Fašismus, či svobodomyslný protest? Všichni se přou o vejce

  13:55aktualizováno  16:00
Házení vajec na mítincích ČSSD nechává chladným jen málokoho. Jedni považují útok mladých vejcovrhačů za předzvěst nástupu fašismu, jiní za legitimní projev nesouhlasu. "Vypustili jsme džina z lahve," říká politoložka Dvořáková. "Nikoliv, mladí lidé měli Paroubka jednoduše dost," kontruje socioložka Šiklová.

Dnešní události "vajíčkové války"


Vajíčková válka se „zlým mužem“ zaujala svět
- Za vejce na Andělu padlo obvinění z útoku na policistu
- Složte zbraně a jděte k urnám, zní z Facebooku
- Paroubek bloguje: Cesta od vajíčka ke kamenům je krátká

"Jsme teprve na počátku ekonomické krize, dopady i sociální napětí ještě porostou a my tu vytváříme fašizující prostředí," zlobí se politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková. Naráží na 20. léta, kdy fašisté rozbíjením předvolebních mítinků zahájili svou triumfální cestu k moci. Dvořákové se nelíbí ani dosud humorná atmosféra provázející vaječnou kampaň.

Socioložka Jiřina Šiklová situaci tak dramaticky nevidí."Protože je tady svoboda, tak holt házejí vajíčka, já v tom terorismus nevidím, vidím v tom, že to je forma zjednodušeného vidění. Ještě by to chtělo, aby mladí lidé šli k volbám," řekla iDNES.tv.

"My Češi si rádi ze sebe děláme legraci, ale když jsme směšní, tak to se asi těžko odpouští, a to si myslím, že naštvalo mladé lidi právě na Paroubkovi," vzpomněla socioložka podíl socialistů na shození Topolánkovy vlády během českého předsednictví EU.

"Kdo seje vítr, sklízí bouři," lapidárně poznamenal sociolog Fedor Gál. Poukázal na předvolební agresivní, populistickou a negativní rétoriku představitelů sociální demokracie, která se podle něj blíží stylu někdejšího slovenského premiéra Vladimíra Mečiara.

"Otázka teď zní, jak to bude pokračovat. ČSSD bez důkazu vrhla odpovědnost na politické konkurenty místo toho, aby zjišťovala, kdo ti lidé, co házejí vajíčka, skutečně jsou. Opět jen bez důkazů akcelerují diskurz na české politické scéně," domnívá se sociolog.

Paroubek i v tričku

Všimněte si, že Paroubek už chodí v tričku, vyčistit oblek je dražší než vyprat tričko, nemyslíte?

Jiřina Šiklová, socioložka

Dramatizovat vaječnou akce nechce ani historik, který si kvůli práci ve státní službě nepřál zveřejnit své jméno. "V Německu se vajíčka neházela, protože po první světové válce byla vzácnou komoditou. Bylo jednodušší vzít kámen. A ty létaly z rukou zástupců obou stran, bojůvek německých nacistů i komunistů. Když někdo někomu nadává do nacistů a fašistů, neví, o čem mluví," řekl iDNES.cz.

Dvořáková ale situaci považuje za nebezpečnou. "Nyní by měli vrcholní politici vystoupit a odsoudit útoky jako naprosto nepřijatelné," říká s narážkou na výrok šéfa ODS, podle něhož za včerejší eskalací stojí řízená provokace z Lidového domu.

"Podle mnou předpokládaného scénáře se jedná o fázi tři a čtyři, vrtění psem a řízená provokace ze strany Lidového domu. Odsuzuji jak házení, a to opakovaně, tak dimunovské provokace," řekl včera Právu Topolánek.

Vaječná smršť na blogu

Názory blogerů včetně Jiřího Paroubka na iDNES.cz

"Jestli Topolánek místo kategorického odsouzení reaguje takhle uboze a ostudně, nemám k tomu slov," znechuceně reagoval šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík, který také nastavil tvář žloutkové spršce.

Topolánkova reakce se nelíbí ani politoložce Dvořákové. "To považuji za naprosto schizofrenní reakci, místo aby politici vyzvali k zastavení útoků proto, že takové chování poškozuje politickou kulturu a do demokracie prostě nepatří, zdůvodňují svou výzvu tím, že případné mučednictví Paroubka by opozici pomohlo ve volbách."

Strany mají lidi na špinavou práci

Místopředseda ODS David Vodrážka dnes ve srovnání s expremiérem reagoval diplomatičtěji. "Vyzýváme lidi, aby to nedělali a místo toho nám dali ve volbách hlas, je to nekulturní a masově to do politiky nepatří," řekl iDNES.cz.

Pro Topolánkovo obvinění nemá důkazy, ale podle Vodrážky lze pokoutní úmysly ČSSD vyčíst z prohlášení Lidového domu. "Neustále tvrdí, že za tím stojí ODS. Asi jim (socialistům) to tak vyhovuje," spekuluje Vodrážka.

S tím polemizuje publicista a expert na internetovou komunikaci Miloš Čermák. Za zprávou šířenou Facebookem podle něj nestojí cílená organizace. "Je to věc, kterou internetová sociální síť umožňuje. Je velmi dobrá pro to, čemu se říká virální marketing, pro šíření něčeho, co je zábavné, co zarezonuje s pocity generace uživatelů," myslí si Čermák.

Mimo to se do akce zapojili převážně vzdělaní lidé do 30 let, kteří jsou citliví na "určitý způsob politického chování". "Je bizarní spojovat je s fašismem," podotkl Čermák.

Organizaci útoků v režii ČSSD považuje za absurdní i politoložka Dvořáková, prvek organizovanosti ale nevylučuje. "Věřím tomu, že kampaň byla zorganizovaná, i když ne přímo sekretariáty stran."

Příkladem uvedla prezidentskou kampaň v USA před pěti lety. "Protivník George Bushe, John Kerry tehdy sbíral body svou pověstí vietnamského veterána. A náhle vznikla organizace podivných veteránů, kteří na Kerryho začali vytahovat minulost a vinit jej ze zbabělosti."

Ve světě je podle Dvořákové běžné, že špinavou část kampaně dělají lidé, kteří nejsou kvůli utajení přímo napojeni na stranu, ale jsou s ní nějakým způsobem spříznění. "Podobně to je i s vejci v Česku," uzavřela.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....

Advantage Consulting, s.r.o.
FIRMWARE DEVELOPER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz