Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pět skvostů baroka je na spadnutí, zachránit je chce mladý farář

  13:04aktualizováno  13:04
Barokní kostely Broumovska jsou skvostem architektury, jenže chátrají. Do pěti z nich zatéká, potřebují nové střechy, opravy krovů i fasád. O jejich záchranu se chce pokusit nepočetná farnost s mladým farářem.

Kostel Božanov na Broumovsku. | foto: Jan Záliš

Dřevomorka řádí v krovu kostela v Otovicích. Ve Vižňově se zase sype hlavní římsa kostela a v Ruprechticích zoufale volají po odvodnění. I stav dalších tří kostelíků ze slavného souboru architektů Dientzenhoferů je na pováženou, potřebují nové střechy, opravy krovů i fasád. Štědré dotace pro památky sice končí, ale malá farnost se chce pokusit ještě o husarský kousek.

Fotogalerie

Během příštích tří let by chtěla sehnat peníze pro pět nejzanedbanějších kostelů. Farnost o ně požádá stát a také norské fondy.

Zatéká do všech pěti kostelů

"Pro život naší farnosti stačí jeden kostel a jeden autobus, kterým bych nechal svézt dvě stovky věřících na nedělní mši, a ještě bych si ušetřil zdraví. Pokud však kostelům nepomůžeme, tak tu už nebudou," tvrdí farář Martin Lanži, který působí v Broumově posledních pět let.

Unikátní soubor zahrnuje na Broumovsku devět venkovských kostelů. Po násilném vystěhování sudetských Němců po druhé světové válce zůstaly téměř bez péče a nové obyvatele příliš nezajímaly. I dnes je věřících na Broumovsku málo, ale ve všech třinácti místních kostelích se slouží mše.

Kostely na Broumovsku ve vážném stavu

Otovice, kostel sv. Barbory
* je v nejsložitější situaci, vyžaduje opravu střechy, části krovu zasaženého dřevomorkou a také obvodového pláště

Šonov, kostel sv. Markéty
* nutné jsou opravy střechy, fasády, oken a nové odvodnění

Vižňov, kostel sv. Anny
* je v havarijním stavu, je třeba vyměnit krytinu, vyspravit krov, opravit hlavní římsu pod střechou, fasádu i okna

Ruprechtice, sv. Jakuba Většího
* potřebuje vyměnit střešní krytinu, opravit krov, vnější plášť, nové odvodnění

Heřmánkovice, Všech svatých
* má novou střechu, opravoval se propadlý strop, potřebuje opravu vnějšího pláště, omítek, nové odvodnění

Kostely se opravovaly i v minulých letech, ale jen v Martínkovicích a Božanově je farnost dotáhla do uspokojivého stavu.

Kostely dnes nejvíc ohrožuje zatékající voda, škůdci v dřevěných klenbách, chybějící údržba, ale i mírné zimy s častým rozmrzáním půdy, kvůli němuž jsou stavby v pohybu.

"Do všech pěti kostelů zatéká, ale stav každého z nich je specifický. V nejsložitější situaci je kostel v Otovicích. Tam je zapotřebí opravit střešní krytinu i narušenou konstrukci krovu, kde by se pokračovalo i s dalším odstraňováním částí napadených dřevomorkou. Na to naváží opravy pláště, tedy fasáda a okna," říká vikariátní technik architekt Jan Slavík.

Farnost během srpna získala dotaci od ministerstva zemědělství pro částečnou opravu kostela v Šonově. Stavební práce obnášejí 3,7 milionu korun, a když vše půjde dobře, hotovo má být už příští rok.

Další blízké kostely

Martínkovice, sv. Martina a sv. Jiří
* zvenku obnoven, před dvěma lety skončila oprava varhan, letos obnoveny fresky, potřebuje ještě vnitřní omítky a odvodnění

Vernéřovice, sv. Michaela arch.
* má nevhodnou krytinu a poničené fasády

Božanov, sv. Maří Magdaleny
* je opraven

Pramen: Mojmír Horyna o broumovské skupině kostelů, projekt Pro život kostelů Broumovska

Díky další dotaci se rozběhla oprava střechy kostela sv. Petra a Pavla v Broumově, která je v havarijním stavu. Letos už farnost vydala 700 tisíc korun na částečnou výměnu krytiny.

Na ministerstvu kultury požádá farnost o dotaci v dlouhodobém programu pro otovický kostel. Na tři další kostely ve Vižňově, Ruprechticích a Heřmánkovicích chce farář sehnat peníze z norských fondů. Rozpočet pro tři kostely dosahuje kolem 15,5 milionů korun a z toho by se sama farnost musela podílet asi třetinou.

Jednou z klíčových otázek je, k čemu budou opravené kostely nakonec sloužit. Lidé z farnosti však ujišťují, že se rozhodně nepromění třeba v biliárové herny, jak už se to kdesi stalo.

Kostely chátrají skoro 150 let

"Chceme se zaměřit na spolupráci s vysokými školami, se studenty architektury, na církevní turistiku, poutní trasy z Čech do Polska, na cykloturistiku a další," říká Jakub Děd, který farnosti pomáhá s projektem.

Poslední větší údržbu dostaly kostely v druhé půlce 19. století. V té době němečtí obyvatelé nahradili šindelové střechy břidlicí a plechem, vyměnili okna a pořídili jiné omítky. Dnešní kostely už žádnou velkou vnitřní výzdobu nemají. Co nerozkradli zloději během devadesátých let, je schované v depozitáři.

I když by farnost s žádostmi o dotace uspěla, nečeká ji snadné období. Po tři roky by musela sehnat po 1,5 milionu korun na finanční spoluúčast k norským fondům, což je přitom její běžný roční rozpočet. "Kdyby se to podařilo, otevřel bych si určitě lahev vína," tvrdí farář Lanži.

Farnost přitom nemůže počítat se získáním majetku v případné církevní restituci, protože už od padesátých let se oddělil klášter od duchovní správy. O polnosti či lesy bude na Broumovsku žádat benediktinský řád.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Najdete na iDNES.cz