Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Farmáři hyzdí náměstí, řekl zastupitel-řezník a prosadil jejich vyhnání

  15:36aktualizováno  15:36
Farmářské trhy vydržely na turnovském náměstí Českého ráje jen rok. Zastupitelé na návrh svého kolegy z opoziční ČSSD a zároveň vedoucího nedalekého řeznictví Tomáše Hudce trhovce z centra Turnova vyhnali. Zdůvodnili to tím, že hyzdili náměstí.

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Udělali jsme tu krásné náměstí. Turisté chtějí koukat na jeho dominanty, a ne na trhy. Jsem pro trhovce, ať si vydělají, ale ne v historickém centru," argumentuje Hudec.

Hudcova rodina provozuje v přilehlé ulici 5. května řeznictví U Krejcarů a Hudec je podle svého oficiálního životopisu vedoucím jeho provozu. A na farmářských trzích se v Turnově největší fronty tradičně tvoří před stánky krůtí farmy a soukromého řeznictví.

"Očekával jsem proto, že se pan Hudec hlasování zdrží, když je v celé věci osobně zainteresován," poznamenal turnovský místostarosta Jaromír Pekař.

Hudec naopak spolu se svým návrhem předložil i petici místních podnikatelů doplněnou výhrůžkou. "My drobní živnostníci a podnikatelé prohlašujeme, že pokud se budou konat nadále páteční trhy na Náměstí Českého ráje, odmítáme dávat veškeré sponzorské dary na školské, mimoškolské, kulturní akce a tak dále spojené s městským úřadem," stálo v ní.

Hudec nezastírá, že za jeho snahou o náměstí bez stánků byl konkurenční boj. "Trhovci tam byli celý rok zadarmo a městu neplatili ani korunu. Byli napíchnutí na veřejné osvětlení. My, když jsme si jako domácí podnikatelé dali ven ceduli, tak hned přišli z města a chtěli po nás za ni platit. Jim 'padali pečení holubi do huby' a my jsme žádné zvýhodnění oproti trhovcům neměli," svěřil se do vysílání Českého rozhlasu.

Prodávejte si u nádraží, řekli zastupitelé

Pro návrh nakonec hlasovalo čtrnáct z 27 zastupitelů. Trhovcům vzkázali, že se mají přestěhovat na parkoviště k odlehlému autobusovému nádraží. Tedy z místa, kudy chodí denně stovky lidí do zákoutí, kam se kromě dojíždějících vydává málokdo.

"Přemístění trhů na parkoviště u autobusového nádraží je odsouzením k smrti," komentoval to radní Martin Hrubý.

Představitelé turnovské radnice zvolení za Nezávislý blok a ODS, kteří byli proti vykázání trhovců, už vyzvali veřejnost, aby se do příštího zastupitelstva k problému vyjádřila. Otázku trhovců na náměstí tam chce znovu otevřít.

"Obnově trhů v Turnově jsme věnovali velkou energii a od občanů slyšeli v naprosté většině jen kladné ohlasy. Zda budou mít prodejci a zákazníci zájem o místo u autobusového nádraží, se ukáže již v pátek. Je možné, že tato nová tradice skončí již na samém počátku své existence," uvedla starostka Hana Maierová.

Náměstí Českého ráje (červená), řeznictví (modrá), parkoviště u autobusového nádraží (zelená)

Náměstí Českého ráje (červená), řeznictví (modrá), parkoviště u autobusového nádraží (zelená)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz