Fašismus, či svobodomyslný protest? Všichni se přou o vejce

  13:55aktualizováno  16:00
Házení vajec na mítincích ČSSD nechává chladným jen málokoho. Jedni považují útok mladých vejcovrhačů za předzvěst nástupu fašismu, jiní za legitimní projev nesouhlasu. "Vypustili jsme džina z lahve," říká politoložka Dvořáková. "Nikoliv, mladí lidé měli Paroubka jednoduše dost," kontruje socioložka Šiklová.

Dnešní události "vajíčkové války"


Vajíčková válka se „zlým mužem“ zaujala svět
- Za vejce na Andělu padlo obvinění z útoku na policistu
- Složte zbraně a jděte k urnám, zní z Facebooku
- Paroubek bloguje: Cesta od vajíčka ke kamenům je krátká

"Jsme teprve na počátku ekonomické krize, dopady i sociální napětí ještě porostou a my tu vytváříme fašizující prostředí," zlobí se politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková. Naráží na 20. léta, kdy fašisté rozbíjením předvolebních mítinků zahájili svou triumfální cestu k moci. Dvořákové se nelíbí ani dosud humorná atmosféra provázející vaječnou kampaň.

Socioložka Jiřina Šiklová situaci tak dramaticky nevidí."Protože je tady svoboda, tak holt házejí vajíčka, já v tom terorismus nevidím, vidím v tom, že to je forma zjednodušeného vidění. Ještě by to chtělo, aby mladí lidé šli k volbám," řekla iDNES.tv.

"My Češi si rádi ze sebe děláme legraci, ale když jsme směšní, tak to se asi těžko odpouští, a to si myslím, že naštvalo mladé lidi právě na Paroubkovi," vzpomněla socioložka podíl socialistů na shození Topolánkovy vlády během českého předsednictví EU.

"Kdo seje vítr, sklízí bouři," lapidárně poznamenal sociolog Fedor Gál. Poukázal na předvolební agresivní, populistickou a negativní rétoriku představitelů sociální demokracie, která se podle něj blíží stylu někdejšího slovenského premiéra Vladimíra Mečiara.

"Otázka teď zní, jak to bude pokračovat. ČSSD bez důkazu vrhla odpovědnost na politické konkurenty místo toho, aby zjišťovala, kdo ti lidé, co házejí vajíčka, skutečně jsou. Opět jen bez důkazů akcelerují diskurz na české politické scéně," domnívá se sociolog.

Paroubek i v tričku

Všimněte si, že Paroubek už chodí v tričku, vyčistit oblek je dražší než vyprat tričko, nemyslíte?

Jiřina Šiklová, socioložka

Dramatizovat vaječnou akce nechce ani historik, který si kvůli práci ve státní službě nepřál zveřejnit své jméno. "V Německu se vajíčka neházela, protože po první světové válce byla vzácnou komoditou. Bylo jednodušší vzít kámen. A ty létaly z rukou zástupců obou stran, bojůvek německých nacistů i komunistů. Když někdo někomu nadává do nacistů a fašistů, neví, o čem mluví," řekl iDNES.cz.

Dvořáková ale situaci považuje za nebezpečnou. "Nyní by měli vrcholní politici vystoupit a odsoudit útoky jako naprosto nepřijatelné," říká s narážkou na výrok šéfa ODS, podle něhož za včerejší eskalací stojí řízená provokace z Lidového domu.

"Podle mnou předpokládaného scénáře se jedná o fázi tři a čtyři, vrtění psem a řízená provokace ze strany Lidového domu. Odsuzuji jak házení, a to opakovaně, tak dimunovské provokace," řekl včera Právu Topolánek.

Vaječná smršť na blogu

Názory blogerů včetně Jiřího Paroubka na iDNES.cz

"Jestli Topolánek místo kategorického odsouzení reaguje takhle uboze a ostudně, nemám k tomu slov," znechuceně reagoval šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík, který také nastavil tvář žloutkové spršce.

Topolánkova reakce se nelíbí ani politoložce Dvořákové. "To považuji za naprosto schizofrenní reakci, místo aby politici vyzvali k zastavení útoků proto, že takové chování poškozuje politickou kulturu a do demokracie prostě nepatří, zdůvodňují svou výzvu tím, že případné mučednictví Paroubka by opozici pomohlo ve volbách."

Strany mají lidi na špinavou práci

Místopředseda ODS David Vodrážka dnes ve srovnání s expremiérem reagoval diplomatičtěji. "Vyzýváme lidi, aby to nedělali a místo toho nám dali ve volbách hlas, je to nekulturní a masově to do politiky nepatří," řekl iDNES.cz.

Pro Topolánkovo obvinění nemá důkazy, ale podle Vodrážky lze pokoutní úmysly ČSSD vyčíst z prohlášení Lidového domu. "Neustále tvrdí, že za tím stojí ODS. Asi jim (socialistům) to tak vyhovuje," spekuluje Vodrážka.

S tím polemizuje publicista a expert na internetovou komunikaci Miloš Čermák. Za zprávou šířenou Facebookem podle něj nestojí cílená organizace. "Je to věc, kterou internetová sociální síť umožňuje. Je velmi dobrá pro to, čemu se říká virální marketing, pro šíření něčeho, co je zábavné, co zarezonuje s pocity generace uživatelů," myslí si Čermák.

Mimo to se do akce zapojili převážně vzdělaní lidé do 30 let, kteří jsou citliví na "určitý způsob politického chování". "Je bizarní spojovat je s fašismem," podotkl Čermák.

Organizaci útoků v režii ČSSD považuje za absurdní i politoložka Dvořáková, prvek organizovanosti ale nevylučuje. "Věřím tomu, že kampaň byla zorganizovaná, i když ne přímo sekretariáty stran."

Příkladem uvedla prezidentskou kampaň v USA před pěti lety. "Protivník George Bushe, John Kerry tehdy sbíral body svou pověstí vietnamského veterána. A náhle vznikla organizace podivných veteránů, kteří na Kerryho začali vytahovat minulost a vinit jej ze zbabělosti."

Ve světě je podle Dvořákové běžné, že špinavou část kampaně dělají lidé, kteří nejsou kvůli utajení přímo napojeni na stranu, ale jsou s ní nějakým způsobem spříznění. "Podobně to je i s vejci v Česku," uzavřela.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Ubližování a nadávky ve třídě zažila většina žáků, ukázal průzkum

Do anonymního dotazníkového šetření Mapa školy se každoročně zapojují školy,...

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě a více než třetina žáků se ve škole...

Opravte kaverny a rozšiřte pruhy na D1 u Humpolce, nařizuje ŘSD stavbařům

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 103. kilometru dálnice D1 u Větrného...

Ředitelství silnic a dálnic vyzvalo firmu Geosan Group, která v konsorciu opravuje kritický úsek D1 u Humpolce, aby...

U Dobříše havaroval vrtulník, při přistání zavadil o konstrukci hřiště

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Stalo se tak při přistávání na...

Najdete na iDNES.cz