ostravy přijede jako jeden z hostů a bude mít na sjezdu ČSSD vlastní vystoupení.

Sjezd ČSSD u obrazu Zavraždění svatého Václava

Tak trochu symbolicky budou mít delegáti sjezdu v budově rekonstruovaného plynojemu ve Vítkovicích na očích osmimetrový obraz Antona Pettera "Zavraždění svatého Václava" z roku 1844. A právě ten bude sociálním demokratům v pátek i v sobotu připomínat, jak se k Zemanovi zachovali před deseti lety. Při volbě prezidenta parlamentem mu na Hradě nedali všechny své hlasy a někteří pak i pomohli ke zvolení Václava Klause.

O pozice řadových místopředsedů se v Ostravě utká celkem 13 kandidátů, přičemž jedno místo má ČSSD ve vedení vyhrazeno pro ženu. Mezi kandidáty jsou všichni současní řadoví místopředsedové (Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach, Jiří Dienstbier, Marie Benešová i Martin Starec). Asi nejzajímavější otázkou bude, zda se ve vedení udrží senátor Dienstbier, který se neprosadil při volbě prezidenta. A třeba Hašek mu vyčítá i akci s ústavní stížností na Václava Klause, aniž ji projednalo vedení ČSSD. Dienstbier má však Sobotkovu podporu.

Současný předseda strany, který si s téměř stoprocentní jistotou funkci šéfa strany a kandidáta ČSSD na premiéra udrží, plánuje změny ve stínové vládě. "Změny budou v horizontu několika týdnů po sjezdu," řekl iDNES.cz Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video