Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fantom Jižního Města dostal opět 11,5 roku

  13:02aktualizováno  13:02
Praha - Nejvyšší soud potvrdil trest 11,5 roku vězení s ostrahou násilníkovi Miroslavu Tóthovi z pražského Jižního Města. Muž se podle soudu dopustil devíti znásilnění nebo pokusů o ně, loupeží a vydírání. V desátém případě, který nebyl dostatečně prokázán, Nejvyšší soud čtyřiatřicetiletého muže z Kolínska obvinění zprostil. "Nižší soudy toto obvinění pouze vypustili, čímž pochybily," uvedl předseda senátu Pavel Šámal.

Verdikt neovlivní výši trestu, bude však mít podle Romana Hájka z Nejvyššího státního zastupitelství vliv na řešení podobných případů. "Rozhodnutí je významné z toho hlediska, že upozornilo soudy, jak postupovat u pokračujících deliktů v případě, že se neprokáže, že je spáchal obviněný," uvedl Hájek.

Rozsudek mětského soudu
Stejný trest Tóthovi uložil v odvolacím řízení i pražský městský soud letos v lednu. Potvrdil tak rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4 z loňského října, ačkoli Tóth opět tvrdil, že je nevinen. "Stal jsem se obětí komplotu policie," prohlásil. Soudce zamítl jak odvolání státního zástupce, který chtěl kauzu vrátit k novému projednání, tak obhájce. Soud první instance podle něj při dokazování nepochybil.

"Je to ostuda tohoto státu," křičel při obchodu ze soudní síně Tóth, který se bude muset podrobit také ústavní sexuologické léčbě a zaplatit všem devíti napadeným ženám škodu.

Soud uznal Tótha vinným ze znásilnění, pokusu o znásilnění, loupeží a vydírání. Státnímu zástupci na rozsudku obvodního soudu vadilo, že nezahrnoval přepadení desáté ženy na Jižním Městě. Obvodní soud totiž rozhodl, že tento útok nebyl Tóthovi dostatečně prokázán.

Podle advokáta byl proveden zcela odlišným způsobem. Pachatel totiž na rozdíl od Tótha ženu nepřepadl v domě, ale na volném prostranství, a neokradl ji.

Dotyčná žena sice později Tótha identifikovala jako pachatele, tento důkaz byl ale nepoužitelný. Těsně před identifikací totiž viděla Tóthův portrét v novinách. Soudce městského soudu potvrdil, že nejasnosti při dokazování svědčí automaticky ve prospěch obžalovaného.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:

Za sérii znásilnění dostal tvrdší trest
Dvaatřicetiletý násilník z pražského Jižního Města, Miroslav Tóth z Kolínska, půjde na 11,5 roku do vězení. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 4, který tak muže shledal vinným ze série loňských brutálních napadení žen na pražském sídlišti. Odvolací soud mu tím zvýšil trest o 3 roky.

Podle rozsudku se Tóth navíc podrobí ústavní sexuologické léčbě a zaplatí ženám škodu. "Podáváme odvolání," prohlásil ihned jeho obhájce Jiří Herczeg. Žalobce si nechal čas na rozmyšlenou.

Stejný soud Tóthovi původně v dubnu vyměřil 8,5 roku odnětí svobody za devět útoků na ženy. Pražský městský soud ale v zářijovém odvolacím řízení verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Soud shledal Tótha vinným ze znásilnění, loupeží a vydírání. Pokud jde o maření výkonu úředního rozhodnutí kvůli porušování soudního zákazu pobytu v Praze, odvolací soud potvrdil, že je vinen. Jako vydírání žalobce označuje čtyři případy, kdy muž ženy donutil k orálnímu nebo análnímu sexu. Tak posuzovalo toto jednání dřívější znění trestního zákona.

Tóth změnil zákon

Právě série předadení, jež měl na svědomí Tóth, vyvolala u veřejnosti zděšení a poslance vyprovokovala ke změně trestního zákona. Před několika dny senátoři schválili novelu, která umožňuje trestat nejen vynucenou soulož, ale i vynucený orální a anální sex či masáž těla s použitím vibrátorů. Doposud tyto praktiky bylo možné kvalifikovat pouze jako trestný čin vydíraní, za které hrozil menší trest než za znásilnění. Přitom pro ženy jsou tyto praktiky často víc traumatizující.

Pokud by zákon byl v platnosti již loni v létě, Tóth by od soud odešel patrně s přísnějším trestem. Případy, kdy ženy donutil k orálnímu a análnímu sexu, totiž soud musel potrestat jako vydírání.

Soud neuznal desáté napadení
Soud ani dnes neuznal Tótha vinným z desátého napadení. Podle předsedkyně senátu Marie Korbařové provedla policie v tomto případě nezákonně rekognici (znovupoznání pachatele) a čin byl proveden jiným způsobem než dalších devět.

Poškozená popsala pachatele jako 190 centimetrů vysokého muže s tmavší pletí, hájil se Tóth, který má drobnou postavu středního vzrůstu. "Na obžalovaného je nutno pohlížet jako na zvlášť nebezpečného recidivistu," zdůraznila Korbařová.

Tóth byl šestkrát odsouzen zejména za majetkovou kriminalitu. Naposled jej soud poslal do vězení v roce 1994, propuštěn byl loni v březnu.

"Spáchal zvlášť závažné činy, a to brzy po propuštění z
věznice," dodala soudkyně. Proto mohl soud Tóthovi vyměřit trest odnětí svobody v rozmezí od sedmi let a osmi měsíců do 13 let a čtyř měsíců, ačkoli mu původně hrozilo maximálně deset let vězení. Soud ale přihlížel i k tomu, že znalci u Tótha zjistili sexuální deviaci se sadisticko-agresívními rysy.

Při opouštění soudní síně, za doprovodu početné eskorty, volal Tóth na novináře, že je nevinen. "Trest, uložený prvním rozsudkem v trvání 8,5 roku, byl trestem dostatečným," řekl poté novinářům Herczeg. Výroky svého klienta nechtěl komentovat.

Obhájce od počátku vyšetřování útoků na ženy tvrdil, že Tóth všechny nespáchal. Série napadení žen, které se na Jižním Městě staly loni v době od 18. června do 24. července, zahrnuje 11 případů. Jeden z nich zůstává neobjasněn; podle policie není pachatelem Tóth.

Jak rozhodoval soud prvního stupně
Soud prvního stupně uznal Tótha vinným ze znásilnění, loupeží, vydírání a maření výkonu úředního rozhodnutí, protože porušoval zákaz pobytu v Praze. Vydírání zahrnuje případy, kdy muž ženy donutil k orálnímu nebo análnímu sexu.

Tak posuzovalo toto jednání dřívější znění trestního zákona.

Proti dubnovému rozsudku se ihned odvolal Tóthův obhájce. Později se odvolal i žalobce, jemuž se nelíbí výše trestu ani zproštění obžaloby z desátého napadení.

Série útoků proti ženám, které se na Jižním Městě staly loni v době od 18. června do 24. července, zahrnuje 11 případů. Jeden z nich zůstává neobjasněn, protože podle policie zřejmě není jeho pachatelem Tóth. V šesti případech šlo o sexuálně motivované násilí, v pěti o loupežné přepadení bez sexuálního obtěžování.

Dvaatřicetiletý Miroslav Tóth přichází v doprovodu stráže do soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 4, který se začal 20. února zabývat jeho případem. Tóth je podezřelý, že loni brutálně napadl deset žen na pražském Jižním městě.

Novináři se snaží dostihnout dvaatřicetiletého Miroslava Tótha z Kolínska, kterého příslušníci justiční stráže odvádějí z jednací síně po vynesení rozsudku u Obvodního soudu pro Prahu 4. (9. dubna 2001)

Obžalovaný Miroslav Tóth odchází z jednací síně po vynesení rozsudku u Obvodního soudu pro Prahu 4. (9. dubna 2001)

Miroslav Tóth před soudem za sérii loňských brutálních napadení žen na pražském Jižním Městě. (22. října 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz