Farmaceutický omyl zmrzačil tisíce dětí. Vědci věří, že nebezpečný lék „opraví“

  17:00aktualizováno  17:00
Thalidomid je označován jako jedna z nejhorších farmaceutických katastrof v novodobých dějinách. Potlačoval bolesti hlavy, ulevoval při nachlazení a mohly jej užívat i těhotné ženy. Jenže právě kvůli tomu zmrzačil tisíce dětí, které se rodily bez rukou, nohou či uší. Vědci nyní přišli na to, jak látka škodila. Věří, že lék "opraví".

Působení látky thalidomid - Na embrya zebřičky a kuřete působil thalidomid, a tím se narušil vývoj ploutve či křídla. V dolní části obrázku je kromě thalidomidu přidána i bílkovina cereblon upravená do formy, která se na thalidomid neváže, a vývoj ploutve a křídla je částečně zachráněn | foto: www.sciencemag.org

O novém objevu japonského týmu informoval server časopisu Science.

Lék pod obchodním názvem Contergan uvedli na trh farmaceuti ze západoněmecké firmy Grünenthal v roce 1957. Měl pomáhat na uspávání a uklidnění, potlačoval bolest hlavy a léčil nachlazení. Byl také doporučován těhotným ženám.

Dítě zmrzačené látkou thalidomidemLátka totiž prošla testy a pokusy na několika stovkách dobrovolníků a jevila se jako bezpečná. Jenže testů nebylo dost. Až s odstupem času se ukázalo, že ženám, které v těhotenství thalidomid užívaly, se čas od času rodily děti se zdeformovaným trávícím ústrojím, nohama, rukama či ušima, nebo rovnou bez nich.

Látka tímto způsobem zmrzačila asi deset tisíc dětí.

"Ani po padesáti letech si vědci stále nebyli jistí, jak může lék napáchat tolik škody. Nyní poprvé našli výzkumníci specifický protein, který se na thalidomid váže, a lék tak může mít na vývoj plodu zničující dopady," píše vědecká revue Science.

Opravený thalidomid vyléčí lepru i rakovinu

Japonský výzkumný tým v čele s Hiroshi Handou z Tokijského technologického institutu testoval látku na kuřatech a akvarijních rybách zebřičkách. Vědci přišli na to, že na thalidomid se váže bílkovina celebron, která je aktivní při vývoji končetin a kterou thalidomid omezuje. Končetiny se pak nemohou dostatečně vyvinout, zakrňují nebo se deformují.

Díky tomuto zjištění nyní Japonci věří, že se podaří vyvinout bezpečnou formu thalidomidu, která nebude celebron omezovat. Strašlivý lék by tak mohl v medicíně jen pomáhat a napravit tak škody, které doposud napáchal. Thalidomid totiž dokáže bojovat s mnohočetným myelomem (rakovina kostní dřeně) a malomocenstvím.

A používá se i v dnešní době. Kvůli rozsáhlým deformacím, které lék způsoboval dětem, sice zakázali thalidomid v roce 1961 prodávat, látka však z trhu nezmizela úplně.

"Vzhledem k možnostem využití thalidomidu k léčení těchto těžkých nemocí je užíván i dnes. Vrozené vady v současnosti způsobuje zejména v Africe a v Jižní Americe, kde malomocenství stále zuří," píše server Science. V České republice se nepoužívá, i když jej pro Evropskou unii schválila Evropská léková agentura.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Žraloci, jedovatí hadi, pavouci. Jenže Australany nejvíc zabíjí koně a krávy

Ilustrační snímek

Koně a krávy zabíjejí více Australanů než žraloci, krokodýli, hadi a pavouci dohromady. Vyplývá to z údajů Australského...

Čína pořádá na Kanaďany hon. Kvůli aféře Huawei je za mřížemi už třetí

Meng Wan-čou, finanční ředitelka a také dědička obřího čínského konglomerátu...

Čína zadržela již třetího kanadského občana. Podle řady názorů je zatýkání Kanaďanů v Číně odvetou Pekingu za nedávné...

Putin idolem Japonek. Kalendáře s ruským prezidentem mizí z regálů

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Mazlí se se psy, projíždí se na kole ve slunečních brýlích či se svlečený do půl těla otužuje v ledové vodě. Vladimir...

Najdete na iDNES.cz