Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fatah se dohodl s Hamasem na ukončení násilí

  18:06aktualizováno  18:06
Palestinské vládní hnutí Hamas stáhne své milice z "veřejných míst" v pásmu Gazy. Opatření bylo podle agenturních zpráv přijato v zájmu ukončení vzájemných násilností mezi regulérní policií, loajální prezidentovi Mahmúdu Abbásovi a jeho hnutí Fatah, a polovojenskými jednotkami Hamasu.

Palestinský premiér Haníja nařídil stažení jednotek Hamasu. - Palestinský premiér Ismáíl Haníja nařídil stažení polovojenských jednotek Hamasu z některých míst v pásmu Gazy. Chce tak ukončit násilné střety s přívrženci konkurenčního Fatahu. (7. června 2006) | foto: Reuters

Jejich střety v uplynulých týdnech prudce zvýšily napětí v oblasti a vyústily v prezidentovu hrozbu vyhlášení referenda o jednotné palestinské politice. - více zde

"Premiér (Ismáíl Haníja) nařídil ministrovi vnitra Saídu Sijámovi, aby síly Hamasu přemístil. Tito muži budou napříště vysíláni na místa vzdálená hlavním ulicím a mimo dohled Palestinců," citovala agentura AFP oznámení vládního mluvčího Gházího Hamada.

Hamad oznámil zástupcům tisku výsledek dohody, ke které dospěli na dnešním několikahodinovém jednání čelní představitelé Fatahu i Hamasu, včetně premiéra Haníji. Rozhovory zprostředkovali egyptští diplomaté.

Znesvářené strany se podle Hamada dohodly na tom, že milice Hamasu budou začleněny do regulérních policejních složek, které spadají pod prezidentovu pravomoc.

"Do té doby, než bude integrována, budou muži z jednotky Hamasu čítající tři tisíce lidí staženi z ulic," prohlásil mluvčí Fatahu Abdal Hakím Avád. "Na schůzce jsme se dohodli, že odstraníme všechno, co může vést k napětí v palestinských ulicích."

Speciální policejní jednotka Hamasu složená valnou většinou z aktivistů jeho ozbrojené skupiny Brigád mučedníků Izzuddína Kásama byla v pásmu Gazy rozmístěna 17. května. Oficiálně měla "podporovat" regulérní policii a bojovat proti chaosu.

Její rozmístění však vyhrotilo napětí a vedlo ke vzájemným střetům, které stály šestnáct životů na obou stranách. Prezident Abbás označuje policejní jednotku Hamasu za nelegální. Řekl ale, že její příslušníci mohou být začleněni do již existujících bezpečnostních složek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Najdete na iDNES.cz