Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Farmář dostal odškodnění za BSE

  16:01aktualizováno  16:01
Světnov - Česká pojišťovna vyplatila soukromému farmáři ze Světnova na Žďársku 132.500 korun jako náhradu za utracení šesti kusů skotu kvůli nemoci BSE. "Konkrétně se jednalo o náhradu za šest kusů: čtyři krávy, jednu jalovici a jednoho býka," řekl tiskový mluvčí pojišťovny Michal Urban.

Náhrada byla poskytnuta z pojištění hospodářských zvířat pro případ nákaz, které se vztahuje i na nemoc šílených krav."Pojistné plnění poukázala pojišťovna farmáři 29. srpna a nyní by již měl mít peníze na účtu," dodal Urban.

Druhý výskyt takzvané nemoci šílených krav v České republice byl zjištěn 20. srpna u jedné krávy z chovu světnovského farmáře. O utracení čtyř dalších zvířat pak rozhodlo ministerstvo zemědělství.

Nakažená kráva ze Světnova, která znamenala zatím poslední případ nemoci BSE na území České republiky, pocházela z chovu farmáře Otakara Berana. Nuceně pak byla poražena jedna její vrstevnice starší nebo mladší šesti měsíců a tři potomci. U žádného z likvidovaných zvířat test nemoc BSE neprokázal.

DÁLE

ČT
ĚTE

Agropodnik vyráběl
krmiv

o správně

Odborníci doporučili
zabít další krávy

On-line rozhovor
se starostou Světnovou

Veterináři nehrají,
mají starosti s BSE

Ve Světnově panuje nejistota

Veterináři: v regionu
bylo nejvíce kontrol

Laboratoř může BSE
testovat jen dva týdny

Agropodnik vyráběl
krmné směsi správně

Sousední státy nová
opatření nepřijímají

20 otázek a odpovědí
o nemoci šílených krav

První případ BSE byl v České republice potvrzen 8. června. Postižená kráva pocházela z chovu zemědělského družstva v Dušejově. Tehdy bylo zlikvidováno 134 kusů dobytka. Česká pojišťovna vyplatila jako náhradu družstvu 3,4 milionů a stát dalších 5,3 milionů korun.

Co je BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz