Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Farnosti došly peníze na opravu kutnohorského chrámu sv. Barbory

  10:47aktualizováno  10:47
Rekonstrukce chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře je pozastavena. Církvi chybí 18,4 milionu korun na to, aby se dokončil jeho plášť. Když se peníze seženou, oprava letos po sedmi letech skončí a návštěvníci konečně uvidí památku zcela bez lešení.

Církev už nemá na opravu chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Aby byla kompletní obnova pláště hotová, musí se opravit ještě opěrný oblouk na severní lodi chrámu a část západního průčelí. Nyní je vše zabezpečené, v takovém stavu to však vydrží maximálně rok.

"Oblouk jsme podepřeli, přikryli ho, aby se nedrolil. Západní průčelí jsme museli zajistit sítěmi. Jde však jen o provizorní opatření, snese to pouze roční prodlevu," upozornila ředitelka Nadace Kutná Hora – památka UNESCO Dagmar Fundová, která zajišťuje na stavbě technický dozor.

Kámen se dováží z Rakouska

Velkým problémem je právě opěrný oblouk. "Když jsme se loni pustili do dokončení úseku severní lodi, zjistili jsme, že opěrný oblouk je ve špatném technickém stavu a nemůžeme u něj postupovat se statickým zajištěním a restaurováním tak, jak jsme to dělali doposud," vysvětlila Fundová.

Postup oprav

Rok 2002
Zjistilo se vážné narušení jednoho z opěrných oblouků chrámu. Oblouk se musel provizorně zabezpečit. Stát slíbil 20 milionů korun. Odhadovalo se, že rekonstrukce bude stát 100 milionů korun, které zaplatí stát, a bude trvat pět let.

Rok 2003
Začala rekonstrukce. Nejprve se staticky zajistily opěrné oblouky, vyměnily klempířské prvky, opravila vitrážová okna a obnovil se kámen a omítky. Stát dal 15 milionů, Středočeský kraj 700 tisíc korun.

Rok 2006
Začala nejnáročnější etapa – rekonstrukce nejstarší části chrámu – presbyteria. Farnost získala nejvíce peněz v historii rekonstrukce – 37 milionů korun. Lešení muselo být kvůli opravě oken i uvnitř presbyteria. Kromě oken se restaurovaly i ozdobné fiály a kamenná a malířská výzdoba na klenbách. Oprava už do této doby stála 100 milionů korun.

Rok 2009
Opravovala se chrámová loď, zajistila se statika a restauroval se kámen a vitráže. Rekonstrukce stála už přes 200 milionů korun. Peníze nestačily na dokončení celého pláště chrámu. Zbývá opravit ještě opěrný oblouk v severní části lodě a část západního průčelí.

Oblouk byl vyměněn asi v roce 1865. Nyní je povrch všech prvků oblouku narušený, jsou odtržené stříšky, řada z nich odpadla a celý oblouk je pokleslý. Oblouk se bude muset opatrně rozebrat, aby nedošlo k poškození nebo zřícení jednotlivých kvádrů. Nové budou tesány podle šablon, které se vytvoří podle stávajícího oblouku.

Kámen se dováží z Rakouska. Jde o takzvaný mušlák, který má obdobné vlastnosti a vzhled jako kámen původní.

Oprava oblouku vyjde na čtyři miliony korun. Ani tolik peněz však římskokatolická farnost nemá a další miliony budou zapotřebí na zrestaurování části západního průčelí. U něj ještě nedávno stálo lešení, aby projektanti zjistili, v jakém stavu vlastně je.

Podle Dagmar Fundové je největším problémem, který není okem návštěvníka vidět, nejen špatný stav kamenné architektury, ale i chybějící prvky, narušená sochařská výzdoba.

"Poškozena je balustráda a terasa, velmi narušena jsou vitrážová malovaná okna. Statické zajištění je nutné dokončit, jinak předchozí opravy nemají smysl," zdůraznila Fundová.

Na dokončení rekonstrukce však chybí 18,5 milionu korun. To sice v porovnání s ostatními roky, kdy bylo už dohromady utraceno 200 milionů korun, není mnoho, ale kvůli ekonomické krizi je peněz ve státním rozpočtu méně.

Například v roce 2006 získala římskokatolická farnost na opravu od ministerstva kultury rekordních 30 milionů korun a dalších sedm milionů z poslanecké iniciativy.

Ministerstvo peníze hledá

"Už od loňského léta informujeme ministerstvo kultury o stavu chrámu a pracích na něm. Všichni to chápou, ale situace je taková, jaká je. Ministerstvo nyní slíbilo, že bude peníze hledat," řekla Fundová.

O pomoc poprosili i poslance. Fundová počítala i s tím, že by mohli získat peníze od Evropské unie, ale to zatím možné není.

Původně se předpokládalo, že rekonstrukce chrámu vyjde celkem na zhruba sto milionů korun. Už nyní stála dvakrát tolik. A dalších 100 milionů by spolkla oprava interiéru.

Vážné narušení jednoho z opěrných oblouků chrámu zjistil statik už v roce 2002. Hrozilo nebezpečí, že se zřítí, a tak se ihned musela část oblouku staticky zajistit.

Opravy začaly v roce 2003, kdy na ně dal stát 20 milionů korun. V první etapě byla opravena střecha, krovy a vyměněna část střešních břidlicových šablon.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz